ՀԱԷԿ-Ի ԱՇԽԱՏԱԿԻՑՆԵՐԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ ԵՆ ՇԿՀԱ ՄԿ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴԱԿԱՆ ՇԱՐԺՄԱՆ 2-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՖՈՐՈՒՄԻՆ
2020թ. դեկտեմբերին Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի Մոսկովյան կենտրոնը (ՇԿՀԱ ՄԿ) կազմակերպել էր Երիտասարդական շարժման 2-րդ միջազգային ֆորումը` «Երիտասարդական շարժում: Այսօր, վաղը և ընդմիշտ» խորագրով: Միջոցառումն անցկացվել է տեսակոնֆերանսի ձևաչափով՝  Հայաստանի, Բուլղարիայի, Հունգարիայի, Ռուսաստանի, Չինաստանի, Ուկրաինայի, Սլովակիայի և Ֆինլանդիայի ատոմակայանների և ոլորտի այլ կազմակերպությունների ավելի քան 80 ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Հայկական ԱԷԿ-ից ֆորումին մասնակցել են ՇԿՀԱ ՄԿ ներկայացուցիչ Ս. Կենջեցյանը, Որակի ապահովման բաժնի առաջատար ճարտարագետ Ա. Սարգսյանը և Գնումների ընթացակարգերի բաժնի մասնագետ Մ. Հակոբյանը:
Ֆորումի շրջանակներում անցկացվել են.
• ուսուցում` «Առաջնորդությունը ատոմային էներգետիկայի ոլորտում» թեմայով,
• «Փոփոխությունների կառավարում» և «Երիտասարդական շարժման լավագույն պրակտիկաներ» թեմաների քննարկում,
• երիտասարդական շարժման գործունեության վերաբերյալ պրեզենտացիաներ:
Միջոցառման իրական կուլմինացիա է դարձել պրոֆեսոր Տ. Մելնիցկայայի ելույթը «COVID-ը` կեսկատակ-կեսլուրջ» թեմայի շրջանակներում: Կատարվել է ֆորումի մասնակիցների կողմից պատրաստված, այսպես կոչված, «դիսթրեսի ֆիլտրերի» մանրակրկիտ վերլուծություն. դրանք ավելի քան արդիական թեմայով ինքնատիպ մինի-հետազոտություններ են՝ ինչպես մեր ժամանակներում զերծ մնալ սթրեսի քայքայիչ ազդեցությունից և միաժամանակ բացահայտել սեփական ներուժն անձնային աճի համար:
Ամփոփելով արդյունքները` ՇԿՀԱ ՄԿ երիտասարդական շարժման  նախագահ Սերգեյ Շերպաևն ընդգծել է ԵրՇ զարգացման առաջընթացը. «Ներկայումս երիտասարդական շարժումը ներառում է ավելի քան 200 մասնակից: Համավարակով պայմանավորված սահմանափակումները մեր կազմակերպության համար դարձել են փորձություն` անորոշ ժամանակով հետաձգելով շատ պլաններ: Սակայն մասնակիցները, օգտագործելով «պարտադրված» պայմանները, նորովի են մոտեցել իրենց գործունեությանը՝ ռեսուրսներն ուղղելով ներքին գործընթացներին. կատարելագործել են իրենց հմտությունները, աշխատանքային փորձը և օտար լեզուների իմացությունը, մասնակցել են ինքնագնահատումների, շրջայցերի և ուսումնական գործընթացների, ինչպես նաև ուսումնասիրել նորմատիվ փաստաթղթեր: Ոմանք նույնիսկ մասնագիտական աճ են գրանցել: Իսկ, ինչպես հայտնի է, ՇԿՀԱ երիտասարդական շարժման հիմնական նպատակը հենց դա է՝ բարելավել ատոմային կայանների ցուցանիշները»:

THE EMPLOYEES OF THE ARMENIAN NPP PARTICIPATED IN THE 2-ND INTERNATIOMAL FORUM OF THE WANO MC YOUNG GENERATION MOVEMENT
In December, 2020 the Moscow Centre of the World Association of Nuclear Operators (WANO MC) had organized the Second WANO MC YGM International Forum entitled «Young Generation Movement. Today, tomorrow and forever». The event was held in a videoconference format with participation of more than 80 representatives of nuclear power plants and other industry organizations from Armenia, Bulgaria, Hungary, Russia, China, Ukraine, Slovakia and Finland. At the forum the Armenian NPP was represented by S. Kenjetsyan, WANO MC representative, A. Sargsyan, Leading Engineer of the Quality Assurance Department and M. Hakobyan, Procurement Specialist.
In the framework of the forum the following activities were conducted:
- training on «Leadership in nuclear power industry»,
- presentation and discussion of the «Change Management» and «Best Practices of the Young Generation» topics,
- delivering presentations related to the Young Generation Movement performance.
The real culmination of the event was the presentation of Professor T. Melnitskaya at the fourth section of the Forum ‘COVID as a joke and seriously’. So called ‘distress filters’ prepared by the Forum participants were analyzed in detail. These were peculiar mini-research works on a very important and exciting topic: how to protect ourselves from the destructive effect of stress nowadays, and at the same time to reveal our potential for personal development.
Summarizing the results Sergey Sherpaev, President of the WANO MC YGM outlined the progress in development of the WANO MC Young Generation Movement.
«Now the Young Generation Movement includes more than 200 participants. The restrictions caused by the pandemic became a challenge for our organization postponing a lot of plans for an indefinite period. However, the participants used the «proposed» circumstances to conceive their performance in a new way, they improved their skills and experience and directed them towards the internal processes. Thus they participated in self-assessments and walkdowns, staff trainings, and also studied foreign languages and standards. Some of them even had a promotion at work. And as known, one of the main objectives of the WANO Young Generation Movement is to improve the performance indicators of the NPPs»: