ՀԱԷԿ-Ի ԱՇԽԱՏԱԿԻՑՆԵՐԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ ԵՆ ՇԿՀԱ ՄԿ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴԱԿԱՆ ՇԱՐԺՄԱՆ 2-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՖՈՐՈՒՄԻՆ
2020թ. դեկտեմբերին Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի Մոսկովյան կենտրոնը (ՇԿՀԱ ՄԿ) կազմակերպել էր Երիտասարդական շարժման 2-րդ միջազգային ֆորումը` «Երիտասարդական շարժում: Այսօր, վաղը և ընդմիշտ» խորագրով: Միջոցառումն անցկացվել է տեսակոնֆերանսի ձևաչափով՝  Հայաստանի, Բուլղարիայի, Հունգարիայի, Ռուսաստանի, Չինաստանի, Ուկրաինայի, Սլովակիայի և Ֆինլանդիայի ատոմակայանների և ոլորտի այլ կազմակերպությունների ավելի քան 80 ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Հայկական ԱԷԿ-ից ֆորումին մասնակցել են ՇԿՀԱ ՄԿ ներկայացուցիչ Ս. Կենջեցյանը, Որակի ապահովման բաժնի առաջատար ճարտարագետ Ա. Սարգսյանը և Գնումների ընթացակարգերի բաժնի մասնագետ Մ. Հակոբյանը:
Ֆորումի շրջանակներում անցկացվել են.
• ուսուցում` «Առաջնորդությունը ատոմային էներգետիկայի ոլորտում» թեմայով,
• «Փոփոխությունների կառավարում» և «Երիտասարդական շարժման լավագույն պրակտիկաներ» թեմաների քննարկում,
• երիտասարդական շարժման գործունեության վերաբերյալ պրեզենտացիաներ:
Միջոցառման իրական կուլմինացիա է դարձել պրոֆեսոր Տ. Մելնիցկայայի ելույթը «COVID-ը` կեսկատակ-կեսլուրջ» թեմայի շրջանակներում: Կատարվել է ֆորումի մասնակիցների կողմից պատրաստված, այսպես կոչված, «դիսթրեսի ֆիլտրերի» մանրակրկիտ վերլուծություն. դրանք ավելի քան արդիական թեմայով ինքնատիպ մինի-հետազոտություններ են՝ ինչպես մեր ժամանակներում զերծ մնալ սթրեսի քայքայիչ ազդեցությունից և միաժամանակ բացահայտել սեփական ներուժն անձնային աճի համար:
Ամփոփելով արդյունքները` ՇԿՀԱ ՄԿ երիտասարդական շարժման  նախագահ Սերգեյ Շերպաևն ընդգծել է ԵրՇ զարգացման առաջընթացը. «Ներկայումս երիտասարդական շարժումը ներառում է ավելի քան 200 մասնակից: Համավարակով պայմանավորված սահմանափակումները մեր կազմակերպության համար դարձել են փորձություն` անորոշ ժամանակով հետաձգելով շատ պլաններ: Սակայն մասնակիցները, օգտագործելով «պարտադրված» պայմանները, նորովի են մոտեցել իրենց գործունեությանը՝ ռեսուրսներն ուղղելով ներքին գործընթացներին. կատարելագործել են իրենց հմտությունները, աշխատանքային փորձը և օտար լեզուների իմացությունը, մասնակցել են ինքնագնահատումների, շրջայցերի և ուսումնական գործընթացների, ինչպես նաև ուսումնասիրել նորմատիվ փաստաթղթեր: Ոմանք նույնիսկ մասնագիտական աճ են գրանցել: Իսկ, ինչպես հայտնի է, ՇԿՀԱ երիտասարդական շարժման հիմնական նպատակը հենց դա է՝ բարելավել ատոմային կայանների ցուցանիշները»:

РАБОТНИКИ АРМЯНСКОЙ АЭС ПРИНЯЛИ УЧАСТИЕ ВО 2-ОМ МЕЖДУНАРОДНОМ ФОРУМЕ МОЛОДЕЖНОГО ДВИЖЕНИЯ ВАО АЭС – МЦ
В декабре 2020 года Московский центр Всемирной ассоциации организаций, эксплуатирующих атомные электростанции (ВАО АЭС-МЦ) организовала второй Международный форум молодежного движения на тему “Молодежное движение. Сегодня, завтра и всегда!”. Мероприятие прошло в формате видеоконференции с участием более 80 представителей атомных станций и других отраслевых организаций из Армении, Болгарии, Венгрии, России, Китая, Украины, Словакии и Финляндии. От Армянской АЭС в форуме приняли участие представитель ВАО АЭС – МЦ на площадке Кенджецян С. Р., ведущий инженер отдела обеспечения качества Саргсян А. А. и специалист по закупкам Акобян М.Т.
В рамках форума были проведены следующие мероприятия:
- обучение на тему “Лидерство в атомной энергетике”;
- представление и обсуждение тем “Управление изменениями” и “Лучшие практики молодежного движения”;
- представление презентаций о деятельности МД на своих площадках;
Настоящей кульминацией стало выступление профессора Мельницкой Т. Б. в секции “COVID – и в шутку, и всерьез”. Был проведен подробный анализ подготовленных участниками форума так называемых “фильтров от дистресса”. Это своеобразные мини-исследования на очень важную и волнующую тему – как уберечься от разрушительного воздействия стресса в наше время и одновременно раскрыть свой потенциал для личностного роста.
Подводя итоги, президент МД ВАО АЭС – МЦ Сергей Шерпаев отметил прогресс в развитии молодежного движения ВАО АЭС – МЦ:
- Сейчас в молодежном движении более 200 человек. Ограничения, которые принесла с собой пандемия, стали для организации проверкой на прочность, отодвинув многие планы на неопределенный срок. Однако ячейки использовали “предложенные” обстоятельства, чтобы по-новому взглянуть на свою деятельность, и направили ресурсы на внутренние процессы. “Прокачивали” имеющиеся навыки и опыт, участвовали в самооценках и обходах, обучении персонала, изучали английский язык и нормативные документы. И даже усилили свои позиции на площадках. А как известно, одна из фундаментальных основ молодежного движения ВАО АЭС – как раз работа по улучшению показателей своей атомной электростанции.