ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի իրականացման ժամկետները կերկարացվեն մինչեւ 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը
17.12.2019
ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի իրականացման ժամկետները կերկարացվեն մինչեւ 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: ՀՀ կառավարությունը դեկտեմբերի 12-ի նիստում հավանություն է տվել 2015 թվականի փետրվարի 5-ի հայ-ռուսական համաձայնագրի արձանագրության ստորագրմանը։
Ինչպես իր ելույթում նշել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, այդ փաստաթղթի հիման վրա նախատեսվում էր ծրագիրն ավարտել մինչեւ 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Այդ նպատակով Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության կողմից Հայաստանի կառավարությանը տրամադրվել է 270 մլն դոլարի վարկ և 30 մլն դոլարի դրամաշնորհ: Սակայն նախագծի շրջանակներում իրականացված հիմնական և լրացուցիչ սարքավորումների համալիր հետազոտությունների արդյունքում նախատեսված աշխատանքների ցանկը զգալիորեն ընդլայնվել է, և անհրաժեշտություն է առաջացել երկարացնել ինչպես աշխատանքների ժամկետները, այնպես էլ վարկի վճարումները: Ծրագրի շրջանակներում մնացած միջոցները կօգտագործվեն Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության բարձրացման աշխատանքներն ավարտելու համար:
Դեկտեմբերի 10-ին ՀԱԷԿ կատարած այցի շրջանակներում, պատասխանելով ԱրմԻնֆո-ի թղթակցի հարցին, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը նշել է, որ Հայկական ԱԷԿ-ի համար վարկի մնացած մասի ներգրավման հարցը կքննարկվի դեկտեմբերի վերջին: «Դեկտեմբերի 26 -ին նախատեսվում է համատեղ համակարգող կոմիտեի նիստ, որտեղ քննարկման առարկա կդառնա նաև այդ հարցը», - պարզաբանել է նա: Ավելի վաղ ԱրմԻնֆո-ն՝ վկայակոչելով ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանին, հայտնել էր, որ երկարաձգման ծրագրի շրջանակում օգտագործվել է վարկային միջոցների 90%-ը (270 մլն դոլարից) եւ 30 մլն դոլար դրամաշնորհի 10%-ը։ Հայկական կողմը տոկոսային վճարումներ կիրականացնի ոչ թե ամբողջ վարկի, այլ դրա միայն իրացված գումարի գծով, քանի որ նախագիծն ամբողջությամբ ավարտված չէ: Արդեն 2020 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանը պետք է սկսի վճարել ինչպես տոկոսադրույքների, այնպես էլ վարկի հիմնական գումարի գծով։ Իսկ բլոկի լիակատար արդիականացումը կհանգեցնի դրա արդյունավետության ավելի քան 10% աճի, ինչը հնարավորություն կտա վարկն սպասարկել առանց որևէ խնդրի։ Հիշեցնենք, որ վարկը տրամադրվել է ՌԴ կառավարության կողմից 15 տարի ժամկետով՝ առաջին երեք տարիներին վճարումների արտոնյալ ժամանակահատվածով: Այդ ժամկետը լրանում է 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին։ Ընդ որում, վճարման տարեկան տոկոսադրույքը կազմում է 3%: ՀԱԷԿ - ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի հիմնական խնդիրներն են ռեսուրսի վերականգնումը եւ կայանի աշխատանքի երկարաձգումը մինչեւ 10 տարի (մինչեւ 2026 թվականը), ԱԷԿ-ի անվտանգության եւ արդյունավետության մակարդակի բարձրացումը:

Сроки реализации программы по продлению сроков эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС будут продлены до 31 декабря 2021 года
Сроки реализации программы по продлению сроков эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС будут продлены до 31 декабря 2021 года. Правительство РА на заседании 12 декабря одобрило к подписанию протокол к армяно-российскому соглашению от 5 февраля 2015 года.
Как отметил в своем выступлении министр территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян, на основании данного документа предусматривалось завершить программу к 31 декабря 2019 года. На эти цели правительством Российской Федерации правительству Армении был предоставлен кредит в $270 млн и грант в $30 млн. Однако в результате комплексных исследований основного и дополнительного оборудования, проведенных в рамках проекта, перечень запланированных работ был значительно расширен, и возникла необходимость в продлении как сроков работ, так и выплат по кредиту. Оставшиеся средства в рамках программы будут использованы для завершения работ по повышению безопасности Армянской АЭС.
10 декабря, отвечая на вопрос АрмИнфо, посол РФ в РА Сергей Копыркин отмечал, что вопрос привлечения оставшейся части кредита для Армянской АЭС будет обсужден в конце декабря. "26 декабря планируется заседание совместного координационного комитета, на котором предметом обсуждений станет, в том числе, и этот вопрос", - разъяснил он. Ранее АрмИнфо со ссылкой на заместителя министра территориального управления и инфраструктур РА Акопа Варданяна сообщало, что всего в рамках программы продления использовано порядка $200 млн (плюс минус $2 млн), из которых 90% кредитных средств ($270 млн) и 10% с гранта ($30 млн). Армянская сторона в настоящее время ведет переговоры с российскими партнерами по оставшейся сумме кредита. При этом, выплаты будут производиться не по всей, а лишь по освоенной сумме кредита, поскольку проект полностью не завершен. Уже с 1 января 2020 года Армения должна начать выплачивать как по процентным ставкам, так и по основной сумме кредита. Полная же модернизация блока приведет к более чем 10%-му росту его эффективности, что даст возможность обслуживать кредит без каких-либо проблем Напомним, что кредит предоставлен правительством РФ Армении сроком на 15 лет с льготным периодом по выплатам в первые три года. Этот срок истекает 31 декабря 2019 года. При этом годовая процентная ставка по выплатам составляет 3%. Основными задачами проекта по продлению срока эксплуатации 2- го энергоблока Армянской АЭС являются восстановление ресурса и продление работы станции до 10 лет (до 2026 года), повышение уровня безопасности и эффективности АЭС. Армянская АЭС состоит из двух блоков с советскими (российскими) реакторами ВВЭР. Первый блок был введен в эксплуатацию в 1976 году, второй - в 1980. В марте 1989 года после Спитакского землетрясения, унесшего жизни 25 тыс человек, работа станции была остановлена. В ноябре 1995 года в связи с острейшим энергетическим кризисом был задействован второй энергоблок станции мощностью 407,5 МВт. В марте 2014 года правительство Армении приняло решение о модернизации станции и продлении срока эксплуатации второго энергоблока.