ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի իրականացման ժամկետները կերկարացվեն մինչեւ 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը
17.12.2019
ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի իրականացման ժամկետները կերկարացվեն մինչեւ 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: ՀՀ կառավարությունը դեկտեմբերի 12-ի նիստում հավանություն է տվել 2015 թվականի փետրվարի 5-ի հայ-ռուսական համաձայնագրի արձանագրության ստորագրմանը։
Ինչպես իր ելույթում նշել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, այդ փաստաթղթի հիման վրա նախատեսվում էր ծրագիրն ավարտել մինչեւ 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Այդ նպատակով Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության կողմից Հայաստանի կառավարությանը տրամադրվել է 270 մլն դոլարի վարկ և 30 մլն դոլարի դրամաշնորհ: Սակայն նախագծի շրջանակներում իրականացված հիմնական և լրացուցիչ սարքավորումների համալիր հետազոտությունների արդյունքում նախատեսված աշխատանքների ցանկը զգալիորեն ընդլայնվել է, և անհրաժեշտություն է առաջացել երկարացնել ինչպես աշխատանքների ժամկետները, այնպես էլ վարկի վճարումները: Ծրագրի շրջանակներում մնացած միջոցները կօգտագործվեն Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության բարձրացման աշխատանքներն ավարտելու համար:
Դեկտեմբերի 10-ին ՀԱԷԿ կատարած այցի շրջանակներում, պատասխանելով ԱրմԻնֆո-ի թղթակցի հարցին, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը նշել է, որ Հայկական ԱԷԿ-ի համար վարկի մնացած մասի ներգրավման հարցը կքննարկվի դեկտեմբերի վերջին: «Դեկտեմբերի 26 -ին նախատեսվում է համատեղ համակարգող կոմիտեի նիստ, որտեղ քննարկման առարկա կդառնա նաև այդ հարցը», - պարզաբանել է նա: Ավելի վաղ ԱրմԻնֆո-ն՝ վկայակոչելով ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանին, հայտնել էր, որ երկարաձգման ծրագրի շրջանակում օգտագործվել է վարկային միջոցների 90%-ը (270 մլն դոլարից) եւ 30 մլն դոլար դրամաշնորհի 10%-ը։ Հայկական կողմը տոկոսային վճարումներ կիրականացնի ոչ թե ամբողջ վարկի, այլ դրա միայն իրացված գումարի գծով, քանի որ նախագիծն ամբողջությամբ ավարտված չէ: Արդեն 2020 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանը պետք է սկսի վճարել ինչպես տոկոսադրույքների, այնպես էլ վարկի հիմնական գումարի գծով։ Իսկ բլոկի լիակատար արդիականացումը կհանգեցնի դրա արդյունավետության ավելի քան 10% աճի, ինչը հնարավորություն կտա վարկն սպասարկել առանց որևէ խնդրի։ Հիշեցնենք, որ վարկը տրամադրվել է ՌԴ կառավարության կողմից 15 տարի ժամկետով՝ առաջին երեք տարիներին վճարումների արտոնյալ ժամանակահատվածով: Այդ ժամկետը լրանում է 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին։ Ընդ որում, վճարման տարեկան տոկոսադրույքը կազմում է 3%: ՀԱԷԿ - ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի հիմնական խնդիրներն են ռեսուրսի վերականգնումը եւ կայանի աշխատանքի երկարաձգումը մինչեւ 10 տարի (մինչեւ 2026 թվականը), ԱԷԿ-ի անվտանգության եւ արդյունավետության մակարդակի բարձրացումը:

The terms of the program to extend the life of Armenian NPP`s second power unit will be extended until December 31. 2021
The terms for the.implementation of the program to extend the life of the second power.unit of the Armenian NPP will be extended until December 31, 2021. At the meeting on December 12, the Armenian government approved the signing of the protocol to the Armenian-Russian agreement of February 5, 2015.
As the Minister of Territorial Administration and Infrastructures of the Republic of Armenia Suren Papikyan noted in his speech, on the basis of this document, it was planned to complete the program by December 31, 2019. For this purpose, the Government of the Russian Federation issued a loan of $ 270 million and a grant of $ 30 million to the Government of Armenia. However, as a result of comprehensive studies of the main and additional equipment carried out within the framework of the project, the list of planned works was significantly expanded, and there was a need to extend both the terms of work, and loan repayments. The remaining funds under the program will be used to complete work to improve the safety of the Armenian nuclear power plant.
On December 10, in response to a question from ArmInfo, the Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin noted that the issue of attracting the remaining part of the loan for the Armenian NPP will be discussed at the end of December. "On December 26, a meeting of the joint coordination committee is planned, at which this issue will also be the subject of discussion," he explained.
Earlier, ArmInfo, citing Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructures of Armenia Hakob Vardanyan, reported that in total, about $ 200 million (plus minus $ 2 million) was used in the extension program, of which 90% of credit funds ($ 270 million) and 10% of the grant ($ 30 million). The Armenian side is currently negotiating with Russian partners on the remaining loan amount. At the same time, payments will not be made on all, but only on the utilized amount of the loan, since the project is not fully completed. Starting from January 1, 2020, Armenia should start paying both at interest rates and the main loan amount. Full modernization of the unit will lead to more than 10% increase in its efficiency, which will make it possible to service the loan without any problems.
To recall, the loan was provided by the Government of the Russian Federation to Armenia for a period of 15 years with a grace period of payments of the first three years. This deadline expires December 31. 2019. Moreover, the annual interest rate on payments is 3%. The main objectives of the project to extend the life of the 2nd power unit of the Armenian NPP are to restore the resource and extend the operation of the station to 10 years (until 2026), increase the level of safety and efficiency of nuclear power plants. The Armenian NPP consists of two units with Soviet (Russian) VVER reactors. The first unit was commissioned in 1976, the second in 1980. In March 1989, after the Spitak earthquake, which killed 25 thousand people, the station was stopped. In November 1995, in connection with the most acute energy crisis, the second power unit of the station with a capacity of 407.5 MW was activated. In March 2014, the Armenian government decided to modernize the station and extend the life of the second power unit.