ՀԱԷԿ-Ի ԼԻԱՄԱՍՇՏԱԲ ՎԱՐԺԱՍԱՐՔԻ ԱՐԴԻԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՎՈՒՄ ԵՆ
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում ներկայումս ընթանում են լիամասշտաբ վարժասարքի արդիականացման և ֆունկցիոնալության ընդլայնման աշխատանքները: Նախագիծն իրականացվում է ամերիկյան WSC, «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ և «Գալակտիկա» ՍՊԸ մասնակցությամբ:
Լիամասշտաբ վարժասարքը, որը մշակվել և ներդրվել է 2013 թվականին Եվրամիության օժանդակությամբ և Սլովակիայի VUJE ընկերության միջոցով, ծրագրա-տեխնիկական մոդելավորող համալիր է: Այն նախատեսված է ատոմակայանի բլոկի կառավարման վահանակի (ԲԿՎ) օպերատիվ անձնակազմի մասնագիտական ուսուցման և գործնական հմտությունների մշտական կատարելագործման համար՝ իրական բլոկի կառավարման վահանակի գործող լիամասշտաբ մոդելի և գործող էներգաբլոկի՝ ժամանակի իրական մասշտաբով համառեժիմ ընթացող պրոցեսների կոմպլեքս մաթեմատիկական մոդելի կիրառմամբ:
2019 թվականից ԱՄՆ Էներգետիկայի դեպարտամենտի աջակցության ծրագրերի շրջանակներում WSC ընկերությունը «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ հետ համատեղ նոր սերնդի տեխնոլոգիաների կիրառմամբ վարժասարքի համար մշակում են նոր մոդելներ՝ հաշվի առնելով էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրով իրականացված արդիականացումներն ու փոփոխությունները: Ըստ այդմ՝ նոր ծրագրային հիմքով, նոր սերնդի համակարգիչներով և սերվերով ապահովված վարժասարքը արդիականացման արդյունքում պետք է համապատասխանի ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի համակարգերին ու սարքավորումներին և ապահովի շահագործման բոլոր ռեժիմների (բնականոն շահագործման ռեժիմների, անցումային ռեժիմների, բնականոն շահագործման խախտումների, նախագծային վթարային ռեժիմների և արտանախագծային վթարների՝ մինչև մոդելավորման սահմանները) մոդելավորումը ժամանակի իրական մասշտաբով:
2024 թվականի գարնանը կիրականացվեն վարժասարքի ամբողջական հավաքման և բոլոր բաղադրամասերի ու համակարգերի ինտեգրման աշխատանքները, իսկ արդեն ամռանը նախատեսվում են համալիր փորձարկումներն ու շահագործման հանձնումը:
Ակտիվ և գործուն քայլեր են ձեռնարկվում նախագիծը ժամանակին ավարտին հասցնելու և վարժասարքը շահագործման հանձնելու ուղղությամբ, ինչը կնպաստի թիվ 2 էներգաբլոկի օպերատիվ անձնակազմի մասնագիտական որակավորման բարձրացմանը և որպես արդյունք՝ կայանի հուսալի և անվտանգ շահագործմանը:

ПРОДОЛЖАЮТСЯ РАБОТЫ ПО МОДЕРНИЗАЦИИ ПОЛНОМАСШТАБНОГО ТРЕНАЖЕРА
На Армянской атомной электростанции в настоящее время ведутся работы по модернизации и расширению функциональности полномасштабного тренажера. Проект реализуется при участии американской компании WSC, ЗАО “НИИ Арматом” и ООО «Галактика».
Полномасштабный тренажер, разработанный и внедренный в 2013 году при поддержке Евросоюза и при посредничестве словацкой компании VUJE, представляет собой программно-технический моделирующий комплекс. Он предназначен для профессиональной подготовки и постоянного совершенствования практических навыков оперативного персонала блочного щита управления (БЩУ) атомной станции с использованием действующей полномасштабной модели реального блочного щита управления и комплексной всережимной математической модели энергоблока, функционирующей в реальном масштабе времени.
С 2019 года в рамках программ помощи Департамента энергетики США компания WSC совместно с ЗАО «НИИ Арматом» разрабатывает новые модели для тренажера с использованием технологий нового поколения, учитывая модернизации и модификации, выполненные по программе продления срока эксплуатации энергоблока. Соответственно, в результате модернизации тренажер, оснащенный новой программной базой, компьютерами и сервером нового поколения, должен соответствовать системам и оборудованию энергоблока №2 ААЭС и обеспечивать моделирование в реальном масштабе времени всех эксплуатационных режимов (режимов нормальной эксплуатации, переходных режимов, нарушений нормальной эксплуатации, проектных аварийных режимов и запроектных аварий до пределов моделированя).
Весной 2024 года будут выполнены работы по полной сборке тренажера и интеграции всех компонентов и систем, а уже летом запланированы комплексные испытания и ввод в эксплуатацию.
Принимаются активные и действенные меры по своевременному завершению проекта и вводу тренажера в эксплуатацию, что поспособствует повышению профессиональной квалификации оперативного персонала энергоблока №2 и, как результат, обеспечению надежной и безопасной эксплуатации станции.