ՀԱԷԿ-ի մասնակցությունը Անկախության 28-ամյակի միջոցառումներին
Սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանը նշեց անկախության 28-ամյակը՝ ազգային պարծանքի օրը: Հայ ժողովրդի՝ անկախ հայրենիք ունենալու դարավոր երազանքը այլևս 28 տարի է, ինչ իրականություն է:
Հայաստանի Անկախության տոնին նվիրված հանդիսությունների կենտրոնը դարձավ Գյումրին՝ Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաքը:
ՀԱԷԿ-ի աշխատակիցներն անմասն չմնացին և Անկախության տոնի հանդիսությունների շրջանակներում անցկացրեցին մի շարք միջոցառումներ:
Կայանի աշխատակիցների երեխաները մասնակցեցին «Խաղաղության աղավնի, հոգևոր միասնության ժամ» հանդիսավոր հավաքույթին: Համախմբվելով անմար կրակի մոտ երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, մայրաքաղաքի բնակիչների և հյուրերի հետ՝ նրանք ծաղիկներ խոնարհեցին անմար կրակի հուշարձանին:
Ատոմաբանների երեխաները դարձան «Խաղաղության աղավնի» ֆլեշմոբի հերոսներ և երկինք ուղարկեցին Հայաստանի և Ռուսաստանի դրոշների գույներով փուչիկներ՝ դրանց ամրացված թղթե աղավնիներով, որոնք խորհրդանշում են հույսը լուսավոր, խաղաղ ապագայի հանդեպ:
Օր առաջ Երևանում՝ Գիտության և մշակույթի ռուսաստանյան կենտրոնում (ԳՄՌԿ), կայացավ ՀԱԷԿ-ի աշխատակիցների երեխաների հանդիպումը Երևանում ԳՄՌԿ տնօրեն, Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան խորհրդական Սերգեյ Ռիբինսկու և Հասարակական կազմակերպությունների հետ փոխգործողության բաժնի տնօրեն Նատալյա Սահակյանի հետ:
Ատոմաբանների երեխաները պատմեցին իրենց ձեռքբերումների և ապագայի հանդեպ իրենց հավակնոտ ծրագրերի մասին:
Սուսաննա Ավետիսյանը՝ «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ ՎՏԲ պետը, շնորհակալություն հայտնեց՝ երեխաներին «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» նախագծերի մեջ ներգրավելու համար, և հույս հայտնեց երեխաների հետաքրքրություններին համապատասխանող տարբեր ուղղություններով և Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև բարեկամության ամրապնդմանը համահունչ արգասաբեր համագործակցության վերաբերյալ:

Участие ААЭС в мероприятиях по случаю 28-летия независимости
21-го сентября Армения отмечала 28-летие со дня независимости, день национальной гордости. Вековая мечта армянского народа о независимой родине – уже реальность на протяжении 28 –и лет.
Центром празднования Дня независимости Армении стал город Гюмри - культурная столица Армении.
Сотрудники ААЭС не остались в стороне и в рамках празднования Дня независимости провели ряд мероприятий.
Дети сотрудников приняли участие в торжественном сборе «Единый час духовности «Голубь мира». Собравшись у Вечного огня вместе с представителями молодежных организаций, жителями и гостями столицы возложили цветы к Вечному огню.
Дети атомщиков стали героями флэшмоба «Голубь мира» и запустили воздушные шары цветов флагов России и Армении с прикрепленными к ним бумажными голубями, которые символизируют свет и надежду на мирное будущее.
А днем раньше в РЦНК в Ереване состоялась встреча детей сотрудников ААЭС с Директором Российского центра науки и культуры в Ереване, советником Посольства Российской Федерации в Республике Армения - Рыбинским Сергеем Алексеевичем и начальником отдела взаимодействия с общественными организациями Наталией Анатольевной Саакян.
Дети атомщиков рассказали о своих достижениях и амбициозных задачах на будущее.
Сусанна Аветисян, начальник АХО ЗАО «ААЭК» поблагодарила за вовлечение детей в проекты Россотрудничества и выразила надежду на плодотворное сотрудничество по разным направлениям, соответствующим интересам детей и созвучно укреплению дружбы между Арменией и Россией.