ՀԱԷԿ-ի պլանային կանգառը նախատեսվում է մայիսի 15-ին
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ էներգաբլոկի կանգառը պլանային-նախազգուշական վերանորոգման համար նախատեսված է 2020 թվականի մայիսի 15-ին և կտևի 65 օր: Այս մասին նոյեմբերի 10-ին ՀԱԷԿ կատարած այցի շրջանակներում լրագրողներին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը ։
Նա ընդգծել է, որ պլանային-նախազգուշական աշխատանքների շրջանակներում սպասվում է տարբեր մակարդակի անվտանգության համակարգերի ներդրում, նոր բաց բաշխիչ ենթակայանի կառուցում, քանի որ այսօր առկա ենթակայանը կառուցվել է 1974-76 թվականներին:
ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանն իր հերթին նշել է, որ գալիք տարում կիրականացվի ռեակտորային կայանի կորպուսի վիճակի հետազոտություն, որն անցկացվում է 4 տարին մեկ անգամ: Վերջին անգամ նման ուսումնասիրություն, ինչպես նա ընդգծել է, իրականացվել է 2016 թվականին։ Վարդանյանի խոսքով, առաջիկա երկու տարիներին կավարտվեն Հայկական ԱԷԿ-ի համար լիամասշտաբ վարժասարքի մշակման շուրջ աշխատանքները, որն իրականացվում է ԱՄՆ-ի աջակցությամբ: «Ներկայումս բանակցություններ ենք վարում ամերիկացի գործընկերների հետ, որպեսզի ստանանք միջոցների մնացած մասը ։ Եթե ԱՄՆ - ի կողմից աջակցությունը չբավարարի, ապա կարծում եմ, որ մենք մեր միջոցներով կլրացնենք և կավարտենք աշխատանքներն առաջիկա երկու տարիներին, մասնավորապես, կբարձրացնենք ԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգության մակարդակը և ավելի արագ կկարողանանք անձնակազմի վերապատրաստում իրականացնել», - ասաց նա ։

Плановая остановка ААЭС запланирована на 15 мая
Остановка второго энергоблока Армянской атомной электростанции на планово-предупредительный ремонт запланирована на 15 мая 2020 года и продлится 65 дней. Об этом 10 ноября в рамках визита на ААЭС сказал журналистам замминистра территориального управления и инфраструктур РА Акоп Варданян.
Он подчеркнул, что в рамках планово-предупредительных работ ожидается внедрение систем безопасности различного уровня, строительство новой открытой распределительной подстанции, поскольку имеющаяся сегодня была построена в 1974-76 годах.
В свою очередь, генеральный директор ААЭС Мовсес Варданян отметил, что в грядущем году будет проведено исследование состояния корпуса реакторной установки, которая проводится раз в 4 года. Последний раз подобное исследование, как он подчеркнул, было проведено в 2016 году. По словам Варданяна, в ближайшие два будет завершена работа над разработкой масштабного тренажера для Армянской АЭС, которая осуществляется при поддержке США. <На данный момент ведем переговоры с американскими партнерами, чтобы получить оставшуюся часть средств. Если содействие со стороны США не удовлетворит, то полагаю, что мы собственными средствами восполним, и завершим работы в ближайшие 2 года, в частности повысим уровень безопасности эксплуатации АЭС, и более ускоренно сможем проводить переподготовку персонала", - сказал он.