ՀԱԷԿ-ի պլանային կանգառը նախատեսվում է մայիսի 15-ին
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ էներգաբլոկի կանգառը պլանային-նախազգուշական վերանորոգման համար նախատեսված է 2020 թվականի մայիսի 15-ին և կտևի 65 օր: Այս մասին նոյեմբերի 10-ին ՀԱԷԿ կատարած այցի շրջանակներում լրագրողներին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը ։
Նա ընդգծել է, որ պլանային-նախազգուշական աշխատանքների շրջանակներում սպասվում է տարբեր մակարդակի անվտանգության համակարգերի ներդրում, նոր բաց բաշխիչ ենթակայանի կառուցում, քանի որ այսօր առկա ենթակայանը կառուցվել է 1974-76 թվականներին:
ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանն իր հերթին նշել է, որ գալիք տարում կիրականացվի ռեակտորային կայանի կորպուսի վիճակի հետազոտություն, որն անցկացվում է 4 տարին մեկ անգամ: Վերջին անգամ նման ուսումնասիրություն, ինչպես նա ընդգծել է, իրականացվել է 2016 թվականին։ Վարդանյանի խոսքով, առաջիկա երկու տարիներին կավարտվեն Հայկական ԱԷԿ-ի համար լիամասշտաբ վարժասարքի մշակման շուրջ աշխատանքները, որն իրականացվում է ԱՄՆ-ի աջակցությամբ: «Ներկայումս բանակցություններ ենք վարում ամերիկացի գործընկերների հետ, որպեսզի ստանանք միջոցների մնացած մասը ։ Եթե ԱՄՆ - ի կողմից աջակցությունը չբավարարի, ապա կարծում եմ, որ մենք մեր միջոցներով կլրացնենք և կավարտենք աշխատանքներն առաջիկա երկու տարիներին, մասնավորապես, կբարձրացնենք ԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգության մակարդակը և ավելի արագ կկարողանանք անձնակազմի վերապատրաստում իրականացնել», - ասաց նա ։

ANPP scheduled stop scheduled for May 15
The stop of the second power unit of the Armenian Nuclear Power Plant for scheduled preventive repairs is scheduled for May 15, 2020 and will last 65 days. Hakob Vardanyan, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructures, told reporters about this on November 10 during a visit to the ANPP.
He stressed that as part of the preventive work, the introduction of security systems of various levels is expected, as well as the construction of a new open distribution substation, since the existing one was built in 1974-76.
In turn, the ANPP Director General Movses Vardanyan noted that in the coming year a study will be carried out on the condition of the reactor vessel, which is carried out every 4 years. The last time such a study, he emphasized, was conducted in 2016. According to Vardanyan, in the next two, work will be completed on the development of a large-scale simulator for the Armenian nuclear power plant, which is carried out with US support. <at the="" moment,="" we="" are="" negotiating="" with="" american="" partners="" to="" get="" rest="" of="" funds.="" if="" us="" assistance="" is="" not="" satisfactory,="" then="" i="" believe="" that="" will="" replenish="" it="" our="" own="" resources="" and="" complete="" work="" in="" next="" 2="" years,="" particular,="" increase="" level="" safety="" nuclear="" power="" plant="" operation,="" be="" able="" retrain ="" personnel="" more="" quickly,="" "he="" said.