ՀԱԷԿ-ՈւՄ ԱՆՑԿԱՑՎԵՑ «ՇԱՀԱԳՈՐԾՄԱՆ ԺԱՄԿԵՏԻ ԵՐԿԱՐԱՑՄԱՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈւԹՅԱՆ ԱՍՊԵԿՏՆԵՐԸ» ԿՐԿՆԱԿԻ ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅՈւՆԸ
Ս/թ հոկտեմբերի 26-ից 29-ը ԱԷՄԳ-ի կողմից ՀԱԷԿ-ում անցկացվեց «Շահագործման ժամկետի երկարացման անվտանգության ասպեկտները» (SALTO) կրկնակի առաքելությունը. այն անվտանգության համընդհանուր ստուգում է, բայց՝ ոչ տեսչական, և ուսումնասիրում է ատոմային էլեկտրակայանների շահագործման ժամկետի երկարացման ռազմավարությունն ու հիմնական փուլերը:
Հատկանշական է, որ առաքելությունն անցկացվեց այս տարի, երբ Հայկական ԱԷԿ-ում իրականացվեցին անվտանգության բարձրացմանն ուղղված արդիականացման լայնամասշտաբ աշխատանքներ, և արդյունքում նախատեսվում է էներգաբլոկի նախագծային շահագործման ժամկետը երկարացնել մինչև 2026 թվականը:
Քառօրյա այցի ընթացքում փորձագետների խումբն իրականացրեց ստուգումներ մի շարք ուղղություններով՝ հաշվի առնելով շահագործման ժամկետի երկարացման հետ կապված ծրագրերի/միջոցառումների կազմակերպումն ու դրանց համապատասխանությունը ԱԷՄԳ-ի անվտանգության ստանդարտներին և SALTO նախորդ առաքելությունների (2013թ., 2016թ. և 2018թ.) առաջարկներին: Թիմային աշխատանքներից բացի նրանք նաև շրջայց կատարեցին կայանի տարածքում, տեղում ծանոթացան բլոկի կառավարման վահանակի, ինչպես նաև ռեակտորի կառավարման և պաշտպանության համակարգի արդիականացված և նոր սարքավորումներին, իսկ հսկվող գոտում՝ ռեակտորի անվտանգ շահագործման համար պատասխանատու արդիականացված համակարգերին:
Նախորոշված ուղղություններով թիմային աշխատանքների ընթացքում փորձագետները փաստեցին, որ հիմնվելով նախորդ՝ 2018 թվականի առաքելության արդյունքների և եզրակացությունների վրա՝ ՀԱԷԿ-ում զգալի աշխատանք է իրականացվել ծերացման կառավարման բնագավառում: Անելիքներն, ինչ խոսք, այդքանով չեն ավարտվում. կայանը շարունակում է հետևողականորեն իրականացնել անվտանգ շահագործմանն ուղղված միջոցառումները: Առաքելության արդյունքներով կորոշվեն ՀԱԷԿ-ի առջև դրված այն խնդիրներն ու առաջադրանքները, որոնք անհրաժեշտաբար պետք է լուծել՝ ծերացման կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու և ԱԷՄԳ-ի անվտանգության ստանդարտներին առավել համապատասխանեցնելու համար:
Առաքելության ավարտին փորձագետների թիմը նախնական հաշվետվություն ներկայացրեց ատոմակայանի ղեկավարությանը և ՀՀ կարգավորող մարմնին. այն ենթակա է վերանայման: Հնարավոր փոփոխություններից, առաջարկություններից և հիմնավորումներից հետո փաստաթղթի վերջնական տարբերակը 3 ամսվա ընթացքում կներկայացվի ՀԱԷԿ-ին, ՀՀ ՄԱԿ կոմիտեին և կառավարությանը:

НА ААЭС СОСТОЯЛАСЬ МИССИЯ ПОВТОРНОЙ ПРОВЕРКИ «АСПЕКТОВ БЕЗОПАСНОСТИ ПРОДЛЕНИЯ СРОКА ЭКСПЛУАТАЦИИ»
В период 26-29 октября 2021г. на ААЭС состоялась миссия повторной проверки «Аспектов безопасности продления срока эксплуатации» (SALTO): она представляет собой всеобъемлющую, но ненадзорную проверку безопасности, и рассматривает стратегию и основные этапы продления срока эксплуатации атомных электростанций.
Примечательно, что миссия состоялась в этом году, когда на Армянской АЭС были осуществлены широкомасштабные работы по модернизации, направленные на повышение безопасности, в результате которых принято решение продлить проектный срок эксплуатации до 2026 г.
В течение четырехдневного визита группа экспертов выполнила проверки по ряду направлений с учетом разработки программ/мероприятий по продлению срока службы и их соответствия стандартам безопасности МАГАТЭ, а также предложениям, представленным во время предыдущих миссий SALTO (2013г., 2016г. и 2018г.). Помимо выполненной командной работы, они также провели обход территории станции, на месте ознакомились с модернизированным и новым оборудованием блочного щита управления, а также системой управления и защиты реакторной установки, а в контролируемой зоне – с модернизированными системами, ответственными за безопасную эксплуатацию реактора.
В ходе командной работы по предписанным направлениям эксперты подтвердили, что на основе результатов и заключений предыдущей миссии 2018 г., на ААЭС был проделан значительный объем работы в области управления старением. Конечно же, работы, подлежащие выполнению, на этом не завершаются: станция продолжает последовательным образом осуществлять мероприятия, направленные на безопасную эксплуатацию. По результатам миссии будут определены поставленные перед ААЭС проблемы и задачи, которые необходимо решить для повышения эффективности управления старением и обеспечения его соответствия стандартам безопасности МАГАТЭ.
По завершение миссии команда экспертов представила предварительный отчет руководству атомной станции и регулирующему органу РА: он подлежит пресмотру. После возможных изменений, предложений и обоснований окончательная версия документа в течение 3 месяцев будет представлена ААЭС, КРЯБ РА и правительству РА.