ՀԱԷԿ-ՈՒՄ ԷԻՆ ՀԱՅ-ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱՏԵՂ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԽՄԲԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԸ
Սույն թվականի մարտի 24-ին ՀԱԷԿ-2 նախագծի շրջանակներում կայացավ կադրերի պատրաստման հարցերով հայ-ռուսական համատեղ աշխատանքային խմբի առաջին նիստը։ Ռուսական պատվիրակությունը ղեկավարում էր ՀՀ-ում «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի ներկայացուցիչ Վ. Մ. Պրոշկինը։ Հայկական կողմից նիստին մասնակցում էին նաև ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարւթյան, «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ, Հայաստանի Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ներկայացուցիչներ։
Հանդիպման օրակարգային հարցերի թվում առաջնայինը կադրերի պատրաստման ոլորտում փոխգործակցության ընթացիկ կարգավիճակն էր։ «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանն իր ողջույնի խոսքում ընդգծեց, որ ատոմակայանում աշխատում են իրենց գործի գիտակ արհեստավարժ մասնագետներ, և ՀԱԷԿ-ի ղեկավարությունը հավասարապես կարևորում է թե՛ կայանը նոր, երիտասարդ կադրերով համալրելու, թե՛ գործող կադրերի շարունակական վերապատրաստման հարցը։ Այս առումով ՀԱԷԿ-2 նախագծի հնարավոր իրականացումը հատկապես հեռանկարային և խոստումնալից կարող է լինել՝ երիտասարդ սերնդի մոտ խթանելու էներգետիկ ոլորտի հանդեպ հետաքրքրությունն ու ձգտումը։
Փոխադարձ քննարկումների ընթացքում կողմերը կարևորեցին ՀՀ ատոմային բնագավառի համար կադրերի պատրաստման առումով հայ-ռուսական փոխգործակցության ընդլայնմանն ու հետագա զարգացմանն ուղղված հարցերի համատեղ մշակումը, երկկողմանի առաջարկների դիտարկումն ու ընդգրկումը ներկայացված պլան-նախագծում, ինչպես նաև լրացուցիչ մասնագիտական կրթական ծրագրերին ուղղված հայկական կողմի պահանջարկների ուսումնասիրությունն ու դրանց իրականացումը Ռոսատոմի տեխնիկական ակադեմիայի և «Ռոսատոմ» ՊԿ գործընկեր ԲՈՒՀ-երի բազայի վրա։
Դիտարկվեցին առավել պահանջված ուղղություններով ուսուցման/որակավորման հնարավորություններ ՀՀ էներգետիկ բնագավառի տարբեր կատեգորիաների, այդ թվում՝ նաև աշխատանքային փորձ չունեցող, անձնակազմի համար։
Հանդիպման ավարտին ռուսական պատվիրակության ղեկավար Վ. Պրոշկինը համոզմունք հայտնեց, որ ի տարբերություն այլ երկրների՝ Հայաստանում շատ նախագծեր հաջողվում է իրականացնել առավել արագ տեմպերով և մեծ արդյունավետությամբ շնորհիվ մեծ ներուժի՝ ի դեմս ոլորտային մասնագետների կրտսեր հետևորդների։

ПРЕДСТАВИТЕЛИ АРМЯНО-РОССИЙСКОЙ СОВМЕСТНОЙ РАБОЧЕЙ ГРУППЫ ПОСЕТИЛИ ААЭС
24 марта 2023г. В рамках проекта ААЭС-2 состоялось первое заседание армяно-российской совместной рабочей группы по подготовке кадров. Российскую делегацию возглавлял В. Прошкин. С армянской стороны в заседании также участвовали представители Министерства территориального управления и инфраструктур РА, ЗАО "Арматом НИИ", Национального политехнического университета Армении.
Среди вопросов, вынесенных на повестку дня встречи, главным было текущее состояние сотрудничества в сфере подготовки кадров. В своем приветственном слове генеральный директор ЗАО «ААЭК» Э. Мартиросян подчеркнул, что на АЭС работают профессиональные специалисты, знающие свое дело, и руководство АЭС придает равное значение как вопросу пополнения станции новыми, молодыми кадрами, так и вопросу постоянного обучения действующего персонала. В этом отношении возможная реализация проекта ААЭС-2 может быть особенно перспективной и многообещающей с точки зрения стимулирования интереса и стремления у подрастающего поколения к энергетике.
В ходе обсуждений стороны подчеркнули важность совместной проработки вопросов, направленных на расширение и дальнейшее развитие армяно-российского сотрудничества в части подготовки кадров для ядерной области РА, рассмотрение и включение в представленный план двусторонних предложений, а также изучение потребности армянской стороны в дополнительных профессиональных образовательных программах и их реализация Росатомом на базе Технической академии и вузов-партнеров ГК «Росатом».
Были рассмотрены возможности обучения/квалификации по наиболее востребованным направлениям для сотрудников энергетики РА различных категорий, в том числе для персонала без опыта работы.
В завершение встречи глава российской делегации В. Прошкин выразил уверенность, что, в отличие от других стран, в Армении многие проекты могут быть реализованы более быстрыми темпами и с большей эффективностью, благодаря большому потенциалу в лице молодых последователей отраслевых специалистов.