ՀԱԷԿ-ՈՒՄ ԸՆԹԱՑՔԻ ՄԵՋ ԵՆ ԼԻԱՄԱՍՇՏԱԲ ՎԱՐԺԱՍԱՐՔԻ ԱՐԴԻԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում (ՀԱԷԿ) ընթացքի մեջ են լիամասշտաբ վարժասարքի արդիականացման և ֆունկցիոնալության ընդլայնման աշխատանքները: Նախագիծն իրականացվում է ամերիկյան «WSC, lnc.», «Հայատոմ ԳՀԻ» և «Գալակտիկա» ընկերությունների մասնակցությամբ:
Լիամասշտաբ վարժասարքը, որը մշակվել և ներդրվել է 2013 թվականին Եվրամիության օժանդակությամբ և Սլովակիայի «VUJE, a.s.» ընկերության միջոցով, ծրագրատեխնիկական մոդելավորող համալիր է: Այն նախատեսված է ատոմակայանի բլոկի կառավարման վահանակի (ԲԿՎ) օպերատիվ անձնակազմի մասնագիտական ուսուցման և գործնական հմտությունների մշտական կատարելագործման համար:
2019 թվականից ԱՄՆ Էներգետիկայի դեպարտամենտի աջակցության ծրագրերի շրջանակներում «WSC, lnc.» և «Հայատոմ ԳՀԻ» ընկերությունները նոր սերնդի տեխնոլոգիաների կիրառմամբ վարժասարքի համար մշակել և ներդրել են նոր մոդելներ՝ հաշվի առնելով էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրով իրականացված արդիականացումներն ու փոփոխությունները:
Ըստ այդմ՝ նոր ծրագրային հիմքով, նոր սերնդի համակարգիչներով և սերվերով ապահովված վարժասարքն արդիականացման արդյունքում համապատասխանում է ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի համակարգերին ու սարքավորումներին և ապահովում է շահագործման բոլոր ռեժիմների մոդելավորումը՝ ժամանակի իրական մասշտաբով:
2024 թվականի օգոստոս ամսին նախատեսված է իրականացնել վարժասարքի ամբողջ կոնֆիգուրացիայով կոմպլեքս փորձարկումներ՝ շահագործման հանձնելու նպատակով:

НА ААЭС ВЕДУТСЯ РАБОТЫ ПО МОДЕРНИЗАЦИИ ПОЛНОМАСШТАБНОГО ТРЕНАЖЕРА
На Армянской атомной электростанции (ААЭС) продолжаются работы по модернизации и расширению функциональности полномасштабного тренажера. Проект осуществляется с участием компаний «WSC, lnc.», «НИИ Арматом» и «Галактика»".
Полномасштабный тренажер, разработанный и внедренный в 2013 году при поддержке Европейского Союза и словацкой компании VUJE, а.s. является программно-техническим моделирующим комплексом. Он предназначен для профессионального обучения и постоянного совершенствования практических навыков оперативного персонала блочного щита управления (БЩУ) атомной электростанции.
С 2019 года в рамках программ поддержки Департамента энергетики США компании «WSC, lnc.» и «НИИ Арматом» разработали и внедрили новые модели тренажеров с использованием технологий нового поколения, учитывая модернизации и изменения, осуществленные в рамках программы продления срока эксплуатации энергоблока.
Соответственно, тренажер, оснащенный новой программной базой, компьютерами и серверами нового поколения, в результате модернизации соответствует системам и оборудованию энергоблока № 2 ААЭС и обеспечивает моделирование всех режимов работы в реальном масштабе времени.
В августе 2024 года планируется провести комплексные испытания всей конфигурации тренажера с целью ввода его в эксплуатацию.