«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ և «ՏՎԷԼ» ԲԸ ՍՏՈՐԱԳՐԵԼ ԵՆ 2021Թ. ՄԻՋՈՒԿԱՅԻՆ ՎԱՌԵԼԻՔԻ ՄԱՏԱԿԱՐԱՐՄԱՆ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐ
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի ժ/պ Էդուարդ Մարտիրոսյանի ղեկավարած պատվիրակությունը ս/թ դեկտեմբերի 6-ից 9-ը Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվա քաղաքում աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել «ՏՎԷԼ» ԲԸ ներկայացուցիչների հետ:
«Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ (Հայկական ԱԷԿ) և «ՏՎԷԼ» ԲԸ ստորագրել են 2021թ. ռուսաստանյան միջուկային վառելիքի մատակարարման վերաբերյալ փաստաթղթեր, ինչը թույլ կտա ապահովել թարմ միջուկային վառելիքի ատոմակայանի պահանջարկը:
Հայաստանում գործող 407,5ՄՎտ հզորությամբ միակ ատոմային էներգաբլոկի համար մատակարարվում է Մեքենաշինական գործարանի (Ռոսատոմի՝ «ՏՎԷԼ» վառելիքային ընկերություն, ք.Էլեկտրոստալ) արտադրության ВВЭР-440 ռեակտորի համար նախատեսված թրթռակայուն վառելիք:
Հայկական ԱԷԿ-ը ավանդաբար հանդիսանում է երկրի էլեկտրաէներգիայի հիմնական աղբյուրներից մեկը: Չնայած էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքներով պայմանավորված տեխնիկական սահմանափակումներին՝ կայանը տարեկան արտադրում է Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի շուրջ 40 տոկոսը: 2020թ. առաջին երեք եռամսյակներում ԱԷԿ-ում արտադրվել է 1,8905 մլրդ. կՎտ*ժ էլեկտրաէներգիա:
«ՏՎԷԼ վառելիքային ընկերության և Հայկական ԱԷԿ-ի երկար տարիների համագործակցությունը կրում է ռազմավարական բնույթ: Մենք միշտ հուսալիորեն ապահովում ենք կայանը բարձրորակ միջուկային վառելիքով՝ առավելագույնս լիարժեք բավարարելով պատվիրատուի ցանկությունները: Հիմնվելով այդ սկզբունքների վրա՝ մենք պատրաստ ենք հետագայում ևս՝ մինչև ԱԷԿ-ի ատոմային բլոկի շահագործման ժամկետի ավարտը, ապահովել այն ռուսաստանյան միջուկային վառելիքով»,- նշեց «ՏՎԷԼ» ԲԸ նախագահ Նատալյա Նիկիպելովան:
Ներկայումս իրականացվում են Հայկական ԱԷԿ-ի արդիականացման աշխատանքներ: Նախագծի իրականացման հիմնական մատակարարն է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի ձեռնարկություն հանդիսացող «Ռուսատոմ Սերվիս» բաժնետիրական ընկերությունը: Նախագծի ավարտին կբարձրացվի կայանի աշխատանքի արդյունավետությունը և անվտանգության աստիճանը:
****
Հայկական ԱԷԿ-ը Հարավային Կովկասի միակ ատոմային կայանն է, որն արտադրում է Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի ավելի քան 30 տոկոսը։ Ատոմային էներգետիկայի բնագավառում Հայաստանի և Ռուսաստանի առանցքային նախագիծն է Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի արդիականացումն ու շահագործման ժամկետի երկարացումը։ Հայաստանը կուտակել է ԱԷԿ-ի շահագործման եզակի փորձ։ Երկրորդ էներգաբլոկը վերագործարկվել է շուրջ 6.5 տարվա դադարից հետո։ Կայանը կարևորագույն դեր է խաղում Հայաստանի էներգահամակարգի զարգացման և երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքի համար։ Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի գլխավոր կապալառուն է «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերությունը։
«Ռոսատոմի» մասին
«Ռոսատոմ»-ը աշխարհում միակ ընկերությունն է, որն ունի պաշարներ և իրավասություններ միջուկային էներգիայի արտադրության ցանցի բոլոր հատվածներում հաջող գործունեության համար: «Ռոսատոմը» միավորում է ակտիվները լայն տիրույթում՝ ներառյալ նախագծում, շինարարություն, ատոմակայանների շահագործում, ուրանի արդյունահանում, վերամշակում ու հարստացում, միջուկային վառելիքի մատակարարում, աշխատած վառելիքի պահպանում, փոխադրում և անվտանգ վերամշակում: Ռոսատոմի գործունեության շրջանակը ներառում է նաև միջուկային բժշկության կարիքների համար սարքավորումների և իզոտոպային ապրանքների արտադրություն, գիտական հետազոտությունների անցկացում, նյութագիտություն, թվայնացված արտադրանքի արտադրություն և տարբեր միջուկային և ոչ միջուկային նորարարական ապրանքների արտադրություն: Պետական կորպորացիայի ռազմավարությունը կայանում է ցածր ածխածնի արտադրության նախագծերի զարգացման մեջ՝ ներառյալ հողմաէներգետիկան: Այսօր «Ռոսատոմը» միավորում է ավելի քան 300 ձեռնարկություն և կազմակերպություն, ընդհանուր առմամբ դրանցում աշխատում է շուրջ 250 հազար մարդ:
Ռոսատոմի «ՏՎԷԼ» վառելիքային ընկերությունը ներառում է միջուկային վառելիքի ստեղծման, ուրանի հարստացման և փոխարկման, կայուն իզոտոպերի արտադրության, գազային ցենտրիֆուգների արտադրության ձեռնարկություններ, ինչպես նաև գիտահետազոտական և կոնստրուկտորական կազմակերպություններ։ Այն հանդիսանում է միջուկային վառելիքի միակ մատակարարը ռուսաստանյան ատոմակայանների համար։ Ռոսատոմի «ՏՎԷԼ» վառելիքային ընկերությունն ապահովում է միջուկային վառելիքով 15 երկրի 76 էներգետիկ ռեակտոր, 8 երկրի հետազոտական ռեակտոր, ինչպես նաև ռուսաստանյան ատոմային նավատորմի տրանսպորտային ռեակտորներ։ Աշխարհի յուրաքանչյուր 6-րդ էներգետիկ ռեակտոր աշխատում է ՏՎԷԼ-ում արտադրված վառելիքով։

THE ARMENIAN NPP AND TVEL COMPANY SIGNED A CONTRACT FOR NUCLEAR FUEL SUPPLY IN 2021
This year on December 6-9, in Moscow, RF, the delegation headed by Eduard Martirosyan, Acting General Director of the HAEK CJSC took part in working meetings with representatives of the TVEL Fuel Company.
A contract for Russian nuclear fuel supply in 2021 was concluded between the Haykakan Atomayin Electrakayan CJSC (Armenian NPP) and TVEL Fuel Company which would allow complete covering of the Armenian NPP needs in fresh nuclear fuel.
The only operating unit of the Armenian NPP with 407, 5 MW installed power is provided with non-vibrating fuel for WWER-440 manufactured by Mechanical Engineering Plant (“MSZ” public company, TVEL Fuel Company of Rosatom, Electrostal c.).
Traditionally the Armenian NPP is one of the main power sources in the country. In spite of technical constraints related to the activities on the Unit life extension the plant annually generates up to 40% of electricity of Armenia. For the first three quarters of 2020 the Armenian NPP generated 1, 8905 bln. kWh of electric power.
“Longstanding relationship between the Armenian NPP and TVEL Fuel Company is of a strategic nature. We are securely providing the nuclear power plant with high quality and high performance nuclear fuel, to the fullest extent possible meeting the Customer’s views. Based on these principles we are ready to further provide the ANPP with Russian nuclear fuel till the end of that Unit life”, - stated Natalya Nikipelova, The President of the TVEL Fuel Company.
Currently modernization activities are being implemented at the Armenian NPP. The key contractor for the project implementation is Rusatom Service JSC, the Rosatom State Corporation enterprise. The project implementation will result in the plant operation efficiency and safety upgrading.
****
The Armenian NPP is the only nuclear power plant in the territory of the South Caucasus. It generates more than one third of electric power of Armenia. The key project of Russia and Armenia in nuclear energy is the project of the Armenian NPP Unit 2 modernization and life extension. Armenia has a unique experience of the ANPP operation. The Unit 2 was restarted after 6, 5 years’ conservation. The plant is critical for the development of Armenia’s energy system and whole social and economic life of the Republic. The Rusatom Service Company is the General Contractor of the Armenian NPP life extension project which is mainly aimed at the plant resource recovery and life extension, safety and efficiency upgrading.
About Rosatom
Rosatom is the only company in the world owning the required resources and competence for successful activity in all sectors of nuclear energy production line. The Rosatom joins the wide range assets including design, construction, NPPs operation and decommissioning, uranium mining, its processing and enrichment, supply of fresh fuel, storage of spent fuel, its transportation and safe reprocessing. Scope of the Rosatom’s activity also includes manufacturing of equipment and isotope products for nuclear medicine needs, scientific researches, material engineering, and manufacturing of digital products, various nuclear and non-nuclear innovative products. The strategy of the State Corporation consists in development of low-carbon generation projects including windpower engineering. Currently the Rosatom joints more than 300 enterprises and organizations with totally about 250 thousand employees.
The TVEL Fuel Company of Rosatom includes enterprises dealing with production of nuclear fuel, uranium conversion and enrichment, production of stable isotopes, manufacturing of gas centrifuges; and also scientific, research and design organizations. The Company is the only nuclear fuel supplier of Russian NPPs. The TVEL Fuel Company of Rosatom supplies nuclear fuel to 73 power units in 13 countries, research reactors in 10 countries, and also transport reactors of Russian nuclear-powered fleet. Each sixth power reactor in the world runs on fuel manufactured by TVEL.