«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը «Ռադիոլուրի հյուրասրահում»
«Հայաստանի համար շատ կարևոր է ատոմային էներգետիկա ունենալ: Մենք հույս ունենք, որ կերկարացնենք մեր ատոմակայանի շահագործման ժամկետը մինչ 2040 թվականը, իսկ մինչ այդ կփորձենք նոր ատոմակայան կառուցել։ Հույս ունեմ, որ Ռուսաստանը կօգնի մեզ այդ հարցում», -«Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել էր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Արդյո՞ք այդ ուղղությամբ որոշակի քայլեր ուրվագծվում են, Հայաստանում ինչպիսի՞ հզորության ատոմային էներգաբլոկը կարող է ապահովել մեր էներգետիկ անվտանգությունը եւ մոտավորապես ինչքա՞ն կարժենա նոր ատոմակայանի կառուցումը։
Այս հարցերի և Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի ապագայի մասին «Ռադիոլուրի հյուրասրահում» Ալիսա Գևորգյանը զրուցել է «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ընկերության տնօրեն Մովսես Վարդանյանի հետ։

The General Director of the «HAEK» CJSC in the «Radiolur» studio
«For Armenia it is very important to have nuclear power industry. We hope to extend the lifetime of our nuclear power plant till 2040, and before that we’ll try to build a new NPP. I hope Russia will help us in this matter», - said the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan in his interview given to «Echo of Moscow» radio station.
Are there any scheduled actions in that regard? A nuclear power unit of what capacity can ensure energy independence of Armenia? Approximately how much the construction of the new nuclear power plant will cost?
In the studio of «Radiolur» Alisa Gevorgyan discussed these issues and the future of Armenian nuclear power industry during the conversation with Movses Vardanyan, General Director of the «HAEK» CJSC.