«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը «Ռադիոլուրի հյուրասրահում»
«Հայաստանի համար շատ կարևոր է ատոմային էներգետիկա ունենալ: Մենք հույս ունենք, որ կերկարացնենք մեր ատոմակայանի շահագործման ժամկետը մինչ 2040 թվականը, իսկ մինչ այդ կփորձենք նոր ատոմակայան կառուցել։ Հույս ունեմ, որ Ռուսաստանը կօգնի մեզ այդ հարցում», -«Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել էր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Արդյո՞ք այդ ուղղությամբ որոշակի քայլեր ուրվագծվում են, Հայաստանում ինչպիսի՞ հզորության ատոմային էներգաբլոկը կարող է ապահովել մեր էներգետիկ անվտանգությունը եւ մոտավորապես ինչքա՞ն կարժենա նոր ատոմակայանի կառուցումը։
Այս հարցերի և Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի ապագայի մասին «Ռադիոլուրի հյուրասրահում» Ալիսա Գևորգյանը զրուցել է «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ընկերության տնօրեն Մովսես Վարդանյանի հետ։

Генеральный директор ЗАО “ААЭК” в студии “Радиолур”
“Для Армении очень важно иметь атомную энергетику. Мы надеемся продлить срок эксплуатации нашей атомной станции до 2040г., а до этого постараемся построить новую АЭС. Надеюсь, Россия поможет нам в этом вопросе”, - сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем интервью радиостанции “Эхо Москвы”.
Намечаются ли определенные шаги в этом направлении? Атомный энергоблок какой мощности может обеспечить энергетическую независимость Армении? Приблизительно сколько будет стоить строительство новой атомной станции?
Эти вопросы и будущее атомной энергетики Армении обсудила Алиса Геворгян в студии “Радиолур” в беседе с директором ЗАО “Айкакан атомайин электракаян” Мовсесом Варданяном.