ՀԱԷԿ-Ը ՄԻԱՑԱՎ ՀՀ ԷՆԵՐԳԱՀԱՄԱԿԱՐԳԻՆ
Ս/թ հոկտեմբերի 17-ին ՊՆՎ-2021-ից հետո գործարկվեց ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկը և միացավ ՀՀ միասնական էներգահամակարգին:
Աշխատանքներին մասնակցեցին Հայկական ԱԷԿ-ի գրեթե բոլոր ստորաբաժանումների աշխատակիցները, ինչպես նաև Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Խորվաթիայի, Չեխիայի, Սլովակիայի և այլ երկրների շուրջ 600 մասնագետ:
ՊՆՎ-2021-ի առանցքային աշխատանքներից մեկն էներգաբլոկի ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողումն էր. այն հաջողությամբ իրականացվեց ՀԱԷԿ-ում և կնպաստի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացմանն ու անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը:
Բլոկի տևական կանգի ընթացքում իրականացվել են նաև անվտանգության հիմնական համակարգերի՝ ակտիվ գոտու վթարային հովացման, սպրինկլերային, հուսալի սնուցման, ներռեակտորային տեխնոլոգիական վերահսկման և տեղեկատվահաշվողական համակարգերի արդիականացման աշխատանքները:
АО "Русатом Сервис" ընկերության և ներգրավված ենթակապալառու ընկերությունների մասնագետների, ինչպես նաև կայանի անձնակազմի մասնակցությամբ կատարվել են ՀԱԷԿ-ի պատմության մեջ եզակի, աննախադեպ մեծ ծավալի աշխատանքներ: Մասնավորապես, իրականացվել են շուրջ 730մ խողովակաշարի և շուրջ 270 միավոր խողովակաշարային փականների մոնտաժման աշխատանքներ, 420 նոր եռակցվածք, ինչպես նաև շուրջ 4700 եռքակարանի՝ չքայքայող մեթոդներով ստուգում/վերահսկում, անցկացվել և մոնտաժվել է շուրջ 42կմ երկարությամբ մալուխ և այլն:
ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ավարտական փուլի աշխատանքներին զուգահեռ ընթացել են տարեկան պլանային վերանորոգման նախատեսված աշխատանքները՝ շուրջ 520 միավոր սարքավորման հիմնանորոգում, ինչպես նաև մոտ 330 միավոր սարքավորման միջին և ընթացիկ վերանորոգում և այլն:
ՊՆՎ-2021-ը Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի համար ամենաերկարատևն էր. այն հնարավոր եղավ հաղթահարել ՀԱԷԿ-ի անձնակազմի ջանքերի առավելագույն կենտրոնացման, աշխատանքների հստակ կազմակերպման, կապալառու կազմակերպություններից ներգրավված մեծաքանակ մասնագետների հետ համաժամանակյա իրականացրած աշխատանքների կոորդինացման շնորհիվ:
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը շարունակում է գործել՝ մշտական ուշադրության կենտրոնում պահելով անխափան և անվտանգ շահագործմանն ուղղված միջոցառումները:

ААЭС ПОДКЛЮЧИЛАСЬ К ЭНЕРГОСИСТЕМЕ РА
17 октября 2021 года после ППР-2021 был осуществлен пуск энергоблока №2 ААЭС, который был подключен к единой энергосистеме РА.
В работах участвовали сотрудники почти всех подразделений Армянской АЭС, а также около 600 специалистов из России, Беларуси, Украины, Хорватии, Чехии, Словакии и других стран.
Одним из важнейших процессов ППР-2021 стал отжиг металла корпуса реактора. Он был успешно проведен на ААЭС и поспособствует продлению проектного срока эксплуатации и повышению уровня безопасности энергоблока №2.
В течение длительного останова блока были выполнены также работы по модернизации основных систем безопасности: системы аварийного охлаждения активной зоны, спринклерной системы, системы надежного питания, системы внутриреакторного технологического контроля и информационно-вычислительной системы.
При участии специалистов АО "Русатом Сервис" и привлеченных подрядных организаций, а также персонала станции были выполнены исключительные в истории ААЭС работы беспрецедентно большого объема, в частности, монтаж около 730м трубопровода и около 270 единиц арматур, изготовление 420 новых сварных соединений, а также неразрушающий контроль около 4700 сварных швов, прокладка и монтаж кабелей длиной около 42км и т. д.
Параллельно работам заключительного этапа продления проектного срока эксплуатации энергоблока №2 ААЭС проводились работы, предусмотренные ежегодным плановым ремонтом: капитальный ремонт около 520 единиц оборудования, а также средний и текущий ремонт около 330 единиц оборудования и т.д.
ППР-2021 был самым продолжительным для энергоблока №2 Армянской АЭС. Его осуществление стало возможным благодаря максимальной концентрации усилий персонала ААЭС, четкой организации работ, координации одновременного выполнения работ с многочисленными специалистами, привлеченными из подрядных организаций.
Армянская атомная электростанция продолжает работать, постоянно держа в центре внимания мероприятия, направленные на бесперебойную и безопасную эксплуатацию.