ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ «ԵՐԵՎԱՆԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ՀԵՏ
Էներգետիկ ոլորտի առանցքային մասնագետների պատրաստման/վերապատրաստման հարցը մշտապես արդիական է եղել Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում: Այդ ուղղությամբ տարվող տարրաբնույթ միջոցառումներին այսօր ավելացավ ևս մեկը՝ կնքվեց Համագործակցության հուշագիր՝ «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ և «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի միջև:
Հուշագրով նախանշվեցին համագործակցության որոշակի ուղղություններ, ինչպես օրինակ՝ կրթական ծրագրերով ՀԱԷԿ-ի պահանջներին բավարարող բարձրորակ կադրերի պատրաստում, կայանի աշխատակիցների որակավորման բարձրացման և վերապատրաստման համար անհրաժեշտ կազմակերպչական գործառույթների իրականացում, ՀԱԷԿ-ի ռազմավարական խնդիրներին նպատակաուղղված համատեղ քննարկումների, սեմինարների կազմակերպում, գիտաարտադրական և հետազոտական աշխատանքների համատեղ իրականացում և այլն:
Համաձայն Հուշագրի՝ կստեղծվեն անհրաժեշտ պայմաններ՝ ուսանողների ուսումնական, արտադրական, նախաավարտական և հետազոտական պրակտիկաները ՀԱԷԿ-ում արդյունավետ անցկացնելու համար: ԵՊՀ-ին ներկայացված և դրական փորձագիտական եզրակացության արժանացած առաջարկների հիման վրա պարբերաբար կվերանայվեն և կթարմացվեն ուսումնական պլաններն ու առարկայական ծրագրերը:
Հուշագրի ստորագրումը նոր հնարավորություն է՝ առաջադիմության ցուցանիշների հիման վրա կատարել ԵՊՀ ավարտական կուրսի ուսանողների ընտրություն, համալրել ՀԱԷԿ-ի կադրային բանկը պահանջվող մասնագետներով և հետագայում ներգրավել նրանց ատոմակայանում աշխատելու:

MEMORANDUM OF COOPERATION WITH THE «YEREVAN STATE UNIVERSITY» FOUNDATION
For the Armenian NPP the issue of training/ professional development of key specialists in the energy field has always been topical. To the various activities carried out in this direction another one was added today: a Memorandum on Cooperation between the “HAEK” CJSC and the “Yerevan State University” foundation has been signed.
The Memorandum outlined certain areas of cooperation, such as the training of highly qualified personnel that meet the requirements of the Armenian NPP within the educational programs; performance of organizational functions necessary for the plant staff development and retraining; organizing joint discussions aimed at solving the ANPP strategic issues, organizng workshops, joint implementation of scientific and production, research work etc.
In accordance with the Memorandum, the necessary conditions will be created for the effective conduct of educational, production, pre-graduation and research practices for students at the ANPP. Based on the proposals submitted to the YSU and having received a positive judgment from experts, curricula and subject programs will be periodically reviewed and updated.
The signing of the Memorandum is a new opportunity to select YSU graduate students based on their performance indicators, to replenish the ANPP talent pool with the necessary specialists and to involve them for working at the NPP in the future.