ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ «ԵՐԵՎԱՆԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ՀԵՏ
Էներգետիկ ոլորտի առանցքային մասնագետների պատրաստման/վերապատրաստման հարցը մշտապես արդիական է եղել Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում: Այդ ուղղությամբ տարվող տարրաբնույթ միջոցառումներին այսօր ավելացավ ևս մեկը՝ կնքվեց Համագործակցության հուշագիր՝ «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ և «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի միջև:
Հուշագրով նախանշվեցին համագործակցության որոշակի ուղղություններ, ինչպես օրինակ՝ կրթական ծրագրերով ՀԱԷԿ-ի պահանջներին բավարարող բարձրորակ կադրերի պատրաստում, կայանի աշխատակիցների որակավորման բարձրացման և վերապատրաստման համար անհրաժեշտ կազմակերպչական գործառույթների իրականացում, ՀԱԷԿ-ի ռազմավարական խնդիրներին նպատակաուղղված համատեղ քննարկումների, սեմինարների կազմակերպում, գիտաարտադրական և հետազոտական աշխատանքների համատեղ իրականացում և այլն:
Համաձայն Հուշագրի՝ կստեղծվեն անհրաժեշտ պայմաններ՝ ուսանողների ուսումնական, արտադրական, նախաավարտական և հետազոտական պրակտիկաները ՀԱԷԿ-ում արդյունավետ անցկացնելու համար: ԵՊՀ-ին ներկայացված և դրական փորձագիտական եզրակացության արժանացած առաջարկների հիման վրա պարբերաբար կվերանայվեն և կթարմացվեն ուսումնական պլաններն ու առարկայական ծրագրերը:
Հուշագրի ստորագրումը նոր հնարավորություն է՝ առաջադիմության ցուցանիշների հիման վրա կատարել ԵՊՀ ավարտական կուրսի ուսանողների ընտրություն, համալրել ՀԱԷԿ-ի կադրային բանկը պահանջվող մասնագետներով և հետագայում ներգրավել նրանց ատոմակայանում աշխատելու:

МЕМОРАНДУМ О СОТРУДНИЧЕСТВЕ С ФОНДОМ «ЕРЕВАНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ»
Для Армянской АЭС всегда был актуален вопрос подготовки/переподготовки ключевых специалистов области энергетики. К различным мероприятиям, осуществляемым в данном направлении, сегодня добавилось еще одно: был подписан Меморандум о сотрудничестве между ЗАО “ААЭК” и фондом “Ереванский государственный университет”.
В меморандуме были обозначены отдельные направления сотрудничества, такие как подготовка высококвалифицированных кадров, отвечающих требованиям ААЭС, в рамках образовательных программ; выполнение организационных функций, необходимых для повышения квалификации и переподготовки станционных специалистов; организация совместных обсуждений, направленных на решение стратегических вопросов ААЭС, организация семинаров, совместная реализация научно-производственных и исследовательских работ и т.д.
В соответствии с меморандумом будут созданы необходимые условия для эффективного проведения на ААЭС учебных, производственных, предвыпускных и исследовательских практик для студентов. На основании предложений, представленных ЕГУ и получивших положительное заключение экспертов, будут периодически пересматриваться и обновляться учебные планы и предметные программы.
Подписание меморандума - это новая возможность для отбора студентов выпускных курсов ЕГУ на основе их показателей успеваемости, для пополнения кадрового резерва ААЭС необходимыми специалистами и их привлечения для работы на АЭС в будущем.