ՀԱՄԱՏԵՂ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԽՄԲԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ
Այսօր՝ ս/թ սեպտեմբերի 13-ին, կայացավ ՀՀ տարածքում նոր միջուկային էներգաբլոկների կառուցման նախագծի համատեղ աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը՝ ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության և «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Ռուսական պատվիրակությունը գլխավորում էր նախագծի ղեկավար, АО «РЭП» ընկերության նախագահի խորհրդական Վիկտոր Կոլեսնիկովը։
Հանդիպման ընթացքում նախ հստակեցվեց նախագծի բոլոր ուղղություններով աշխատանքային խմբերի ցանկը, այնուհետև քննարկվեցին նոր էներգաբլոկների կառուցման ճանապարհային քարտեզը, նախնական տեխնիկատնտեսական հիմնավորման կազմման ժամանակացույցը, համաձայնեցվեցին ելակետային տվյալների տրամադրման ժամկետները, անդրադարձ եղավ նախագծի ֆինանսավորման պայմանների համաձայնեցման հարցերի վերաբերյալ մոտեցումներին և ծրագրերին: Քննարկումների ընթացքում կարևորվեց նաև նախագծի իրականացման գործընթացում տեղային մատակար կազմակերպությունների ընդգրկման հարցը. դիտարկվեց այդ նպատակով սեմինարների կազմակերպման/անցկացման կարևորությունը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը համաձայնության եկան առավել ակտիվ շարունակել աշխատանքները ՀՀ փոխվարչապետ Մ. Գրիգորյանի կողմից 28.06.22թ. հաստատված «Էներգետիկ և ոչ էներգետիկ նախագծերի բնագավառում հայ-ռուսական համագործակցության համալիր ծրագրի» վերաբերյալ աշխատանքային հանդիպման արձանագրության կետերի, մասնավորապես՝ ՀՀ-ում նոր էներգաբլոկի կառուցման նախագծի իրականացման շուրջ:

ОЧЕРЕДНАЯ ВСТРЕЧА СОВМЕСТНОЙ РАБОЧЕЙ ГРУППЫ НА ААЭС
Сегодня, 13-го сентября 2022г. при участии представителей Министерства территориального управления и инфраструктур, а также ЗАО “Арматом НИИ” состоялась очередная встреча совместной рабочей группы по проекту строительства новых ядерных энергоблоков на территории РА. Российскую делегацию возглавлял руководитель проекта, советник президента АО «РЭП» Виктор Колесников.
В ходе встречи, прежде всего, был уточнен перечень рабочих групп по всем направлениям проекта, после чего проводились обсуждения относительно дорожной карты строительства новых энергоблоков, графика составления предварительного технико-экономического обоснования, были согласованы сроки представления исходных данных, были затронуты подходы и программы по согласованию условий финансирования проекта. В ходе обсуждений была подчеркнута важность вопроса вовлечения местных организаций-поставщиков в процесс реализации проекта. С этой целью была рассмотрена возможность организации/проведения семинаров.
В конце встречи стороны пришли к согласию продолжать более активным образом выполнять работы по реализации пунктов протокола рабочей встречи, посвященной “Комплексной программе российско-армянского сотрудничества в области энергетических и неэнергетических проектов”, утвержденной 28.06.22г. вице-премьер-министром РА М. Григоряном, в частности относительно реализации проекта строительства нового энергоблока в РА.