ՀԱՄԱՏԵՂ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԽՄԲԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ
Այսօր՝ ս/թ սեպտեմբերի 13-ին, կայացավ ՀՀ տարածքում նոր միջուկային էներգաբլոկների կառուցման նախագծի համատեղ աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը՝ ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության և «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Ռուսական պատվիրակությունը գլխավորում էր նախագծի ղեկավար, АО «РЭП» ընկերության նախագահի խորհրդական Վիկտոր Կոլեսնիկովը։
Հանդիպման ընթացքում նախ հստակեցվեց նախագծի բոլոր ուղղություններով աշխատանքային խմբերի ցանկը, այնուհետև քննարկվեցին նոր էներգաբլոկների կառուցման ճանապարհային քարտեզը, նախնական տեխնիկատնտեսական հիմնավորման կազմման ժամանակացույցը, համաձայնեցվեցին ելակետային տվյալների տրամադրման ժամկետները, անդրադարձ եղավ նախագծի ֆինանսավորման պայմանների համաձայնեցման հարցերի վերաբերյալ մոտեցումներին և ծրագրերին: Քննարկումների ընթացքում կարևորվեց նաև նախագծի իրականացման գործընթացում տեղային մատակար կազմակերպությունների ընդգրկման հարցը. դիտարկվեց այդ նպատակով սեմինարների կազմակերպման/անցկացման կարևորությունը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը համաձայնության եկան առավել ակտիվ շարունակել աշխատանքները ՀՀ փոխվարչապետ Մ. Գրիգորյանի կողմից 28.06.22թ. հաստատված «Էներգետիկ և ոչ էներգետիկ նախագծերի բնագավառում հայ-ռուսական համագործակցության համալիր ծրագրի» վերաբերյալ աշխատանքային հանդիպման արձանագրության կետերի, մասնավորապես՝ ՀՀ-ում նոր էներգաբլոկի կառուցման նախագծի իրականացման շուրջ:

REGULAR MEETING OF THE JOINT WORKING GROUP AT THE ANPP
Today, on September 13, 2022, with the participation of the representatives of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures, as well as those of "Armatom SRI" CJSC, a regular meeting of the joint working group on the project of construction of new nuclear power units in the territory of the Republic of Armenia was held. The Russian delegation was headed by Victor Kolesnikov, the project manager, adviser to the president of «REP» JSC.
During the meeting, first of all, the list of working groups in all areas of the project was clarified, followed by discussions on the road map for the construction of new power units, on preparing the schedule for the preliminary feasibility study, the timing of the input data submission was agreed upon, approaches and programs on coordination of the terms of project funding were raised. During the discussions, the importance of involving local suppliers in the project process was emphasized. With this respect, the possibility of organizing/holding workshops was considered.
At the end of the meeting, the parties agreed to continue to work more actively on the implementation of the items of the minutes of the working meeting devoted to the "Comprehensive Program of the Russian-Armenian Cooperation in the Field of Energy and Non-Energy Projects" approved on 28.06.22 by M. Grigoryan, Deputy Prime Minister of the RA, in particular in terms of implementation of the project on a new power unit construction in the RA.