ՀԱՆԴԻՊՈւՄ ԱՏՈՄԱՅԻՆ ԷՆԵՐԳԵՏԻԿԱՅԻ ՈԼՈՐՏԻ ՎԵՏԵՐԱՆՆԵՐԻ ՀԵՏ
Ս/թ ապրիլի 12-ին Հայկական ԱԷԿ-ում կայացավ Ատոմային էներգետիկայի և արդյունաբերության վետերանների միջազգային միության (ԱԷԱՎՄՄ) համաժողովը: Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի և Ղազախստանի ներկայացուցիչներից բացի, ԱԷԱՎՄՄ-ի պատվիրակության կազմում էին նաև “Ատոմային էներգետիկայի վետերանների հայկական միություն” հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները՝ նախագահ Սուրեն Ազատյանի ղեկավարությամբ: Հանդիպմանը հեռավար ձևաչափով մասնակցեցին նաև ԱԷԱՎՄՄ-ի անդամ այլ երկրների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի նպատակն ատոմային էներգետիկային վերաբերող թե՛ ընդհանուր, և թե՛ ՀՀ-ի համար մասնավոր կարևորության հարցերի քննարկումն էր. թեմատիկ զեկույցներով հանդես եկան միության գրեթե բոլոր ներկայացուցիչները:
Այս տարի լրանում է վետերանների միջազգային միության ստեղծման 10-ամյակը, իսկ “Ատոմային էներգետիկայի վետերանների հայկական միությունը”, որն իրավաբանորեն գործում է 2017 թվականից, դարձել է վետերանների միջազգային միության 11 լիիրավ անդամներից մեկը: Համաժողովն այս առումով ևս նշանակալի էր, քանի որ հայկական կողմից ոլորտի մի շարք նվիրյալներ պարգևատրվեցին հոբելյանական հուշամեդալներով:
Ներկայումս Հայկական ԱԷԿ-ը՝ որպես շահագործող կազմակերպություն, սկսում է մեր երկրի համար կարևորագույն և պատասխանատու 2 նախագծի իրականացումը, որոնք ներառված են Հայաստանի Հանապետության՝ մինչև 2040թ. էներգետիկայի բնագավառի զարգացման ռազմավարական ծրագրում, այն է՝ ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացումը և ՀՀ տարածքում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցումը: Հանդիպման ավարտին կողմերը հույս հայտնեցին, որ միության անդամ կազմակերպությունների երկարամյա հարուստ փորձի, փոխադարձ աջակցության շարունակական ավանդույթների և իհարկե ոլորտային մասնագետների հարուստ գիտելիքների շնորհիվ կհաջողվի ուրվագծել կարևոր այս նախագծերի իրականացման հնարավորություններն ու հստակ ուղղությունները:

ВСТРЕЧА С ВЕТЕРАНАМИ АТОМНОЙ ЭНЕРГЕТИЧЕСКОЙ ОТРАСЛИ
12 апреля 2022г. на Армянской АЭС состоялась конференция Международного союза ветеранов атомной энергетики и промышленности (МСВАЭП). Кроме представителей Российской Федерации, Беларуси и Казахстана в состав делегации МСВАЭП входили также представители общественной организации “Армянский союз ветеранов атомной энергетики” во главе с председателем Суреном Азатяном. В дистанционном формате во встрече приняли участие также представители других стран-членов МСВАЭП.
Цель конференции заключалась в обсуждении как общих вопросов, касающихся атомной энергетики, так и вопросов, представляющих особую важность для РА. С тематическими докладами выступили почти все члены союза.
В этом году исполняется 10 лет со дня создания международного союза ветеранов, а “Армянский союз ветеранов атомной энергетики”, который в качестве юридического лица действует с 2017 года, стал одним из 11-и равноправных членов международного союза ветеранов. В этом смысле конференция также была значимой, поскольку ряд преданных своему делу специалистов отрасли с армянской стороны были награждены юбилейными памятными медалями.
В настоящее время Армянская АЭС, как Эксплуатирующая организация, приступает к реализации двух важнейших для нашей страны и ответственных проектов, предусмотренных Стратегической программой развития энергетического сектора Республики Армения до 2040 года – повторное продление срока эксплуатации энергоблока №2 ААЭС и строительство нового атомного энергоблока АЭС на территории РА.
В завершение встречи стороны выразили надежду, что благодаря многолетнему богатейшему опыту организаций-членов союза, продолжающимся традициям взаимопомощи и, разумеется, обширным знаниям специалистов отрасли удастся определить возможности и наметить четкие пути реализации этих важных проектов.