ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՀԱՅԱԶԳԻ ՄԵԾԱՆՈՒՆ ԳԻՏՆԱԿԱՆԻ ՀԵՏ
Սույն թվականի մայիսի 17-ին Հայկական ԱԷԿ էր այցելել ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի իսկական անդամ, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի արտասահմանյան անդամ Յուրի Հովհաննիսյանը: Հայազգի մեծանուն գիտնականն ատոմակայան էր եկել Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի պրոֆեսոր, “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ Տնօրենների խորհրդի անդամ Սերգեյ Մինասյանի ուղեկցությամբ:
Երկարատև դադարից հետո սա մեծանուն գիտնականի երկրորդ այցն էր ՀԱԷԿ, և պետք է նշել, որ նա բավականաչափ տպավորված էր կայանի ներկա վիճակով և իրականացված արդիականացման մեծածավալ աշխատանքներով:
Հանդիպման ընթացքում Յու. Հովհաննիսյանը համառոտ պատմել է միջուկային ֆիզիկայի բնագավառում ծավալած իր երկարամյա բեղուն գործունեության մասին, որի արդյունքներն, ինչ խոսք, համաշխարհային բնույթ են կրում: Հատկանշական է, որ մեծանուն գիտնականը մեծ ներդրում է ունեցել Մենդելեևի պարբերական համակարգի նոր տարրերի (112-118) սինթեզման գործում, ավելին՝ նրա պատվին 118-րդ տարրն անվանվել է «օգանեսոն»:
Միջազգային բազմաթիվ մրցանակների արժանացած հայազգի գիտնականն այսօր ղեկավարում է ՌԴ Դուբնա քաղաքում գտնվող Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի Միջուկային ռեակցիաների լաբորատորիան, որի գործունեության շրջանակներում իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցել և՛ միջուկային ֆիզիկայի բնագավառում գործող գիտահետազոտական ինստիտուտներին, և՛ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանին:

ВСТРЕЧА С ИМЕНИТЫМ АРМЯНСКИМ УЧЕНЫМ
17 мая с.г. Армянскую АЭС посетил доктор физико-математических наук, профессор, действительный член Российской академии наук, иностранный член Национальной академии наук РА Юрий Оганесян. Именитый ученый армянского происхождения посетил атомную станцию в сопровождении профессора Национального политехнического университета Армении, члена Совета директоров ЗАО "ААЭК" Сергея Минасяна.
После длительного перерыва это был второй визит именитого ученого на ААЭС, и следует отметить, что он был достаточно впечатлен нынешним состоянием станции и проведенными масштабными работами по модернизации.
В ходе встречи Ю. Оганесян вкратце рассказал о своей многолетней плодотворной деятельности в области ядерной физики, результаты которой, безусловно, носят глобальный характер. Примечательно, что известный ученый внес большой вклад в синтез новых элементов (112-118) периодической таблицы Менделеева, более того, 118-й элемент в его честь был назван «оганесоном».
Сегодня армянский ученый, удостоенный многих международных наград, возглавляет Лабораторию ядерных реакций Объединенного института ядерных исследований в Дубне (Россия), в рамках деятельности которой он выразил готовность оказывать содействие как научно-исследовательским институтам в области ядерной физики, так и Армянской АЭС.