ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՀԱՅԱԶԳԻ ՄԵԾԱՆՈՒՆ ԳԻՏՆԱԿԱՆԻ ՀԵՏ
Սույն թվականի մայիսի 17-ին Հայկական ԱԷԿ էր այցելել ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի իսկական անդամ, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի արտասահմանյան անդամ Յուրի Հովհաննիսյանը: Հայազգի մեծանուն գիտնականն ատոմակայան էր եկել Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի պրոֆեսոր, “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ Տնօրենների խորհրդի անդամ Սերգեյ Մինասյանի ուղեկցությամբ:
Երկարատև դադարից հետո սա մեծանուն գիտնականի երկրորդ այցն էր ՀԱԷԿ, և պետք է նշել, որ նա բավականաչափ տպավորված էր կայանի ներկա վիճակով և իրականացված արդիականացման մեծածավալ աշխատանքներով:
Հանդիպման ընթացքում Յու. Հովհաննիսյանը համառոտ պատմել է միջուկային ֆիզիկայի բնագավառում ծավալած իր երկարամյա բեղուն գործունեության մասին, որի արդյունքներն, ինչ խոսք, համաշխարհային բնույթ են կրում: Հատկանշական է, որ մեծանուն գիտնականը մեծ ներդրում է ունեցել Մենդելեևի պարբերական համակարգի նոր տարրերի (112-118) սինթեզման գործում, ավելին՝ նրա պատվին 118-րդ տարրն անվանվել է «օգանեսոն»:
Միջազգային բազմաթիվ մրցանակների արժանացած հայազգի գիտնականն այսօր ղեկավարում է ՌԴ Դուբնա քաղաքում գտնվող Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի Միջուկային ռեակցիաների լաբորատորիան, որի գործունեության շրջանակներում իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցել և՛ միջուկային ֆիզիկայի բնագավառում գործող գիտահետազոտական ինստիտուտներին, և՛ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանին:

A MEETING WITH THE EMINENT ARMENIAN SCIENTIST
On May 17, 2023 Yuri Hovhannisyan, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor, Full Member of the Russian Academy of Sciences, Foreign Member of the RA National Academy of Sciences visited the Armenian NPP. The eminent scientist of Armenian descent visited the nuclear power plant accompanied by Sergey Minasyan, Professor of the National Polytechnic University of Armenia, Member of the HAEK CJSC Board of Directors.
After a long interval this was the second visit of the distinguished scientist to the Armenian NPP, and it should be noted that he was quite impressed with the current condition of the plant and the implemented large-scale upgrading activities.
During the meeting Yu. Hovhannisyan briefly told about his years-long fruitful activities in the field of nuclear physics, the results of which are, undoubtedly, of a global nature. It is noteworthy that the famous scientist has made a great contribution to the synthesis of new elements (112-118) of the Mendeleev’s periodic table, moreover, the 118th element was named “oganesson” in his honor.
Today the Armenian scientist, honored with numerous international awards, is in charge of the Laboratory of Nuclear Reactions of the Joint Institute for Nuclear Research in Dubna (Russia), within the framework of whose activities he expressed his willingness to assist both the research institutes in the field of nuclear physics and the Armenian NPP.