ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆ ԸՆՏՐՎԵԼ Է ԱԷՄԳ-Ի ԿԱՌԱՎԱՐԻՉՆԵՐԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԱՆԴԱՄ
2023 թվականի սեպտեմբերի 25-ից 29-ը Վիեննայում կայացած Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր համաժողովի 67-րդ նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը, ի թիվս 11 նոր երկրների, ընտրվել է ԱԷՄԳ-ի Կառավարիչների խորհրդի անդամ 2023-2025թթ. ժամանակահատվածի համար:
Արևելաեվրոպական երկրների խմբին հատկացված 2 տեղի համար իրենց թեկնածություններն էին առաջադրել Հայաստանի Հանրապետությունը, Ուկրաինան և Ադրբեջանը: Կառավարիչների խորհրդի անդամներ են ընտրվել Հայաստանը՝ ձայների առավելագույն թվով՝ 94 ձայն, և Ուկրաինան՝ 79 ձայն:

РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ ИЗБРАНА ЧЛЕНОМ СОВЕТА УПРАВЛЯЮЩИХ МАГАТЭ
В ходе 67-й сессии Генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), проходящей в Вене с 25 по 29 сентября 2023 года, Республика Армения, в числе 11 новых стран, была избрана членом Совета управляющих МАГАТЭ на период 2023-2025гг.
На 2 места, отведенные группе восточноевропейских стран, свои кандидатуры выдвинули Республика Армения, Украина и Азербайджан. Членами Совета управляющих были избраны Армения, с максимальным количеством голосов – 94 голоса, и Украина – 79 голосов.