ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆ ԸՆՏՐՎԵԼ Է ԱԷՄԳ-Ի ԿԱՌԱՎԱՐԻՉՆԵՐԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԱՆԴԱՄ
2023 թվականի սեպտեմբերի 25-ից 29-ը Վիեննայում կայացած Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր համաժողովի 67-րդ նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը, ի թիվս 11 նոր երկրների, ընտրվել է ԱԷՄԳ-ի Կառավարիչների խորհրդի անդամ 2023-2025թթ. ժամանակահատվածի համար:
Արևելաեվրոպական երկրների խմբին հատկացված 2 տեղի համար իրենց թեկնածություններն էին առաջադրել Հայաստանի Հանրապետությունը, Ուկրաինան և Ադրբեջանը: Կառավարիչների խորհրդի անդամներ են ընտրվել Հայաստանը՝ ձայների առավելագույն թվով՝ 94 ձայն, և Ուկրաինան՝ 79 ձայն:

THE REPUBLIC OF ARMENIA HAS BEEN ELECTED TO THE IAEA BOARD OF GOVERNORS
During the 67th session of the General Conference of the International Atomic Energy Agency (IAEA), held in Vienna on 25-29 September, 2023, the Republic of Armenia, among 11 new countries, was elected to the IAEA Board of Governors for the period of 2023-2025.
The Republic of Armenia, Ukraine and Azerbaijan came forward as candidates for the 2 seats allocated to the group of Eastern European countries. Armenia was elected to the Board of Governors, with a maximum number of votes – 94 votes, and Ukraine was elected with 79 votes.