Հայաստանի պատվիրակության մասնակցությունը ԱԷՄԳ Գլխավոր համաժողովի 69-րդ նստաշրջանին
2025 թվականի սեպտեմբերի 15–ից 19-ը Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում կայացավ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) Գլխավոր համաժողովի 69-րդ նստաշրջանը։ Գլխավոր համաժողովը միջուկային էներգետիկայի և անվտանգության ոլորտի ամենամյա կարևորագույն իրադարձություններից է, որը համախմբում է անդամ պետությունների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու գլոբալ մարտահրավերները, նորարարական լուծումները և միջազգային համագործակցության հեռանկարները։
Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը ղեկավարում էր Ավստրիայի և Սլովակիայի Հանրապետություններում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը։ Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին նաև՝ ՀՀ ՄԱԿԿ նախագահի տեղակալ Վահե Գրիգորյանը, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը, «Հայկական Ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը , «ՀԱՅԱՏՈՄ» ԳՀԻ գլխավոր տնօրեն Վահրամ Պետրոսյանը և ՀՀ մշտական ներկայացուցչության խորհրդական Արսեն Միքայելյանը։
ՀԱԷԿ-ի ներկայացուցիչները համաժողովում ներկայացրին Հայաստանի ռազմավարական առաջնահերթությունները՝ ուղղված գործող ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարացմանը, նոր միջուկային բլոկների կառուցման ծրագրերին և անվտանգության բարձրագույն չափանիշների պահպանմանը։ Քննարկվեցին նաև ԱԷՄԳ-ի հետ համատեղ իրականացվող և առաջիկա տարիներին նախատեսվող ծրագրերը, այդ թվում՝ փորձագիտական առաքելություններ և սեյսմիկ անվտանգության գնահատման նախաձեռնություններ։
Նստաշրջանի ընթացքում հայկական պատվիրակությունը մասնակցեց մի շարք երկկողմ հանդիպումների, որոնց ընթացքում շեշտվեց միջազգային համագործակցության խորացման, փորձի փոխանակման և տարածաշրջանային միջուկային անվտանգության ամրապնդման կարևորությունը։
Հայաստանի ներկայությունը Գլխավոր համաժողովում ևս մեկ անգամ ընդգծեց երկրի հանձնառությունը միջուկային էներգիայի խաղաղ ու անվտանգ կիրառման, էներգետիկ անկախության և կայուն զարգացման ապահովման գործում։ ՀԱԷԿ-ը, որպես Հայաստանի էներգետիկ համակարգի առանցքային օղակ, շարունակում է հանդես գալ որպես վստահելի գործընկեր և միջազգային համագործակցության կարևոր հարթակ:

Участие Армянской Делегации в 69-й Сессии Генеральной Конференции МАГАТЭ
С 15 по 19 сентября 2025 года в Вене, столице Австрии, состоялась 69-я сессия Генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ). Генеральная конференция является одним из важнейших ежегодных событий в области ядерной энергетики и безопасности, объединяющим представителей государств-членов для обсуждения глобальных вызовов, инновационных решений и перспектив международного сотрудничества.
Делегацию Республики Армения возглавлял Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Австрии и Словацкой Республике Андраник Ованнисян. В состав делегации также входили: заместитель председателя Комитета по регулированию ядерной безопасности Республики Армения Ваге Григорян, генеральный директор ЗАО «ААЭС» Эдуард Мартиросян, первый заместитель генерального директора ЗАО «ААЭС» – директор ААЭС Мовсес Варданян, генеральный директор научно-исследовательского института «АРМАТОМ» Ваграм Петросян и советник Постоянного представительства Республики Армения Арсен Микаелян.
Представители ААЭС представили на конференции стратегические приоритеты Армении, направленные на продление срока эксплуатации действующей атомной электростанции, планы строительства новых ядерных блоков и поддержание высочайших стандартов безопасности. Также обсуждались программы, реализуемые совместно с МАГАТЭ и запланированные на ближайшие годы, включая экспертные миссии и инициативы по оценке сейсмической безопасности.
В ходе сессии армянская делегация приняла участие в ряде двусторонних встреч, в ходе которых была подчёркнута важность углубления международного сотрудничества, обмена опытом и укрепления региональной ядерной безопасности.
Присутствие Армении на Генеральной конференции в очередной раз подчеркнуло приверженность страны мирному и безопасному использованию ядерной энергии, обеспечению энергетической независимости и устойчивого развития. ААЭС, будучи ключевым звеном энергетической системы Армении, продолжает выступать в качестве надёжного партнёра и важной площадки для международного сотрудничества.