Հայաստանում մեկնարկել է ատոմային ոլորտի հոբելյանին նվիրված՝ «Տեխնոլոգիաներ, որոնք փոխում են աշխարհը» խորագրով նկարչական մրցույթը
Հայաստանում սկսվել է ատոմային ոլորտի 75-ամյակին նվիրված՝ «Տեխնոլոգիաներ, որոնք փոխում են աշխարհը» խորագրով նկարչական մրցույթի համար աշխատանքների ընդունումը: Կազմակերպիչներն են «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան ու Հայկական ԱԷԿ-ը՝ համագործակցությամբ ԿԳՄՍ և ՏԿԵ նախարարությունների, ինչպես նաև Երևանում ու Գյումրիում գիտության ու մշակույթի Ռուսասաստանյան կենտրոնների:
«Այս տարի ատոմային ճյուղը նշում է իր 75-ամյա հոբելյանը՝ միևնույն ժամանակ գտնվելով ակտիվ զարգացման փուլում: Սա ծայրաստիճան բարձր տեխնոլոգիական ճյուղ է, որը գրանցում է մշտական և արագ աճ: Միջուկային տեխնոլոգիաները դարձել են գեներացման հուսալի աղբյուր, նպաստում են գիտական հետազոտությունների և նոր հայտնագործությունների բազմաթիվ ոլորտներում. արդյունաբերություն, բժշկություն, գյուղատնտեսություն, տիեզերքի նվաճում: Պրոֆեսիոնալների փորձի ու երիտասարդ սերնդի նախաձեռնողականության համադրումը կօգնի ոչ միայն ատոմային արդյունաբերության, այլև ամբողջ երկրի զարգացմանը ընդհանրապես»,-ասաց «Ռոսատոմ Արևելյան Եվրոպա» ՍՊԸ-ի տնօրենի տեղակալ Վլադիմիր Գորնը:
Մրցույթի մասնակիցները պետք է կարողանան ներկայացնել ատոմային տեխնոլոգիաների ապագայի վերաբերյալ իրենց երևակայությունն ու տեսլականը: Հավանաբար ոմանք ունեն Հայկական ԱԷԿ-ում աշխատող բարեկամներ կամ մտերիմներ, կամ ոմանց մոտ արդեն իսկ ձևավորվել են մարդկանց կյանքում խաղաղ ատոմի կիրառման մասին սեփական պատկերացումները:
«Տեխնոլոգիաներ, որոնք փոխում են աշխարհը» մրցույթը կօգնի երիտասարդ սերնդի շրջանում խելամիտ վերաբերմունք ձևավորել ատոմային տեխնոլոգիաների նկատմամբ: Հայաստանի համար դա առավել արդիական է, քանի որ ամբողջ երկրի էլեկտրաէներգիայի մեկ երրորդն արտադրվում է ատոմակայանում, և հենց դա է հիմք հանդիսանում մեր տնտեսության զարգացման համար: Խիստ անհրաժեշտ է, որ մեր երեխաներն ու երիտասարդությունը գիտակցեն ատոմային էներգետիկայի և միջուկային տեխնոլոգիաների կարևորությունը Հայաստանի համար ու տեսնեն իրենց համար այդ ոլորտներում կրթության ու մասնագիտական զարգացման հնարավորություններ: Մենք վստահ ենք, որ գիտության ու տեխնոլոգիաների ժամանակակից ու մատչելի ձևով հանրայնացումը Հայաստանի գիտական ներուժի հաջող զարգացման գրավականն է»,-նշեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության արտաքին կապերի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը:
Մրցութային աշխատանքը կարելի է կատարել գեղարվեստական ցանկացած նյութերով կամ թվային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: Մրցույթի ժյուրին կգնահատի գաղափարի յուրօրինակությունը, կատարման վարպետությունը, երևակայությունը, ինչպես նաև՝ թեմայի ամբողջական ներկայացումը: Մրցույթին մասնակցելու համար հրավիրվում են Հայաստանի բոլոր երեխաներն ու երիտասարդները, մասնակցել կարող են 6-ից 31 տարեկան անձինք:
«Հարգելի մասնակիցներ, Ձեր աշխատանքներում հնարավորինս ազատություն տվեք երևակայությանն ու պատկերացումներին: Այդ դեպքում Ձեր երազանքները իրականություն կդառնան: Հիշեք՝ խաղաղ ատոմը ապագայի անցաթուղթն է: Իսկ մարդկության ապագան ամբողջ տիեզերքն է»,-մրցույթի մասնակիցներին ստեղծագործական երևակայություն ցուցաբերելու կոչ արեց ժյուրիի անդամներից Հայաստանի վաստակավոր նկարիչ, հայկական 50 հազար դրամանոցի, հուշամեդալների և շքանշանների էսքիզների հեղինակ Ռուբեն Արուտչյանը:
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել նշված հղումով՝ https://cutt.ly/ufsaOkI:
Նկարները պետք է ուղարկել Երևանում ՌԳՄԿ, Հայաստան, ք. Երևան, 0019, Պռոշյան փ. 1-ին նրբ, տ. 20/14․ Գրաֆիկական աշխատանքներն ուղարկել e–mail: armenia_erevan@rs.gov.ru հասցեին:
Մրցույթի աշխատանքների ընդունման վերջնաժամկետն է 2020 թվականի սեպտեմբերի 30-ը: Արդյունքները կամփոփվեն հոկտեմբերին: Մրցույթի հաղթողներին կտրվեն դիպլոմներ ու նվեր-հավաստագրեր:

В Армении стартовал конкурс к юбилею атомной отрасли - «Технологии, меняющие мир»
В Армении начат прием работ на конкурс рисунка «Технологии, меняющие мир», приуроченный к 75-летию атомной отрасли. Организаторами являются Госкорпорация «Росатом» и Армянская АЭС при сотрудничестве Министерства образования, науки, культуры и спорта, Министерства территориального управления и инфраструктур Республики Армения и Российских центров науки и культуры в г. Ереван и г. Гюмри.
«В этом году «атомка» отмечает 75-летний юбилей и при этом находится на этапе активного развития. Это крайне высокотехнологическая отрасль, которая демонстрирует постоянный стремительный прогресс. Ядерные технологии стали надежным источником генерации, способствуют научным исследованиям и новым открытиям во многих сферах: промышленности, медицине, сельском хозяйстве, освоении космоса. Сочетание опыта профессионалов и энтузиазма молодого поколения поможет развитию не только атомной промышленности, но и всей страны в целом», - сказал Владимир Горн, заместитель директора ООО «Росатом Восточная Европа».
Участникам предстоит пофантазировать и продемонстрировать свое видение будущего атомных технологий. Наверняка, у некоторых есть родственники или близкие, которые работают на Армянской АЭС, или просто уже сформировался собственный взгляд на использование мирного атома в жизни.
«Конкурс «Технологии, меняющие мир» поможет сформировать у молодого поколения разумное отношение к атомным технологиям. Для Армении это особенно актуально, поскольку треть всей электроэнергии в стране производится на атомной станции, и именно это дает нашей экономике базис для развития. Крайне важно, чтобы наши дети и молодежь понимали всю важность атомной энергетики и ядерных технологий для Армении и видели для себя возможности образования и профессионального развития в этих сферах. Мы уверены, что популяризация науки и технологий в современной и доступной форме является залогом успешного развития научного потенциала Армении», - отметил начальник управления внешних связей министерства образования, науки, культуры и спорта Армении Аркадий Папоян.
Конкурсную работу можно выполнить любыми художественными материалами или с помощью цифровых технологий. Жюри конкурса оценит оригинальность идеи, мастерство исполнения, фантазию, а также целостное раскрытие темы. К участию в конкурсе приглашаются дети и молодые люди из всех уголков Армении – участвовать могут все, кому от 6 лет до 31 года.
«Ребята, дайте полную свободу фантазии и воображению в своих работах! Тогда ваши мечты станут реальностью! Помните, что мирный атом – это пропуск в будущее! А будущее человечества - это вся Вселенная!», - пригласил участников конкурса проявить творческую фантазию один из членов жюри, заслуженный художник Армении, автор эскиза 50-тысячной купюры армянской национальной валюты, памятных монет и медалей Рубен Арутчьян.
Для участия в конкурсе необходимо зарегистрироваться по ссылке https://cutt.ly/ufsaOkI.
Рисунки нужно отправить по адресу: РЦНК в г. Ереванe, Армения, Ереван, 0019, 1-й пер. Прошяна, д. 20/14. Работы в графическом виде отправлять на e–mail: armenia_erevan@rs.gov.ru.
Прием работ на конкурс будет открыт до 30 сентября 2020 года, итоги будут подведены в октябре. Победители конкурса получат дипломы и подарочные сертификаты.