Հայաստանյան ուսանողներն ու աշակերտները ծանոթացան ատոմային տեխնոլոգիաներին
Հոկտեմբերի 25-ին` Ատոմային տեխնոլոգիաների օրը, Հայաստանի մի խումբ ուսանողներ ու աշակերտներ ծանոթացան ժամանակակից միջուկային տեխնոլոգիաների անվտանգության ու տարբեր ոլորտներում դրանց կիրառմանը (էներգետիկա, բժշկություն, արդյունաբերություն, գյուղատնտեսություն)։ Միջոցառման կազմակերպիչներն են «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան ու Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը` Երևանում Ռուսաստանի գիտության ու մշակույթի կենտրոնի աջակցությամբ։
Միջոցառմանը մասնակցեցին նախարարությունների ներկայացուցիչներ, ոլորտի փորձագետներ, ԲՈՒՀ-երի և հետազոտական ինստիտուտների աշխատակիցներ, Հայաստանի երիտասարդական կամզակերպությունների ներկայացուցիչներ, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր ճարտարագետը, ինչպես նաև հայկական ԱԷԿ-ի աշխատակիցների երեխաները։
Միջոցառման ընթացքում հատուկ նշվեց, որ երկրում ԱԷԿ-ի առկայությունը նպաստում է գիտության և նորարարության զարգացմանը, ինչն էլ իր հերթին նշանակում է, որ Հայաստանին անհրաժեշտ են բարձրորակ մասնագետներ։
ՀԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետ Ա. Գրիգորյանը նշել է. «Այսօր կրթական ոլորտը պետք է հիմնվի միջազգային փորձի և ուսուցման գործընթացում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման վրա, քանի որ ԲՈՒՀ-ի շրջանավարտի գիտելիքներն ու հմտությունները պետք է համապատասխանեն ոլորտի արդի պահանջարկին ու գործատուի պահանջներին։ Ապագա մասնագետների համար կարևոր է շփվել ոլորտի փորձագետների և մասնագետների հետ։ Ես այսօր ուրախ եմ փոխանցել իմ գիտելիքներն ու փորձն ապագա մասնագետներին։ Մեր հիմնական խնդիրն է, ապահովել սերունդների հաջորդականությունն ու դաստիարակել նոր մասնագետներ, որոնք հետագայում կմասնակցեն Հայաստանի զարգացմանը»:
Ըստ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարարության էներգետիկայի վարչության ատոմային էներգետիկայի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նունուֆար Ալեքյանի` նման միջոցառումների անցկացումը, ինչպիսին է Ատոմային տեխնոլոգիաների օրը, բարձրացնում է երիտասարդների հետաքրքրությունը դեպի տեխնիկական մասնագիտությունները, հնարավորություն է տալիս տեղեկանալ շուկայում պահանջված մասնագիտացումների և մասնագիտական աճի իրական հեռանկարներին:

Армянские студенты и школьники познакомились с атомными технологиями
25 октября на мероприятии «День атомных технологий» студенты и школьники Армении узнали о безопасности современных ядерных технологий и их применении в различных сферах: энергетика, медицина, промышленность, сельское хозяйство. Организаторами мероприятия выступили Госкорпорация «Росатом» и Национальный политехнический университет Армении при поддержке Российского центра науки и культуры в Ереване.
В мероприятии приняли участие представители министерств, отраслевые эксперты, сотрудники вузов и исследовательских институтов, представители молодежных организаций Армении, главный инженер ЗАО «ААЭК», а также дети сотрудников Армянской АЭС.
В ходе мероприятия было особо отмечено, что наличие АЭС в стране способствует развитию науки и инноваций, а это значит, что Армении нужны высококвалифицированные специалисты.
«Сегодня образовательная сфера должна делать упор на международный опыт и использование современных технологий в процессе обучения, так как знания и навыки выпускника вуза должны соответствовать актуальным потребностям отрасли и требованиям работодателей. Будущим специалистам важно общаться с отраслевыми экспертами и практиками. Сегодня я рад передать свои знания и поделиться опытом с будущими профессионалами. Наша главная задача – обеспечить преемственность поколений и воспитать новых специалистов, которые в дальнейшем будут участвовать в развитии Армении», - отметил Артур Григорян, главный инженер Армянской АЭС.
По словам временно исполняющей обязанности начальника отдела атомной энергетики Министерства территориального управления и инфраструктур Республики Армения Нунуфар Алекян, проведение таких мероприятий, как День атомных технологий, повышает интерес молодых людей к техническим профессиям, дает возможность узнать про востребованные специализации на рынке и реальные перспективы профессионального роста.