ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱԷԿ-Ի ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵՑԻՆ ՇԿՀԱ ՄԿ-Ի ԵՐԻՏԱՍԱՐԴԱԿԱՆ ՇԱՐԺՄԱՆ ԼԻԴԵՐՆԵՐԻ ԱՌԱՋԻՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՖՈՐՈՒՄԻՆ
2019թ. դեկտեմբերի 10-ից 11-ը Սմոլենսկի ԱԷԿ-ի (ՍԱԷԿ) արբանյակային քաղաք Դեսնոգորսկում անցկացվեց ՇԿՀԱ ՄԿ-ի Երիտասարդական շարժման (ԵրՇ) լիդերների առաջին ֆորումը, որին մասնակցեցին ՇԿՀԱ Մոսկովյան տարածաշրջանային կենտրոնի (ՇԿՀԱ ՄԿ) յոթ անդամ երկրների` ԱԷԿ-ների երիտասարդական շարժման ներկայացուցիչներ: Հայկական ԱԷԿ-ը ներկայացնում էին գլխավոր տնօրենի տեղակալ, ֆինանսական տնօրեն Է.Վ. Ճաղարյանը և Որակի ապահովման բաժնի առաջատար ճարտարագետ Ա.Ա. Սարգսյանը:
Ֆորումի մասնակիցներին ողջունեցին ՍԱԷԿ-ի տնօրեն Պ.Ա. Լուբենսկին, ՍԱԷԿ-ի գլխավոր տեսուչ Ռ.Ս. Գալիևը, ինչպես նաև ՇԿՀԱ ՄԿ տնօրենի առաջին տեղակալ Անատոլի Կիրիչենկոն: Ֆորումի ծրագիրը ներառում էր զեկույցներ, քննարկումներ, տեխնիկական տուր Սմոլենսկի ԱԷԿ, պատմա-գավառագիտական թանգարանի այցելություն, վիկտորինա և մրցույթ` ատոմային էներգետիկայի պատմության և ՇԿՀԱ պատմության իմացությունն ստուգելու նպատակով:
Հայկական ԱԷԿ-ի ԵրՇ ներկայացուցիչները պատմեցին ՇԿՀԱ գործունեության շրջանակներում անցկացված միջոցառումների և պլանների մասին և ոչ միայն: Մյուս մասնակիցների զեկույցները լսելուց հետո Հայկական ԱԷԿ-ի ներկայացուցիչներն իրենց համար նշեցին այլ կայանների ԵրՇ գործունեության կարևոր (և ներդրման տեսանկյունից հնարավոր) դրական պրակտիկան, ինչից հետո նախանշվեցին մի շարք միջոցառումներ, որոնց վրա պետք է կենտրոնանալ 2020թ-ին:
Սմոլենսկի ԱԷԿ-ում կատարված շրջայցի ժամանակ ֆորումի մասնակիցները ծանոթացան հիմնական սարքավորումներին և ՌԲՄԿ-1000 տիպի ռեակտորի աշխատանքի սկզբունքներին: Այն թիմը, որի կազմում ընդգրկված էին Հայկական ԱԷԿ-ի ԵրՇ ներկայացուցիչները, հաղթեց ատոմային էներգետիկայի պատմության և ՇԿՀԱ պատմության իմացության մրցույթում:
Պաշտոնական փակման ընթացքում Հայկական ԱԷԿ-ի երիտասարդական շարժման գործունեությունը (մասնակցություն ՇԿՀԱ առաքելություններին, շտկող միջոցառումների մշակում, մասնակցություն միջազգային սեմինարներին և այլն) բարձր գնահատականի արժանացավ ինչպես ՇԿՀԱ ՄԿ-ի ղեկավարության, այնպես էլ Սմոլենսկի ԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակազմի և վետերանների կողմից:
Ընդհանուր առմամբ, կարելի է վստահությամբ ասել, որ ՇԿՀԱ ՄԿ-ի Երիտասարդական շարժումը ձեռք է բերել նոր իմաստ և նոր ձևաչափ: Անցկացված ֆորումը բազմաթիվ դրական հույզեր արթնացրեց մասնակիցների մոտ և ևս մեկ անգամ ընդգծեց ՇԿՀԱ ՄԿ-ի Երիտասարդական շարժման հիմնական խնդիրները. տեխնիկական կոմպետենտության և ՇԿՀԱ մասին գիտելիքների զարգացումը և ՇԿՀԱ փորձագետների նոր սերնդի պատրաստումը:

ПРЕДСТАВИТЕЛИ АРМЯНСКОЙ АЭС ПРИНЯЛИ УЧАСТИЕ В ПЕРВОМ МЕЖДУНАРОДНОМ ФОРУМЕ ЛИДЕРОВ МОЛОДЕЖНОГО ДВИЖЕНИЯ ВАО АЭС-МЦ
С 10 по 11 декабря 2019 года в Десногорске, городе-спутнике Смоленской АЭС (САЭС) был проведен первый форум лидеров Молодежного Движения ВАО АЭС-МЦ. В нем приняли участие представители молодежного движения АЭС из семи стран-членов московского регионального центра ВАО АЭС (ВАО АЭС-МЦ).
Армянскую АЭС представляли заместитель генерального директора – финансовый директор Джагарян Э.В. и ведущий инженер отдела обеспечения качества Саргсян А.А.
Участников форума приветствовали директор САЭС П.А. Лубенский, главный инспектор САЭС Р.С. Галлиев, а также первый заместитель директора ВАО АЭС-МЦ Анатолий Кириченко. Программа форума включала в себя доклады, обсуждения, технический тур на Смоленскую АЭС, посещение историко-краеведческого музея, викторину и конкурс на знание истории атомной энергетики и истории ВАО АЭС.
Представители МД на Армянской АЭС рассказали о проведенных мероприятиях и планах в рамках деятельности ВАО АЭС и не только. Выслушав доклады остальных докладчиков, представители Армянской АЭС отметили для себя важные (и возможные для внедрения) положительные практики деятельности МД других станций, после чего был намечен ряд мероприятий для концентрации внимания в 2020 году.
Во время обхода на Смоленской АЭС участники форума ознакомились с основным оборудованием и принципом работы РБМК-1000.
Команда, в которой состояли представители Армянской АЭС, одержала победу в конкурсе на знание истории атомной энергетики и истории ВАО АЭС.
Во время официального закрытия деятельность молодежного движения на Армянской АЭС (участие в миссиях ВАО АЭС, разработка корректирующих мероприятий, участие в международных семинарах и т.п.) удостоилась высокой оценки как со стороны руководства ВАО АЭС-МЦ, так и со стороны руководства и ветеранов Смоленской АЭС.
В целом, можно с уверенностью сказать, что Молодёжное Движение ВАО АЭС обрело новый смысл и новую форму. Проведенный форум вызвал много положительных эмоций у его участников и ещё раз подчеркнул основные задачи Молодёжного Движения ВАО АЭС-МЦ: развитие технических компетенций и знаний о ВАО АЭС и подготовка нового поколения экспертов ВАО АЭС.