Հայկական ԱԷԿ-ը մտադիր է իրականացնել աշխատած միջուկային վառելիքի կառավարման իր ծրագիրը
Ս/թ նոյեմբերի 1-ին տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման խորհրդարանական հանձնաժողովում լսումներին մասնակցել է նաև «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ. Վարդանյանը:
Անդրադառնալով աշխատած միջուկային վառելիքի կառավարման խնդրին, նա նշել է, որ կայանում առկա շինությունները թույլ են տալիս պահեստավորել դրանցում աշխատած միջուկային վառելիքը (ԱՄՎ), բացի միջին ակտիվության ԱՄՎ-ից ՀԱԷԿ-ը պահման և պահեստավորման հետ կապված խնդիրներ չունի: Ինչ վերաբերվում է միջին ակտիվության ԱՄՎ-ին, ապա մոտ ժամանակներս կսկսվի աշխատած միջուկային վառելիքի չոր պահեստարանի չորրորդ հերթի շինարարությունը, որը թույլ կտա առնվազն մինչև 2036 թվականը լուծել այդ խնդիրը:
Այդ պահեստներում վառելիքը կարող է պահվել առնվազն 50 տարի, իսկ առավելագույնը՝ 300 տարի: Այնուամենայնիվ, ինչպես նշել է գլխավոր տնօրենը, ռուսական կողմի հետ բանակցություններ են վարվում հայկական ԱԷԿ-ից ԱՄՎ՝ ՌԴ տարածք դուրս բերելու հնարավորության շուրջ:

The Armenian NPP Intends to Implement its Program of Spent Nuclear Fuel Management
On 1 November, 2019 the hearings in the Parliamentary Committee on Regional and Eurasian Integration were attended also by Movses Vardanyan, «HAEK» CJSC Genera1 Director.
Addressing the issue of spent nuclear fuel management, he noted that the areas existing at the plant allow to store the spent nuclear fuel (SNF) in them. Except for the medium–level SNF, the ANPP does not have any problems related to storage. As to the medium–level SNF, in the near future the construction of the fourth set of the spent nuclear fuel dry storage facility will be started which will enable to solve this issue at least till 2036.
In these storage facilities the fuel can be stored for a minimum of 50 years and a maximum of 300 years. Nonetheless, the General Director stated that negotiations were being conducted with the Russian authorities with regard to the possibility of exporting the SNF from the Armenian NPP to the territory of the Russian Federation.
The details can be found in the article «The Armenian NPP Intends to Implement its Program of Spent Nuclear Fuel Management» via the following link: