Հայկական ԱԷԿ-ը մտադիր է իրականացնել աշխատած միջուկային վառելիքի կառավարման իր ծրագիրը
Ս/թ նոյեմբերի 1-ին տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման խորհրդարանական հանձնաժողովում լսումներին մասնակցել է նաև «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ. Վարդանյանը:
Անդրադառնալով աշխատած միջուկային վառելիքի կառավարման խնդրին, նա նշել է, որ կայանում առկա շինությունները թույլ են տալիս պահեստավորել դրանցում աշխատած միջուկային վառելիքը (ԱՄՎ), բացի միջին ակտիվության ԱՄՎ-ից ՀԱԷԿ-ը պահման և պահեստավորման հետ կապված խնդիրներ չունի: Ինչ վերաբերվում է միջին ակտիվության ԱՄՎ-ին, ապա մոտ ժամանակներս կսկսվի աշխատած միջուկային վառելիքի չոր պահեստարանի չորրորդ հերթի շինարարությունը, որը թույլ կտա առնվազն մինչև 2036 թվականը լուծել այդ խնդիրը:
Այդ պահեստներում վառելիքը կարող է պահվել առնվազն 50 տարի, իսկ առավելագույնը՝ 300 տարի: Այնուամենայնիվ, ինչպես նշել է գլխավոր տնօրենը, ռուսական կողմի հետ բանակցություններ են վարվում հայկական ԱԷԿ-ից ԱՄՎ՝ ՌԴ տարածք դուրս բերելու հնարավորության շուրջ:

Армянская АЭС намерена осуществить свою программу по управлению отработанным ядерным топливом
1 ноября 2019г. в слушаниях в парламентской комиссии по региональной и евразийской интеграции также принял участие генеральный директор ЗАО “ААЭК” М. Варданян.
Затронув проблему управления отработавшим ядерным топливом, он отметил, что имеющиеся на станции помещения позволяют складировать в них отработавшее ядерное топливо (ОЯТ). Кроме среднеактивного ОЯТ, у ААЭС проблем со складированием и хранением нет. Что касается среднеактивного ОЯТ, то в ближайшее время начнется строительство четвертой очереди сухого хранилища отработанного ядерного топлива, которое позволит, как минимум до 2036 года, решить эту проблему.
В данных хранилищах топливо может храниться как минимум 50 лет, а как максимум
- 300 лет. Тем не менее, как заметил гендиректор, с российской стороной ведутся переговоры о возможности вывоза на территорию РФ ОЯТ с Армянской АЭС.
Подробности представлены в статье “Армянская АЭС намерена осуществить свою программу по управлению отработанным ядерным топливом” по следующей ссылке: