Հայկական ԱԷԿ-ը նախապատրաստվում է պլանային-նախազգուշական վերանորոգման հերթական փուլին
Երևան, 22.06.2020 թ. Հայկական ԱԷԿ-ի №2 էներգաբլոկը 2020 թ. հուլիսին կկանգնեցվի՝ պլանային-նախազգուշական վերանորոգման (ՊՆՎ) իրականացման նպատակով: ՊՆՎ–ը ցանկացած ԱԷԿ-ում իրականացվող ստանդարտ գործընթաց է, որի ընթացքում սարքավորումների կայուն աշխատանքային վիճակի պահպանման նպատակով կատարվում է վառելիքի փոխաբեռնում և կայանի պլանային վերանորոգում:
Աշխատանքներն իրականացվում են ՀԱԷԿ-ի №2 էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի շրջանակներում: Ինչպես նշում է Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը, կայանի շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծով նախատեսվող, միջուկային և ռադիացիոն անվտանգության հետ կապված առանձին միջոցառումների յուրահատկությունը պահանջում է դրանց իրականացման համար ներգրավել համապատասխան կարգավիճակ (հավատարմագրում, վկայագրում, հավաստագրում) ունեցող մասնագիտացված կազմակերպություններ, որոնք ունեն եզակի սարքավորումներ, տեխնոլոգիաներ և բարձր որակավորում ունեցող անձնակազմ:
Վերոնշյալ բոլոր միջոցառումները ընդգրկվել են առանձին ցանկում, և դրանց իրականացման համար կազմվել և ստորագրվել է համապատասխան Շրջանակային համաձայնագիր, որը պարունակում է ավելի քան 50 միջոցառում, «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ հետ կնքման նպատակով՝ ի կատարումն Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության Որոշման: Համաձայնագրի պայմանները տարածվում են նախագծի շրջանակներում կնքվող պայմանագրերի վրա:
Ֆինանսավորման աղբյուրին առնչվող խնդիրը ոչ մի կերպ չի անդրադառնա ատոմային էներգետիկայի ոլորտում Ռուսաստանի և Հայաստանի գլխավոր նախագծի վրա: «Մենք միշտ կատարում ենք միջազգային նախագծերով ստանձնած մեր պարտավորությունները, մասնավորապես, Հայաստանում մենք այսուհետ ևս պատրաստ ենք շարունակել Հայկական ԱԷԿ-ի արդիականացմանն ուղղված վերանորոգման աշխատանքները: Մեզ համար ոչինչ չի փոխվել: Մայիսին մենք կնքել ենք ՀԱԷԿ-ի հետ երկու պայմանագիր. առաջինը՝ ռեակտորի իրանի վերականգնիչ թրծաթողման իրականացման մասով, և արդեն ձեռնամուխ ենք եղել նախապատրաստական աշխատանքներին, և երկրորդը՝ ռեակտորի ակտիվ գոտու հովացման համակարգի արդիականացման մասով: Բացի այդ, տարվելու են ԱԷԿ-ը հաջորդ տարի հիմնանորոգման համար նախապատրաստելուն ուղղված աշխատանքներ», - մեկնաբանում է «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ գլխավոր տնօրեն Եվգենիյ Սալկովը:
«Ինչ վերաբերում է հայկական և ռուսական ձեռնարկությունների փոխհարաբերություններին, ապա համագործակցության անցյալ տարիներից ի վեր դրանք միայն կատարելագործվում են . աճում է փոխըմբռնումը, վստահությունը, համատեղ գործողությունների կառավարման և համակարգման ընթացակարգերը պարզեցվում են, դրսևորվում է հավասար հետաքրքրվածություն աշխատանքների վերջնական արդյունքի նկատմամբ», - ընդգծեց Մովսես Վարդանյանը:
Տեղեկություն:
Հայկական ԱԷԿ – միակ ատոմային կայանն է Հարավային Կովկասի տարածքում և արտադրում է Հայաստանում արտադրվող ողջ էլեկտրաէներգիայի մեկ-երրորդից ավելին: Ատոմային էներգետիկայի ոլորտում Ռուսաստանի և Հայաստանի գլխավոր նախագիծ է հանդիսանում Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարացման նախագիծը: Հայաստանը կուտակել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման եզակի փորձ: 6,5 տարվա ընթացքում կոնսերվացման մեջ գտնվելուց հետո երկրորդ էներգաբլոկը վերաթողարկվեց: Կայանը կարևորագույն դեր է խաղում Հայաստանի էներգահամակարգի և Հանրապետության ողջ սոցիալ-տնտեսական կյանքի զարգացման համար: Որպես Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի գլխավոր կապալառու հանդես է գալիս «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ, որի հիմնական խնդիրներն են կայանի գոյապաշարի վերականգնումը և շահագործման ժամկետի երկարացումը, նրա անվտանգության և արդյունավետության մայկարդակի բարձրացումը:

The Armenian NPP is getting prepared to the next stage of annual outage
Yerevan, 22.06.2020. In July 2020 the Armenian NPP Unit 2 will be shutdown aimed at performance of annual outage. An outage is a standard procedure at any NPP during which refueling and scheduled plant maintenance is performed so as to maintain a stable running order of equipment.
The activities are being carried under the scope of the project on the ANPP Unit 2 modernization and life extension. In the words of Movses Vardanyan, General Director of the Armenian NPP, implementation of some project-specific activities on the plant life extension related to nuclear and radiation safety require involvement of specialized organizations of appropriate status (accreditation, qualification, and certification) having unique equipment, technologies and well-qualified personnel.
In order to implement the Resolution of the Government of Armenia all mentioned activities were collected in a separate list and for their implementation a corresponding Framework Contract to be concluded with RUSATOM SERVICE JSC was drawn up and signed consisting of more than 50 activities. The Contract conditions are applied to all contracts concluded within the project.
The issue of funding source will not affect one way or the other the flagship project of Russia and Armenia in the energy area. “We always fulfilled our international project obligations; in particular, in Armenia we will continue implementation of maintenance activities on the Armenian NPP modernization. Nothing has changed for us. In May we concluded two contracts with the ANPP: the first one for recovery annealing of reactor vessel which is already under preparation and the second contract is for modernization of reactor core cooling system. In addition, next year the activities on the NPP preparation to major overhaul will be started” – stated Yevgeniy Salkov, General Director of RUSATOM SERVICE JSC.
“In regard to the interrelations of Armenian an Russian organizations it should be noted that over the last years of co-operation they get only better, including better mutual understanding, enhanced confidence, simplified procedures of joint actions management and coordination, similar interest in the ultimate outcome of activities”, - outlined Movses Vardanyan.
For information:
The Armenian NPP is a sole nuclear power plant in the South Caucasus region which generates more than one third of whole energy produced in Armenia. The project of the Armenian NPP Unit 2 modernization and life extension is a flagship project of Russia and Armenia in the area of nuclear energy. Armenia accumulated unique experience of the Armenian NPP operation. Unit 2 was restarted following 6, 5 years of preservation. The plant is critical for development of Armenia’s electric power system and whole social and economic life of the Republic. The General Contractor of the project on the Armenian NPP life extension is the RUSATOM SERVICE JSC, the main goals of which are the plant life recovery and operation extension, upgrading of safety and efficiency.