ՀՀ դրոշը հասցվեց Հյուսիսային բևեռ
«Ռոսատոմի դպրոց» նախագծի և ԳՄՌԿ միջոցառումների ակտիվ մասնակից, Օռլյոնոկ համառուսական մանկական կենտրոնի «Միջազգային խելացի արձակուրդներ» հերթափոխի լավագույն մասնակից Հրակ Դովլաթյանը պարգևատրվեց Ռուսաստանի ատոմային սառցահատային նավատորմի 60-ամյակի պատվին Երկրի Հյուսիսային բևեռ իրականացվող աշխարհում միակ թեմատիկ մանկական ուղերթին մասնակցելու հավաստագրով: Նվերը հանձնեցին «Ռոսատոմ» ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիայի` Տարածաշրջանների հետ աշխատանքի դեպարտամենտի խորհրդական, «Ռոսատոմի դպրոց» նախագծի ղեկավար Նատալյա Շուրոչկովան և «Ատոմֆլոտ»-ի գլխավոր տնօրենի աշխատակազմի խորհրդական Լեոնիդ Իռլիցան:
Հրակը մասնակցեց երազանքի այդ տասնօրյա արշավին և երկրի դրոշը հասցրեց Երկրագնդի գագաթ:
Հրակը հասկացավ, թե ինչ է Արկտիկայի ռոմանտիկան: Դա ոչ միայն սառցահատ մասնագետների աշխատանքի շատ հաճելի մասն է, այլև դժվարին աշխատանքային առօրյան, երբ ստիպված ես լինում պայքարել սառցային գերի ընկած նավերի համար հանուն մարդկանց և բեռների փրկության, ինչպես նաև ճնշող հաստ սառույցների միջով անցնող հյուսիսային ծովային ճանապարհներով նավերն ուղեկցելու առաջադրանքը:
Ուղերթի մասնակիցները համատեղում էին հետաքրքիր ստեղծագործական գործունեությունը և էկզոտիկ բևեռային բնապատկերների դիտումը:
Մասնակիցները հասան ճամփորդության գլխավոր նպատակին` մոլորակի գագաթին և ջերմակարգավորչին, երկրագնդի ամենառոմանտիկ և ամենախստաշունչ վայրերից մեկին` Հյուսիսային բևեռին: «Հաղթանակի 50 տարին» սառցահատի նավապետ Դմիտրի Լոբուսովի հանդիսավոր ելույթն ընդգծեց պահի կարևորությունն ու սիմվոլիկությունը. 41 տարի առաջ հենց այդ օրը բևեռում իջավ «Արկտիկա» սառցահատով այստեղ ժամանած առաջին սովետական արշավախումբը:
Հրակը, վստահ քայլվածքով, հանդիսավոր երաժշտության ներքո կենտրոնական սառցե բացատում` անմիջապես նավասանդուղքի առջև` եզերապատված գունավոր սառցակտորներով, հպարտորեն բացեց Հայաստանի պետական դրոշը «Հյուսիսային լայնության 90օ, Հյուսիսային բևեռ» ցուցանակի մոտ:

Флаг Армении был доставлен на Северный полюс
Грак Довлатян, активный участник мероприятий проекта “Школа Росатома” и РЦНК в Армении, лучший участник смены Международные Умные Каникулы в ВДЦ “Орленок” был награжден сертификатом единственного в мире тематического детского рейса на Северный полюс Земли, посвященный 60-летию атомного ледокольного флота России.
Подарок вручили советник Департамента по работе с регионами Государственной корпорации по атомной энергии «Росатом», руководитель проекта «Школа Росатома» Наталья Шурочкова и советник аппарата генерального директора «Атомфлота» Леонид Ирлица. Грак принял участие в этом десятидневном походе мечты и доставил флаг страны на самую макушку Земли.
Грак познал, что такое романтика Арктики. Это не только очень приятная часть работы ледокольщиков. А еще и суровые будни, в которых приходится бороться за попавшие в ледяной плен суда во имя спасения людей и грузов, задача сопровождения судов по Северному морскому пути сквозь суровые толстые льды.
Участники рейса совмещали интересную творческую деятельность и рассматривание экзотических полярных пейзажей.
Достигнута главная цель путешествия – вершина и терморегулятор планеты, одно из самых романтичных и самых суровых мест на Земле – Северный полюс. Торжественная речь капитана ледокола «50 лет Победы» Дмитрия Лобусова подчеркнула важность и символичность момента: 41 год назад именно в этот день на полюсе высадилась первая советская экспедиция, прибывшая сюда на ледоколе «Арктика».
Грак уверенной поступью, под торжественную музыку, на центральной ледяной поляне прямо перед трапом, в обрамлении разноцветных льдин, гордо раскрыл государственный флаг Армении около указателя «90°северной широты, Северный полюс».