ՀՀ-ՈւՄ ԱՄՆ ՓՈԽԴԵՍՊԱՆԻ ԱՅՑԸ ՀԱԷԿ
Ս/թ փետրվարի 8-ին ճանաչողական նպատակով Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում էր ՀՀ-ում ԱՄՆ փոխդեսպան Վիլիամ Լայթինենի գլխավորած պատվիրակությունը: ՀԱԷԿ-ի ղեկավարության ուղեկցությամբ հյուրերը նախ տեխնիկական շրջայց կատարեցին կայանի տարածքում՝ ծանոթանալու ամերիկյան կառավարության աջակցության ծրագրերի շրջանակներում իրականացված և ընթացիկ աշխատանքներին: Թիվ 2 էներգաբլոկի վերաթողարկումից հետո մինչ օրս ՀԱԷԿ-ում բազմաթիվ նախագծեր են իրագործվել ԱՄՆ աջակցությամբ թե՛ ֆիզպաշտպանության համակարգի, և թե՛ անվտանգ շահագործման համար պատասխանատու այլ համակարգերի արդիականացման ուղղությամբ:
Առանցքային նախագծերից մեկը լայնամասշտաբ վարժասարքի ներդրման նախագիծն է, որի շրջանակներում ԱՄՆ էներգետիկայի դեպարտամենտի ֆինանսավորմամբ 2019 թվականից ՀԱԷԿ-ում իրականացվում են վարժասարքի ծրագրային ապահովման և նոր մոդելների մշակման աշխատանքներ՝ Western Services Corporation (WSC) ընկերության, «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ և ՀԱԷԿ-ի համապատասխան մասնագետների ներգրավմամբ։ Ներկայումս իրականացվում է մոդելների փորձարկման և կարգաբերման փուլը, որից հետո նախատեսվում են վարժասարքի նախագործարանային փորձարկման աշխատանքները։
Հաջորդիվ կայացած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվեցին երկկողմանի հետաքքրություն ներկայացնող ոլորտային հարցեր: «Մենք գնահատում ենք ՀՀ կառավարության հետևողական ջանքերը ատոմակայանի անվտանգ շահագործման հարցում։ Գրեթե երեք տասնամյակ է, ինչ Միացյալ Նահանգներն անվտանգության ապահովմանն ուղղված տարբեր ծրագրերի միջոցով աջակցում է Հայաստանին կայանի անվտանգ, կայուն և hուսալի շահագործման ապահովման հարցում»,- ընդգծեց փոխդեսպան Վիլիամ Լայթինենը:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչներին համակողմանի համագործակցության համար՝ «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը հույս հայտնեց, որ հայ-ամերիկյան արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակվի նաև հետագայում, ինչի արդյունքում հնարավոր կլինի իրագործել կայանի անվտանգության բարձրացմանն ուղղված նոր ծրագրեր և նախագծեր:

ВИЗИТ ЗАМЕСТИТЕЛЯ ПОСЛА США В РА НА АРМЯНСКУЮ АЭС
8 февраля 2022г. с ознакомительной целью Армянскую атомную электростанцию посетила делегация, возглавляемая Заместителем Посла США в РА Вильямом Лейтиненом. В сопровождении руководства ААЭС гости произвели технический обход территории станции с тем, чтобы ознакомиться с выполненными и текущими работами, осуществляемыми в рамках программ оказания помощи правительством США. После повторного пуска блока №2 по сей день на ААЭС было реализовано множество проектов при содействии США с целью модернизации системы физической защиты, а также других систем, ответственных за безопасную эксплуатацию.
Одним из важнейших проектов является проект по внедрению полномасштабного тренажера, в рамках которого при финансировании Департамента энергетики США с 2019 года на ААЭС осуществляются работы по разработке программного обеспечения и новых моделей с участием специалистов компании Western Services Corporation (WSC), ЗАО “НИИ Арматом” и соответствующих специалистов ААЭС. В настоящее время выполняется этап тестирования и наладки моделей, после чего запланированы работы по предзаводским испытаниям тренажера.
В ходе совещания, проведенного после обхода, были обсуждены отраслевые вопросы, представляющие двусторонний интерес. “Мы ценим последовательные усилия правительства РА в вопросе обеспечения безопасной эксплуатации атомной станции. На протяжении уже почти трех десятилетий Соединенные Штаты посредством различных программ, направленных на обеспечение безопасности, оказывают содействие Армении в вопросе обеспечения безопасной, стабильной и надежной эксплуатации станции”,- подчеркнул Заместитель Посла Вильям Лейтинен.
Поблагодарив представителей посольства США в РА за многостороннее сотрудничество, генеральный директор ЗАО “ААЭК” Эдуард Мартиросян выразил надежду, что армяно-американское эффективное сотрудничество продолжится и в дальнейшем, в результате чего станет возможной реализация новых программ и проектов по повышению безопасности станции.