ՀՀ-ՈՒՄ ՉԵԽԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԴԵՍՊԱՆԻ ԵՎ ՈԼՈՐՏԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՂԵԿԱՎԱՐՆԵՐԻ ԱՅՑԸ ՀԱԷԿ
Ս/թ սեպտեմբերի 15-ին Հայկական ԱԷԿ էր այցելել ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բեդրժիխ Կոպեցկին՝ դեսպանատան առաջին քարտուղարի, ինչպես նաև չեխական Skoda, Tacticware և Bria systems ընկերությունների ղեկավար անձանց ուղեկցությամբ:
Հանդիպման օրակարգում Չեխիայի Հանրապետության ոլորտային կազմակերպությունների հետ ՀԱԷԿ-ի համագործակցության ընդլայնման հարցերն էին: Մասնավորապես Skoda ընկերության հետ Հայկական ԱԷԿ-ն ակտիվ համագործակցում է դեռևս 2004 թվականից, և մինչ օրս ՀԱԷԿ-ում Եվրամիության աջակցության շրջանակներում իրականացվել են մի շարք կարևոր ծրագրեր:
Tacticware և Bria systems ընկերությունների տնօրենները ներկայացրին ռազմավարական օբյեկտների (ատոմային էլեկտրակայան, օդանավակայան, ռազմական և այլ օբյեկտներ) ներքին և արտաքին անվտանգության ապահովման "accur8vision" համակարգի վերաբերյալ պրեզենտացիա: Ներկայացված համակարգը տեղակայված է և հաջողությամբ կիրառվում է չեխական «Դուկովանի» և «Տեմելին» ԱԷԿ-ներում:
Հայկական կողմին հուզող հարցերի, փոխադարձ կարծիքների ու քննարկումների ավարտին կողմերը հույս հայտնեցին, որ առկա են բոլոր նախադրյալները՝ ընդլայնելու համագործակցության շրջանակներն ինչպես Skoda ընկերության, այնպես էլ չեխական այլ կազմակերպությունների հետ

ВИЗИТ ПОСЛА ЧЕШСКОЙ РЕСПУБЛИКИ В РА И РУКОВОДИТЕЛЕЙ ЧЕШСКИХ ОТРАСЛЕВЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ НА АРМЯНСКУЮ АЭС
15 сентября 2021г. Армянскую АЭС посетил Чрезвычайный и Полномочный Посол Чешской Республики в РА Бедржих Копецки в сопровождении первого секретаря посольства, а также руководящих лиц чешских компаний Skoda, Tacticware и Bria systems.
В повестку дня встречи входили вопросы расширения сотрудничества ААЭС с отраслевыми организациями Чешской Республики. В частности, с компанией Skoda Армянская АЭС активно сотрудничает еще с 2004 года, и на данный момент на ААЭС реализован ряд важных программ в рамках помощи Евросоюза.
Директора компаний Tacticware и Bria systems представили презентацию о системе "accur8vision", предназначенной для обеспечения внутренней и внешней безопасности стратегических объектов (атомная электростанция, аэропорт, военные и другие объекты). Представленная система установлена и успешно применяется на чешских АЭС "Дукованы" и "Темелин".
По завершении вопросов, волнующих армянскую сторону, обмена мнениями и обсуждений стороны выразили надежду на то, что имеются все предпосылки для расширения рамок сотрудничества как с компанией Skoda, так и с другими чешскими организациями.