ՀՀ-ՈՒՄ ՉԵԽԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԴԵՍՊԱՆԻ ԵՎ ՈԼՈՐՏԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՂԵԿԱՎԱՐՆԵՐԻ ԱՅՑԸ ՀԱԷԿ
Ս/թ սեպտեմբերի 15-ին Հայկական ԱԷԿ էր այցելել ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բեդրժիխ Կոպեցկին՝ դեսպանատան առաջին քարտուղարի, ինչպես նաև չեխական Skoda, Tacticware և Bria systems ընկերությունների ղեկավար անձանց ուղեկցությամբ:
Հանդիպման օրակարգում Չեխիայի Հանրապետության ոլորտային կազմակերպությունների հետ ՀԱԷԿ-ի համագործակցության ընդլայնման հարցերն էին: Մասնավորապես Skoda ընկերության հետ Հայկական ԱԷԿ-ն ակտիվ համագործակցում է դեռևս 2004 թվականից, և մինչ օրս ՀԱԷԿ-ում Եվրամիության աջակցության շրջանակներում իրականացվել են մի շարք կարևոր ծրագրեր:
Tacticware և Bria systems ընկերությունների տնօրենները ներկայացրին ռազմավարական օբյեկտների (ատոմային էլեկտրակայան, օդանավակայան, ռազմական և այլ օբյեկտներ) ներքին և արտաքին անվտանգության ապահովման "accur8vision" համակարգի վերաբերյալ պրեզենտացիա: Ներկայացված համակարգը տեղակայված է և հաջողությամբ կիրառվում է չեխական «Դուկովանի» և «Տեմելին» ԱԷԿ-ներում:
Հայկական կողմին հուզող հարցերի, փոխադարձ կարծիքների ու քննարկումների ավարտին կողմերը հույս հայտնեցին, որ առկա են բոլոր նախադրյալները՝ ընդլայնելու համագործակցության շրջանակներն ինչպես Skoda ընկերության, այնպես էլ չեխական այլ կազմակերպությունների հետ

VISIT OF THE AMBASSADOR OF THE CZECH REPUBLIC TO THE RA AND MANAGERS OF CZECH INDUSTRY ORGANIZATIONS TO THE ARMENIAN NPP
On 15 September, 2021 Bedřich Kopecký, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to the RA accompanied by the First Secretary of the Embassy, as well as senior managers of Skoda, Tacticware and Bria systems Czech companies visited the Armenian NPP.
The agenda of the meeting included issues related to expansion of the ANPP cooperation with industry organizations of the Czech Republic. In particular, the Armenian NPP has been actively cooperating with Skoda since 2004, and so far a number of important programs have been implemented at the ANPP under the European Union support.
The directors of the Tacticware and Bria systems delivered a presentation on "accur8vision" system designed for ensuring internal and external security of strategic facilities (nuclear power plant, airport, military and other facilities). The specified system is installed and being successfully applied at the "Dukovany" and "Temelin" Czech NPPs.
Following the questions raised by the ANPP representatives, exchange of opinions and discussions the sides expressed hope that there were all the required conditions to extend the framework of cooperation with both Skoda and other Czech organizations.