ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի այցը Հայկական ԱԷԿ
Ս/թ ապրիլի 17-ին Հայկական ԱԷԿ այցելեց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսի գլխավորած պատվիրակությունը: Դեսպանին ուղեկցում էին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության՝ համագործակցության և քաղաքական հարցերի գծով պատասխանատու աշխատակիցներ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ ՄԱԿ կոմիտեի նախագահի պարտականություններ կատարողը, ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը, AOSA (Armenian On-Site Assistance) ծրագրի փորձագետը և ՀԱԷԿ-ի ղեկավարությունը:
Տեղի ունեցավ բավականին հագեցած և ինֆորմատիվ հանդիպում: Նախ հայկական կողմը համառոտ ներկայացրեց ՀԱԷԿ-ի շահագործման պատմությունը և անվտանգության ցուցանիշները: Այնուհետև ՀԱԷԿ-ի հրապարակում Եվրոպական միության օգնության ծրագրի փորձագետը հյուրերին ներկայացրեց ԵՄ աջակցությամբ ՀԱԷԿ-ում իրականացված և իրականցվող նախագծերը: Խոսվեց նաև ՀԱԷԿ-ի հետագա պլանների և ծրագրերի մասին՝ բարձր գնահատելով մինչ օրս ԵՄ կողմից ՀԱԷԿ-ին տրամադրված աջակցությունը, և կարևորվեց այդ համագործակցությունը շարունակելու անհրաժեշտությունը: 1995 թվականից սկսած՝ ՀԱԷԿ-ին ցուցաբերվել է շուրջ 60 մլն ԱՄՆ դոլարի օգնություն, որն ուղղված է եղել կայանի հուսալիության և անվտանգության բարձրացմանը:
Հանդիպման ավարտին պատվիրակության անդամները շրջայց կատարեցին ՀԱԷԿ-ի որոշ արտադրական տարածքներում, որտեղ նրանց ուշադրությանը ներկայացվեցին հատկապես այն սարքավորումներն ու համակարգերը, որոնք ներդրվել են ԵՄ օգնության շրջանակներում:
Դեսպանը ՀԱԷԿ-ի ղեկավարներին շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպված այցի և ջերմ ընդունելության համար և հավաստիացրեց, որ կգործադրվեն բոլոր ջանքերը՝ հետագայում ևս ապահովելու հաստատուն համագործակցություն և աջակցություն:

THE VISIT OF THE HEAD OF THE EU DELEGATION TO ARMENIA TO THE ARMENIAN NUCLEAR POWER PLANT
On April 17, 2024, a delegation headed by the EU Ambassador to Armenia Vasilis Maragos visited the Armenian NPP. The Ambassador was accompanied by the officials of the EU delegation to Armenia responsible for cooperation and political issues. The meeting was also attended by the Acting Chairman of the RA State Committee for Nuclear Safety Regulation, a representative of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the AOSA (Armenian On-Site Assistance) program expert and the ANPP management.
A rather comprehensive and informative meeting took place. First, the Armenian side briefly presented the history of the NPP operation and safety indicators. Then, the expert of the European Union On-Site Assistance Program presented to the visitors the projects implemented and being implemented at the ANPP with the support of the EU. Further plans and programs of the ANPP were also presented. Appreciating the support provided by the European Union to the ANPP to date, the need to continue this cooperation was highlighted. Since 1995, the NPP has received assistance in the amount of about 60 million US dollars, which was directed to the plant reliability and safety enhancement.
At the end of the meeting, the delegation members made a tour of some ANPP industrial premises, where they were presented, in particular, the equipment and systems that were implemented as part of the EU assistance.
The Ambassador thanked the ANPP management for the visit organized and the warm welcome and assured that every effort will be made to further ensure sustainable cooperation and support.