ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի այցը Հայկական ԱԷԿ
Ս/թ ապրիլի 17-ին Հայկական ԱԷԿ այցելեց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսի գլխավորած պատվիրակությունը: Դեսպանին ուղեկցում էին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության՝ համագործակցության և քաղաքական հարցերի գծով պատասխանատու աշխատակիցներ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ ՄԱԿ կոմիտեի նախագահի պարտականություններ կատարողը, ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը, AOSA (Armenian On-Site Assistance) ծրագրի փորձագետը և ՀԱԷԿ-ի ղեկավարությունը:
Տեղի ունեցավ բավականին հագեցած և ինֆորմատիվ հանդիպում: Նախ հայկական կողմը համառոտ ներկայացրեց ՀԱԷԿ-ի շահագործման պատմությունը և անվտանգության ցուցանիշները: Այնուհետև ՀԱԷԿ-ի հրապարակում Եվրոպական միության օգնության ծրագրի փորձագետը հյուրերին ներկայացրեց ԵՄ աջակցությամբ ՀԱԷԿ-ում իրականացված և իրականցվող նախագծերը: Խոսվեց նաև ՀԱԷԿ-ի հետագա պլանների և ծրագրերի մասին՝ բարձր գնահատելով մինչ օրս ԵՄ կողմից ՀԱԷԿ-ին տրամադրված աջակցությունը, և կարևորվեց այդ համագործակցությունը շարունակելու անհրաժեշտությունը: 1995 թվականից սկսած՝ ՀԱԷԿ-ին ցուցաբերվել է շուրջ 60 մլն ԱՄՆ դոլարի օգնություն, որն ուղղված է եղել կայանի հուսալիության և անվտանգության բարձրացմանը:
Հանդիպման ավարտին պատվիրակության անդամները շրջայց կատարեցին ՀԱԷԿ-ի որոշ արտադրական տարածքներում, որտեղ նրանց ուշադրությանը ներկայացվեցին հատկապես այն սարքավորումներն ու համակարգերը, որոնք ներդրվել են ԵՄ օգնության շրջանակներում:
Դեսպանը ՀԱԷԿ-ի ղեկավարներին շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպված այցի և ջերմ ընդունելության համար և հավաստիացրեց, որ կգործադրվեն բոլոր ջանքերը՝ հետագայում ևս ապահովելու հաստատուն համագործակցություն և աջակցություն:

ВИЗИТ ГЛАВЫ ДЕЛЕГАЦИИ ЕС В РА НА АРМЯНСКУЮ АЭС
17 апреля с. г. Армянскую АЭС посетила делегация, возглавляемая послом ЕС в РА Василисом Марагосом. Посла сопровождали сотрудники делегации ЕС в Армении, ответственные за вопросы сотрудничества и политические вопросы. На встрече присутствовали также исполняющий обязанности председателя Комитета ГК РЯБ РА, представитель МИД РА, эксперт программы AOSA (Armenian On-Site Assistance) и руководство ААЭС.
Состоялась достаточно насыщенная и информативная встреча. Сначала армянская сторона кратко представила историю эксплуатации ААЭС и показатели безопасности. Затем эксперт Программы поддержки Европейского союза на площадке ААЭС представил гостям проекты, реализованные и реализуемые на ААЭС при поддержке ЕС. Были также представлены дальнейшие планы и программы ААЭС. Высоко оценив поддержку, оказанную Евросоюзом ААЭС по настоящее время, была подчеркнута необходимость продолжения этого сотрудничества. Начиная с 1995, года ААЭС была оказана помощь в размере около 60 миллионов долларов США, которая была направлена на повышение надежности и безопасности станции.
В конце встречи члены делегации совершили обход по некоторым производственным помещениям ААЭС, где их вниманию были представлены, в частности, оборудование и системы, которые были внедрены в рамках помощи ЕС.
Посол поблагодарил руководителей ААЭС за организованный визит и теплый прием и заверил, что будут приложены все усилия для дальнейшего обеспечения стабильного сотрудничества и поддержки.