ՀՀ ՏԿԵ նախարարի այցը Հայկական ԱԷԿ
2024 թվականի դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը այցելել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայան։ Նախարարը «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի, Արմավիրի մարզպետ Արգիշտի Մեխակյանի, համայնքապետերի հետ շրջայց է կատարել կայանում, ծանոթացել է վերազինման, արդիականացման աշխատանքներին։
Այցի ընթացքում քննարկվել են թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման և նոր էներգաբլոկի կառուցման հարցերը՝ որպես Հայաստանի էներգետիկ անկախության ամրապնդման ռազմավարական քայլեր:
Նախարարը ընդգծել է ՀԱԷԿ-ի կարևոր դերը երկրի էներգետիկ անկախության և համակարգի կայունության ապահովման գործում, տվել է համապատասխան հանձնարարականներ առանցքային նշանակություն ունեցող ուղղություններով:

ВИЗИТ МИНИСТРА ТУИ НА АРМЯНСКУЮ АЭС
23 декабря 2024 года министр территориального управления и инфраструктур РА Давид Худатян посетил Армянскую атомную электростанцию. Министр вместе с генеральным директором ЗАО “ААЭК” Эдуардом Мартиросяном, марзпетом Армавира Аргишти Мехакяном, руководителями общин произвел обход станции, ознакомился с работами по переоснащению и модернизации.
В ходе визита обсуждались вопросы продления срока эксплуатации энергоблока №2 и строительства нового энергоблока, как стратегические шаги по укреплению энергетической независимости Армении.
Министр подчеркнул важность роли ААЭС в деле обеспечения энергетической независимости страны и стабильности системы, дал соответствующие поручения по ключевым направлениям.