ՀՀ ՏԿԵ նախարարի այցը Հայկական ԱԷԿ
2024 թվականի դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը այցելել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայան։ Նախարարը «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի, Արմավիրի մարզպետ Արգիշտի Մեխակյանի, համայնքապետերի հետ շրջայց է կատարել կայանում, ծանոթացել է վերազինման, արդիականացման աշխատանքներին։
Այցի ընթացքում քննարկվել են թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման և նոր էներգաբլոկի կառուցման հարցերը՝ որպես Հայաստանի էներգետիկ անկախության ամրապնդման ռազմավարական քայլեր:
Նախարարը ընդգծել է ՀԱԷԿ-ի կարևոր դերը երկրի էներգետիկ անկախության և համակարգի կայունության ապահովման գործում, տվել է համապատասխան հանձնարարականներ առանցքային նշանակություն ունեցող ուղղություններով:

VISIT OF THE RA MINISTER OF TERRITORIAL ADMINISTRATION AND INFRASTRUCTURE TO THE ARMENIAN NUCLEAR POWER PLANT
24.12.2024
On December 23, 2024, The RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure, Davit Khudatyan, visited the Armenian Nuclear Power Plant. The Minister, accompanied by the  HAEK CJSC General Director, Eduard Martirosyan, the Marzpet of Armavir, Argishti Mekhakyan, and community leaders toured the plant and became acquainted with the re-equipment and modernization activities.
During the visit, discussions were held on Unit 2 operational life extension and constructing a new power unit as strategic steps to strengthen Armenia’s emergency independence.
The Minister emphasized the crucial role of the ANPP in ensuring the country’s energy independence and system stability.