ՀՀ ՏԿԵ ՆԱԽԱՐԱՐԻ ՏԵՂԱԿԱԼ ՀԱԿՈԲ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԻ ԱՅՑԸ ՀԱԷԿ
2024 թվականի մարտի 18-ին աշխատանքային այցով Հայկական ԱԷԿ-ում էր Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների (ՏԿԵ) նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը: Հանդիպման նպատակն էր տեղում ծանոթանալ ընթացիկ, ինչպես նաև նախատեսվող պլանային վերանորոգման աշխատանքներին և գործող նախագծերին:
Հանդիպման սկզբում ՀԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակազմի հետ կայացած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են կայանի համար արդիական մի շարք հիմնախնդիրներ, տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ՝ հատկապես նախատեսվող պլանային անելիքների վերաբերյալ:
Խորհրդակցությունից հետո Հ. Վարդանյանը կայանի ղեկավարության ուղեկցությամբ նախ այցելել է թիվ 1 և թիվ 3 հովացման աշտարակներ՝ տեղում ծանոթանալու կատարված և ընթացիկ արդիականացման աշխատանքներին: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության արդյունավետության բարձրացման նպատակով շահագործվում է հիմնանորոգված թիվ 1 հովացման աշտարակը, իսկ ներկայումս ընթանում են թիվ 3 հովացման աշտարակի հիմնանորոգման աշխատանքները, որոնց ավարտը նախատեսվում է ընթացիկ տարվա մայիսին:
Այնուհետև, Հ. Վարդանյանը եղել է ԲԲՍ-110/220կՎ (բաց բաշխիչ սարքեր) կառուցման շինհրապարակում: Կապալառու կազմակերպության կողմից արդեն իրականացվել է սարքավորումների որոշ խմբաքանակների մատակարարումը, և աշխատանքներն ընթանում են՝ ըստ նախատեսված ժամանակացույցի: Հիշեցնենք, որ նախագիծն իրականացվում է ՀՀ կառավարության կողմից հատկացված ֆինանսական միջոցներով՝ Հայկական ատոմակայանի աշխատանքի հուսալիության բարձրացման և շահագործման լրացուցիչ ժամկետում թիվ 2 էներգաբլոկի անխափան աշխատանքի ապահովման նպատակով: Նոր ԲԲՍ-110/220կՎ նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2025թ.:
Ամփոփելով այցի արդյունքները՝ Հ. Վարդանյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է նախատեսված աշխատանքներն ու նախագծերը ժամանակին և որակով իրականացնելու կարևորությունը:

ВИЗИТ ЗАМЕСТИТЕЛЯ МИНИСТРА ТУИ РА АКОБА ВАРДАНЯНА НА ААЭС
18 марта 2024 года заместитель министра территориального управления и инфраструктур (ТУИ) Акоб Варданян посетил Армянскую АЭС с рабочим визитом. Целью встречи было ознакомление на месте с текущими, а также предусмотренными плановыми ремонтными работами и действующими проектами.
В начале встречи в ходе совещания с руководящим составом ААЭС был обсужден ряд актуальных для станции проблем, были даны соответствующие поручения, особенно в отношении предусмотренных плановых мероприятий.
После совещания А. Варданян в сопровождении руководства станции посетил градирни № 1 и № 3, чтобы на месте ознакомиться с выполненными и текущими работами по модернизации. С целью повышения эффективности производства электроэнергии эксплуатируется капитально отремонтированная градирня № 1, а в настоящее время ведутся работы по капитальному ремонту градирни № 3, завершение которых запланировано на май текущего года.
Затем А. Варданян побывал на строительной площадке ОРУ-110/220кВ (открытые распределительные устройства). Подрядная организация уже осуществила поставку некоторых партий оборудования, и работы ведутся в соответствии с запланированным графиком. Напомним, что проект реализуется за счет финансовых средств, выделенных правительством РА для повышения надежности эксплуатации Армянской атомной электростанции и обеспечения бесперебойной работы энергоблока № 2 в течение дополнительного срока эксплуатации. Новое ОРУ-110/220 кВ планируется ввести в эксплуатацию в 2025 году.
Подводя итоги визита, А. Варданян еще раз подчеркнул важность своевременной и качественной реализации запланированных работ и проектов.