ՀՀ ՎԱՐՉԱՊԵՏԻ ԳԼԽԱՎՈՐԱԾ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՅՑԸ ՀԱԷԿ
Այսօր՝ ս/թ մարտի 6-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայկական ԱԷԿ՝ ծանոթանալու ռազմավարական օբյեկտի 2022թ. գործունեության ամփոփ հաշվետվությանը։
Աշխատանքային այցին մասնակցել են փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Վահրամ Պետրոսյանը, ՀՀ ՄԱԿ կոմիտեի նախագահի պ/կ Խաչատուր Խաչիկյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Հաշվետու տարվա ընթացքում ՀԱԷԿ-ում իրականացված աշխատանքներն ուսումնասիրելու նպատակով բարձրաստիճան հյուրերը շրջայց են կատարել ատոմակայանի տարածքում, տեղում ծանոթացել էլեկտրաէներգիայի արտադրության տեխնոլոգիական շղթայում ներառված հիմնանորոգված ու արդիականացված հիմնական և օժանդակ համակարգերին ու սարքավորումներին, այդ թվում՝ բլոկի կառավարման վահանակի, տեղեկատվական-հաշվողական, ինչպես նաև կայանի անվտանգ շահագործման համար պատասխանատու այլ համակարգերի արդիականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին։
2016 թվականին լրացել է ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը, և իրականացված արդիականացման լայնածավալ աշխատանքների շնորհիվ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացվել է 10 տարով։ Արդյունքում՝ 1995 թվականից ի վեր առաջին անգամ ատոմակայանն աշխատում է 100% ջերմային հզորությամբ (92%-ի փոխարեն)։
Շրջայցից հետո կայացած խորհրդակցության ընթացքում ՀԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակազմը հանդես է եկել հաշվետու զեկույցով, որի ընթացքում անդրադարձ է եղել թիվ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման (ՇԺԵ-2) նախագծին. աշխատանքներն իրականացվելու են 2023-2026 թվականների ընթացքում, արդեն մշակվել և ՀՀ ՄԱԿ կոմիտեի հետ համաձայնեցվել է ՇԺԵ-2 հայեցակարգը, պատրաստ է նաև կառավարության որոշման նախագիծը, որով կմեկնարկի գործընթացը։ Արդյունքում Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկը հնարավոր կլինի անվտանգ շահագործել մինչև 2036 թվականը։
Հանդիպման ընթացքում վարչապետին մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրվել նաև կայանի մարդկային ռեսուրսների և ֆինանսատնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ։
Քննարկվել են նաև ՀՀ էներգետիկայի բնագավառի ռազմավարության հեռանկարները՝ հաշվի առնելով ատոմային էներգիայի արտադրության համաշխարհային առաջատարների փորձն ու գործունեությունը։
Անդրադառնալով կայանի հիմնախնդիրներին ու դրանց ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին՝ “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը վստահեցրել է, որ ՀԱԷԿ-ի ողջ անձնակազմը պատրաստ է մեծ հետևողականությամբ և պատասխանատվությամբ շարունակել աշխատանքը՝ ի նպաստ ատոմակայանի անվտանգ և հուսալի շահագործման:
Վարչապետ Ն. Փաշինյանը ՀՀ էներգետիկ ոլորտի զարգացման համատեքստում կարևորել է ատոմակայանի գործունեության արդյունավետության շարունակական բարելավումը:

ВИЗИТ НА ААЭС ДЕЛЕГАЦИИ, ВОЗГЛАВЛЯЕМОЙ ПРЕМЬЕР-МИНИСТРОМ РА
Сегодня, 6 марта 2023 года Армянскую АЭС посетила делегация во главе с премьер-министром РА Николом Пашиняном с целью ознакомления со сводным отчетом о деятельности стратегического объекта в 2022 году.
В рабочем визите приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, заместитель министра Акоб Варданян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, генеральный директор ЗАО «Арматом НИИ», председатель Совета директоров ЗАО «ААЭК» Ваграм Петросян, и.о. председателя Комитета по РЯБ РА Хачатур Хачикян и другие должностные лица.
С целью рассмотрения работ, проведенных на ААЭС в отчетном году, высокопоставленные гости произвели обход территории станции, на месте ознакомились с прошедшими капитальный ремонт и модернизацию основными и вспомогательными системами и оборудованием, которые входят в технологическую схему производства электроэнергии, включая работы по модернизации блочного щита управления, информационно-вычислительной системы, а также других систем, ответственных за безопасную эксплуатацию станции.
В 2016 году истек проектный срок эксплуатации энергоблока №2 ААЭС, и благодаря крупномасштабным работам по модернизации срок эксплуатации энергоблока был продлен на 10 лет. В результате, впервые с 1995 года атомная станция работает со 100%-ой тепловой мощностью (вместо 92%).
В ходе состоявшегося после обхода совещания руководство ААЭС выступило с отчетным докладом, во время которого был упомянут проект повторного продления срока эксплуатации энергоблока №2 (ПСЭ-2). Работы по проекту будут проводиться в течение 2023-2026гг., концепция ПСЭ-2 уже разработана и согласована с Комитетом по РЯБ РА, также готов проект решения правительства, в соответствии с которым начнется процесс. В результате, безопасная эксплуатация 2-го энергоблока Армянской АЭС до 2036 года станет возможной.
В ходе встречи премьер-министру также была предоставлена подробная информация о человеческих ресурсах и финансово-экономических показателях станции.
Были также обсуждены стратегические перспективы энергетической отрасли РА с учетом опыта и деятельности мировых лидеров по производству атомной энергии.
Коснувшись основных задач станции и проводимой в их направлении работы, генеральный директор ЗАО «ААЭК» Э. Мартиросян заверил, что весь персонал ААЭС готов с большой ответственностью и последовательностью продолжать работу в пользу безопасной и надежной эксплуатации атомной станции.
Премьер-министр Никол Пашинян в контексте развития энергетической отрасли РА подчеркнул важность постоянного повышения эффективности деятельности атомной станции.