Ինչպես է հիմա աշխատում ԱԷԿ-ը, որպեսզի երկիրն ունենա բավականաչափ էներգիա այս դժվարին ժամանակաշրջանում
Մնա տա՛նը։ Այս կոչը մենք լսում ենք ամեն օր։ Իքնամեկուսացումը, թերևս մնում է կորոնավիրուսի համաճարակի տարածման դանդաղեցման ամենագործուն միջոցը։
Այդպիսով, մեծահասակները շարունակում են հեռավար աշխատանքը, երեխաները՝ հեռավար ուսումը, ազատ ժամանակն անցկացնում են սիրած ֆիլմերը դիտելով, լրատվական կայքերում հետևում են իրադարձությունների զարգացմանն ու շփվում են սոցցանցերում։
Ժամանակակից աշխարհում գիտելիքներն ու զվարճանքը հասանելի են դարձել բոլոր նրանց համար, ովքեր ունեն ինտերնետին միացված հեռախոս կամ համակարգիչ։
Այստեղ հիշում ես հետևյալ անեկդոտը՝ Wikipedia-ն ամեն ինչ գիտի, Google-ն ամեն ինչ կգտնի, Facebook-ը ճանաչում է բոլորին, սակայն այս ամենը ոչինչ են առանց էլեկտրականության։
Այսօր մեզ համար էլեկտրականության առկայությունը արտառոց չէ։ Սակայն նրանք, ովքեր 30-ից բարձր տարիք ունեն, գիտեն ինչ բան է ժամով հոսանքը, անհնարինությունն օգտվել տան էլեկտրական սարքերից, երբ ցանկանաս։
Եվ որպեսզի մեզ համար հարմարավետ լինի կարանտինն անցկացնել տանը, հազարավոր էներգետիկներ աշխատում են անդադար ռեժիմով։
Արտակարգ իրավիճակի և շարունակվող կարանտինի պայմաններում էներգետիկ ձեռնարկությունները շունչ քաշելու ժամանակ չունեն և պարտավոր են խստացնել պրոֆիլակտիկ միջոցառումները՝ թույլ չտալու վիրուսի ներթափանցումն աշխատակիցների շրջանում։
Այժմ, երկրի ամբողջ էլեկտրաէներգիայի 1/3-ը մենք ստանում ենք հայկական ԱԷԿ-ից։ Ինչպես է հիմա աշխատում կայանը, որպեսզի երկիրն ունենա բավականաչափ էներգիա այս դժվարին ժամանակաշրջանում։
Կարանտինի հայտարարելու պահից սկսած հայկական ԱԷԿ-ում ստեղծվեց օպերատիվ արձագանքման շտաբ և ընդունվեց կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման միջոցառումների ծրագիր։
Շտաբը հատուկ ուշադրություն է դարձնում նախամուտքին և ծառայողական սենյակներին։ Մասնավորապես նախամուտքում հատակին գծանշումներ են արված՝ սոցիալական հեռավորությունը ապահովելու նպատակով։
Կայանի ամբողջ կոլեկտիվին բաժանվել են COVID-19-ի վարակից պաշտպանվելու վերաբերյալ պրոֆիլակտիկ ուղեցույցներ։
Միջոցառումները սկսվում են նախքան կայան ժամանելը․ աշխատակիցներին ԱԷԿ բերող միկրոավտոբուսը փոխարինվել է ավելի մեծ տարողության ավտոբուսով, որում ուղևորները կարող են պահպանել սոցիալական հեռավորությունը։
Կայան ժամանելիս, նախամուտքում յուրաքանչյուր աշխատակից պարտադիր ջերմաչափվում է, և եթե աշխատակցի ջերմությունը 37-ից բարձր է, ապա նրան չի թույլատրվում մուտք գործել կայանի տարածք։
Հերթափոխի ընթացքում աշխատակիցները կրկին ջերմաչափվում են։
Արտակ Նավասարդյան, ԱԷԿ-ի հերթափոխի պետ «Կարանտինի շրջանում արգելվում է այլ անձանց մուտքը ԱԷԿ-ի տարածք, բացի հաստիքային աշխատակիցներից, չեղարկվել են գործուղումները, աշխատող հերթափոխների համար սահմանվել է 12 ժամյա գրաֆիկ, իսկ բոլոր խորհրդակցություններն անցկացվում են ներքին կապի միջոցով՝ առանց անմիջական կոնտակտի։
ՀԱԷԿ-ի աշխատակիցներն ապահովված են անհատական պաշտպանիչ անհրաժեշտ միջոցներով՝ բժշկական դիմակ, ձեռնոցներ, ախտահանիչ միջոցներ։
Օրվա ընթացքում ախտահանվում են նաև սենյակներն ու տրանսպորտային միջոցները, վերջինները երբեմն մի քանի անգամ։ Բոլոր իրերը, որոնց հետ մենք առնչություն ենք ունենում՝ հեռախոսներ, սեղաններ, դռների բռնակներ և այլն, պարտադիր մշակվում են ախտահանիչ նյութերով։
Մեծ կոլեկտիվում վարակի տարածման վտանգը նվազեցնելու, օպերատիվ անձնակազմի առավելագույն մեկուսացման համար ներդրվել են լրացուցիչ միջոցներ․ սահմանափակվել է մուտքը կառավարման վահանակի սենյակ, այսպես կոչված, ցերեկային հերթափոխի համար, լինի դա տնօրեն, գլխավոր ինժեներ, թե արտադրամասի պետ»։
Սուսաննա Ավետիսյան ՀԱԷԿ-ի վարչատնտեսական բաժնի պետ «Դեռ մարտ ամսին որոշում ընդունվեց, որ աշխատակիցները, որոնք կարող են կատարել իրենց պարտականությունները տնից՝ անցնեն աշխատանքի հեռավար ռեժիմի։ Շնորհիվ սանիտարական պրոֆիլակտիկ միջոցների, հայկական ԱԷԿ-ում COVID-19 նոր տիպի կորոնավիրուսի վարակի դեպք չի գրանցվել։ Կայանն աշխատում է անվտանգ ռեժիմով ու շարունակում է էլեկտրաէներգիա արտադրել նախատեսված ծավալներով»։
Արմինե Մելիքյան ՀԱԷԿ-ի տեխնիկ-օպերատոր «Ես հիմա աշխատում եմ տնից՝ պահպանելով մեկուսացման բոլոր նորմերը։ Մենք բոլորս ցանկանում ենք հնարավորինս արագ վերադառնալ կյանքի բնականոն ռիթմին, սակայն հիմա չափազանց կարևոր է պատասխանատվությամբ մոտենալ իրավիճակին, պահպանել բոլոր անհրաժեշտ կանոնները, միևնույն ժամանակ՝ արժանանապատվորեն կատարել աշխատանքը»։
Հայկական ԱԷԿ-ի աշխատակիցներ «Մնա տա՛նը, աշխատիր առցա՛նց, սովորիր հեռավա՛ր, էլեկտրականությունը մենք կապահովենք»։

How the NPP works now to ensure that the country has enough power at this difficult time
Stay home! We hear this appeal every day. Self-isolation remains perhaps the most effective way to slow the spread of the coronavirus epidemic. In doing so, adults continue to work remotely, children learn remotely, and both spend their free time watching their favorite movies, following the course of events via news websites and communicating via social networks. In the modern world, knowledge and entertainment has become available to anyone who has got a telephone or a computer connected to the Internet. It reminds of the joke where it says that Wikipedia knows everything, Google will find everything, Facebook knows everyone, but all of them are nothing without electricity.
Today, we take electricity for granted. But those who are over 30 know what it is like to have just a few hours of light, not being able to use home appliances whenever you want. And to make our stay under quarantine more comfortable, thousands of employees of the power industry are working in a continuous mode. Under the state of emergency and the ongoing quarantine, the power energy enterprises cannot afford a respite and must strengthen preventive measures to prevent the spread of the virus among their employees.
We now get about a third of the country’s power energy from the Armenian nuclear power plant. How does the NPP work now to ensure that the country has enough power at this difficult time?
From the very beginning of declaring quarantine at the Armenian NPP, Operational Response Headquarters was established and a plan of measures was adopted to prevent the spread of coronavirus. Special attention is paid by headquarters to the entrance checkpoint and working premises. In particular, the floor of the entrance checkpoint is marked to ensure a social distance. The entire staff of the plant received memos about the prevention of COVID-19 infection.
The activities start prior to arriving at the plant – the minibus that takes the employees to work was replaced by a larger bus, in which the passengers can observe social distancing. On arriving at the plant temperature of each employee is taken, and if it is over 37 degrees, then he is prevented from entering to the plant area. During the shift all the employees’ temperature is taken for a second time.
Artak Navasardyan, the ANPP Shift Supervisor: «For the period of quarantine, for all the people who are not members of the plant staff, it is prohibited to enter the NPP, business trips have been cancelled, a 12-hour schedule for the operating shift personnel has been established, and all the meetings are held via internal communication without any personal contact. The ANPP employees have been provided with the necessary means of individual protection- medical masks, gloves, sanitizers. The rooms and vehicles during the day are being disinfected as well, some of them- even twice a day. All the objects that we touch - phones, tables, door handles etc., are cleansed with a disinfectant. Also to minimize the risk of the virus spread in a large staff and to ensure maximum isolation of the operating staff, additional measures have been introduced: access to the Main Control Room for the so called “day personnel”, be it the Director General, Chief Engineer or a Department Head, has been restricted».
Susanna Avetisyan, Head of the ANPP Administrative Department: «Already in March a decision was made that the employees who are able to perform their duties from home are transferred to remote operating mode. Owing to the sanitary measures taken at the Armenian NPP, no cases of COVID-19 virus infection have been reported. The plant is operating safely and continues generating power energy to the extent foreseen».
Armine Melikyan, the ANPP operator technician: «Currently I am working from home, observing all the rules of confinement. All of us want to return to the habitual pace of life, but at the moment it is very important to be accountable for the situation, follow all the necessary rules and in doing so, to properly perform one’s work».