ԿԱՅԱՑԵԼ Է ՀԱՅ-ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱՏԵՂ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԽՄԲԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՆԻՍՏԸ
Ս/թ հունիսի 30-ին կայացել է կադրերի պատրաստման հարցերով հայ-ռուսական համատեղ աշխատանքային խմբի հերթական նիստը: Հանդիպման ընթացքում ըստ առաջնահերթության քննարկվել են ատոմային բնագավառի կադրերի պատրաստման շուրջ երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր: Քննարկման արդյունքում ընդունվել են մի շարք որոշումներ՝ թե ՌԴ-ում ՀՀ կարիքների համար ատոմային էներգետիկայի բնագավառի մասնագետների պատրաստման, և թե ՀԱԷԿ-ի անձնակազմի վերապատրաստման գործընթացի վերաբերյալ:
Կողմերը պայմանավորվել են ՌԴ ոլորտային բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ՀՀ 20 դիմորդի հայտ ներկայացնել 2024-2025թթ. ուսումնական տարվա համար՝ մասնագիտական և մագիստրոսական կրթություն ստանալու նպատակով: Նշված ծրագրերով սովորող ուսանողները հետագայում կհամալրեն ՀՀ ատոմային էներգետիկայի ոլորտի կազմակերպությունների անձնակազմը:
ՀԱԷԿ-ի անձնակազմի վերապատրաստման գործընթացը կազմակերպելու նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անցկացնել փորձագիտական խորհրդատվություններ “Ռոսատոմ” ՊԿ Տեխնիկական ակադեմիայի հետ:
Փոխադարձ քննարկումների ընթացքում կարևորվել է նաև հայկական և ռուսական ԲՈՒՀ-երի միջբուհական փոխգործակցության խորացումը՝ համատեղ կրթական ծրագրերի մշակման եղանակով ապահովելու ապագա մասնագետների մրցունակ որակավորման մակարդակը:

СОСТОЯЛОСЬ ОЧЕРЕДНОЕ ЗАСЕДАНИЕ АРМЯНО-РОССИЙСКОЙ СОВМЕСТНОЙ РАБОЧЕЙ ГРУППЫ
30 мая 2023 г. состоялось очередное заседание армяно-российской совместной рабочей группы по подготовке кадров. В ходе встречи в приоритетном порядке были обсуждены вопросы, связанные с расширением двустороннего сотрудничества по подготовке кадров в атомной сфере. В результате обсуждения был принят ряд решений как по подготовке в РФ специалистов в области атомной энергетики для нужд РА, так и по процессу переподготовки персонала АЭС.
Стороны договорились о подаче в 2024-2025 учебном году заявлений 20 абитуриентов РА в отраслевые высшие учебные заведения РФ для получения специального и магистерского образования. Студенты, обучающиеся по указанным программам, в дальнейшем пополнят персонал организаций атомной отрасли РА.
В целях организации процесса переподготовки персонала ААЭС достигнута договоренность о проведении экспертных консультаций с Технической академией Росатома.
В ходе обсуждений была также подчеркнута важность углубления межвузовского взаимодействия армянских и российских вузов с целью обеспечения конкурентоспособного квалификационного уровня будущих специалистов посредством разработки совместных образовательных программ.