ԿԱՅԱՑԵԼ Է ՀԱՅ-ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱՏԵՂ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԽՄԲԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՆԻՍՏԸ
Ս/թ հունիսի 30-ին կայացել է կադրերի պատրաստման հարցերով հայ-ռուսական համատեղ աշխատանքային խմբի հերթական նիստը: Հանդիպման ընթացքում ըստ առաջնահերթության քննարկվել են ատոմային բնագավառի կադրերի պատրաստման շուրջ երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր: Քննարկման արդյունքում ընդունվել են մի շարք որոշումներ՝ թե ՌԴ-ում ՀՀ կարիքների համար ատոմային էներգետիկայի բնագավառի մասնագետների պատրաստման, և թե ՀԱԷԿ-ի անձնակազմի վերապատրաստման գործընթացի վերաբերյալ:
Կողմերը պայմանավորվել են ՌԴ ոլորտային բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ՀՀ 20 դիմորդի հայտ ներկայացնել 2024-2025թթ. ուսումնական տարվա համար՝ մասնագիտական և մագիստրոսական կրթություն ստանալու նպատակով: Նշված ծրագրերով սովորող ուսանողները հետագայում կհամալրեն ՀՀ ատոմային էներգետիկայի ոլորտի կազմակերպությունների անձնակազմը:
ՀԱԷԿ-ի անձնակազմի վերապատրաստման գործընթացը կազմակերպելու նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անցկացնել փորձագիտական խորհրդատվություններ “Ռոսատոմ” ՊԿ Տեխնիկական ակադեմիայի հետ:
Փոխադարձ քննարկումների ընթացքում կարևորվել է նաև հայկական և ռուսական ԲՈՒՀ-երի միջբուհական փոխգործակցության խորացումը՝ համատեղ կրթական ծրագրերի մշակման եղանակով ապահովելու ապագա մասնագետների մրցունակ որակավորման մակարդակը:

A REGULAR MEETING OF THE ARMENIAN-RUSSIAN JOINT WORKING GROUP WAS HELD
On May 30, 2023, a regular meeting of the Armenian-Russian joint working group on personnel training was held. During the meeting on a priority basis issues, related to the expansion of bilateral cooperation in training personnel in the nuclear field, were discussed. As a result of the discussion, a number of decisions were made both on the training in the Russian Federation of specialists in the field of nuclear energy for the needs of the Republic of Armenia, and on the process of NPP personnel retraining.
The parties agreed on the submission of applications by 20 RA applicants to industry higher education institutions of the Russian Federation in academic year 2024/25 to receive special and master's education. The students enrolled in these programs will later join the staff of the organizations of the nuclear industry of the Republic of Armenia.
In order to organize the process of ANPP personnel retraining, an agreement was reached on holding expert consultations with the Rosatom Technical Academy.
During the discussions the participants also emphasized the importance of enhancing the inter-university cooperation between Armenian and Russian universities in order to ensure a competitive qualification level of future specialists through the development of joint educational programs.