«ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՉԱԿԱՆ ԴԻԱԳՆՈՍՏԻԿԱ» ԳՈՐԾԸՆԹԱՑԸ՝ Ի ՆՊԱՍՏ ՀԱԷԿ-Ի ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐՁՐԱՑՄԱՆ
Ս/թ սեպտեմբերի 2-ից 10-ը իրականացվեց Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (ՇԿՀԱ) «Կազմակերպչական դիագնոստիկա» փորձնական գործընթացը: ՇԿՀԱ փորձագիտական թիմի կազմում ընդգրկված էին փորձագետներ ասոցիացիայի տարածաշրջանային բոլոր կենտրոններից՝ Մոսկովյան, Ատլանտայի, Փարիզի, Տոկիոյի, ինչպես նաև Լոնդոնյան գրասենյակից: Առաքելության ամփոփիչ աշխատանքներին միացան նաև ՇԿՀԱ նախագահ Ն.Մ. Սորոկինը և ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի տնօրեն Վ.Ի. Ակսյոնովը:
Աշխատանքային պրոցեսի ընթացքում ՀԱԷԿ-ում կատարած շրջայցերի, ղեկավար անձնակազմի հետ անցկացրած հարցազրույցների, թիմային քննարկումների, աշխատանքների դիտարկումների և վարժությունների արդյունքում փորձագետների թիմը վերլուծությունների հիման վրա ներկայացրեց «Կազմակերպչական դիագնոստիկա» գործընթացի նախնական արդյունքները: Փորձագետները կարևորեցին առաջնորդության ոլորտում ՀԱԷԿ-ում առկա դրական կողմերը, ներկայացրեցին այն կարևոր գործոններն ու առաջարկները, որոնք կնպաստեն ՀԱԷԿ-ի գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը:
Ս/թ սեպտեմբերի 10-ին կայացած եզրափակիչ խորհրդակցության ընթացքում ողջունելով ՇԿՀԱ փորձագիտական թիմի անդամներին՝ “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանն ընդգծեց «Կազմակերպչական դիագնոստիկա» գործընթացի կարևորությունը Հայկական ատոմակայանի համար՝ կայանի հետագա գործունեության առավել արդյունավետ կազմակերպման առումով:
Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի նախագահ Ն. Սորոկինն իր ողջույնի խոսքում կարևորեց ՀԱԷԿ-ի պատրաստակամությունը՝ կայանի համար վճռորոշ այս ժամանակահատվածում, երբ ընթանում են լայնամասշտաբ վերանորոգման աշխատանքներ, ասոցիացիայի փորձագետներին հյուրընկալելու և փորձագիտական գործընթացը ՀԱԷԿ-ում առավելագույնս թափանցիկ և օբյեկտիվ անցկացնելու հնարավորություն ընձեռելու համար:
Հանդիպման ավարտին կողմերը հույս հայտնեցին, որ ՇԿՀԱ փորձագետների կողմից առաջարկված գործիքակազմի կիրառումը կնպաստի առաջնորդության ոլորտում ՀԱԷԿ-ի առավել բարձր ցուցանիշների գրանցմանը և ատոմակայանի հետագա գործունեության կատարելագործմանը:

ORGANIZATIONAL DIAGNOSIS FOR THE BENEFIT OF THE ANPP PERFORMANCE IMPROVEMENT
From 2 to 10 September, 2021 a pilot process of World Association of Nuclear Operators (WANO) organizational diagnosis was conducted. The WANO team was composed of experts from all the Regional Centers of the Association (Moscow, Atlanta, Paris, Tokyo), as well as from the London Office. N. Sorokin, the WANO President and V. Aksyonov, the WANO MC Director also joined the Mission final activities.
As a result of the plant tours, interviews with the NPP managers, team discussions, work observations and exercises performed during the work process at the ANPP, the expert team presented the preliminary outcomes of the organizational diagnosis process. The experts emphasized the Armenian NPP strengths in leadership, introduced the significant factors and proposals that will contribute to the ANPP performance improvement.
In the course of the final meeting held on September 10, 2021, E. Martirosyan, the HAEK CJSC General Director, while welcoming the WANO expert team members, highlighted the importance of the organizational diagnosis process for the Armenian NPP in terms of more efficient organization of the plant performance.
N. Sorokin, the President of the World Association of the Nuclear Operators in his welcoming speech noted the willingness of the NPP at such a crucial time for the plant, when extensive maintenance activities are being implemented, to host the WANO experts and to enable them to conduct the expert mission in a most possible transparent and impartial manner.
The meeting concluded with the two sides expressing the hope that the application of the tools proposed by the WANO expert team will contribute to the ANPP setting higher leadership efficiency indicators and further improving the NPP performance.