«ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՉԱԿԱՆ ԴԻԱԳՆՈՍՏԻԿԱ» ԳՈՐԾԸՆԹԱՑԸ՝ Ի ՆՊԱՍՏ ՀԱԷԿ-Ի ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐՁՐԱՑՄԱՆ
Ս/թ սեպտեմբերի 2-ից 10-ը իրականացվեց Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (ՇԿՀԱ) «Կազմակերպչական դիագնոստիկա» փորձնական գործընթացը: ՇԿՀԱ փորձագիտական թիմի կազմում ընդգրկված էին փորձագետներ ասոցիացիայի տարածաշրջանային բոլոր կենտրոններից՝ Մոսկովյան, Ատլանտայի, Փարիզի, Տոկիոյի, ինչպես նաև Լոնդոնյան գրասենյակից: Առաքելության ամփոփիչ աշխատանքներին միացան նաև ՇԿՀԱ նախագահ Ն.Մ. Սորոկինը և ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի տնօրեն Վ.Ի. Ակսյոնովը:
Աշխատանքային պրոցեսի ընթացքում ՀԱԷԿ-ում կատարած շրջայցերի, ղեկավար անձնակազմի հետ անցկացրած հարցազրույցների, թիմային քննարկումների, աշխատանքների դիտարկումների և վարժությունների արդյունքում փորձագետների թիմը վերլուծությունների հիման վրա ներկայացրեց «Կազմակերպչական դիագնոստիկա» գործընթացի նախնական արդյունքները: Փորձագետները կարևորեցին առաջնորդության ոլորտում ՀԱԷԿ-ում առկա դրական կողմերը, ներկայացրեցին այն կարևոր գործոններն ու առաջարկները, որոնք կնպաստեն ՀԱԷԿ-ի գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը:
Ս/թ սեպտեմբերի 10-ին կայացած եզրափակիչ խորհրդակցության ընթացքում ողջունելով ՇԿՀԱ փորձագիտական թիմի անդամներին՝ “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանն ընդգծեց «Կազմակերպչական դիագնոստիկա» գործընթացի կարևորությունը Հայկական ատոմակայանի համար՝ կայանի հետագա գործունեության առավել արդյունավետ կազմակերպման առումով:
Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի նախագահ Ն. Սորոկինն իր ողջույնի խոսքում կարևորեց ՀԱԷԿ-ի պատրաստակամությունը՝ կայանի համար վճռորոշ այս ժամանակահատվածում, երբ ընթանում են լայնամասշտաբ վերանորոգման աշխատանքներ, ասոցիացիայի փորձագետներին հյուրընկալելու և փորձագիտական գործընթացը ՀԱԷԿ-ում առավելագույնս թափանցիկ և օբյեկտիվ անցկացնելու հնարավորություն ընձեռելու համար:
Հանդիպման ավարտին կողմերը հույս հայտնեցին, որ ՇԿՀԱ փորձագետների կողմից առաջարկված գործիքակազմի կիրառումը կնպաստի առաջնորդության ոլորտում ՀԱԷԿ-ի առավել բարձր ցուցանիշների գրանցմանը և ատոմակայանի հետագա գործունեության կատարելագործմանը:

ПРОЦЕСС «ОРГАНИЗАЦИОННАЯ ДИАГНОСТИКА» В ПОЛЬЗУ ПОВЫШЕНИЯ ЭФФЕКТИВНОСТИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ААЭС
С 2 по 10 сентября 2021г. был проведен пилотный процесс «Организационная диагностика» Всемирной ассоциации организаций, эксплуатирующих атомные электростанции (ВАО АЭС). В состав экспертной команды ВАО АЭС входили эксперты из всех региональных центров ассоциации (Московского, Атлантского, Парижского и Токийского) и из Лондонского офиса. К заключительным работам миссии присоединились также президент ВАО АЭС Н. М. Сорокин и директор Московского центра В. И. Аксенов.
Команда экспертов на основании анализов представила предварительные результаты процесса «Организационная диагностика» в результате обходов, интервью с руководящим персоналом, командных обсуждений, наблюдений за выполняемыми работами и упражнений, проведенных на ААЭС в ходе рабочего процесса. Эксперты подчеркнули значимость имеющихся на ААЭС положительных сторон в области лидерства, представили важные факторы и предложения, которые поспособствуют повышению эффективности деятельности ААЭС.
На заключительном совещании, состоявшемся 10 сентября 2021 года, поприветствовав членов экспертной команды ВАО АЭС, генеральный директор ЗАО «ААЭК» Э. Мартиросян подчеркнул важность процесса «Организационная диагностика» для Армянской АЭС в отношении более эффективной организации дальнейшей деятельности станции.
Президент Всемирной ассоциации организаций, эксплуатирующих атомные электростанции, Н. Сорокин в своем приветственном слове особо отметил готовность ААЭС в столь решающий период для станции, когда проводятся широкомасштабные ремонтные работы, принять экспертов ВАО АЭС и предоставить возможность проведения миссии на ААЭС максимально прозрачным и объективным образом.
По завершении встречи стороны выразили надежду, что применение предложенного экспертами ВАО АЭС инструментария поспособствует установлению более высоких показателей ААЭС в области лидерства и совершенствованию дальнейшей деятельности атомной электростанции.