Կորպորատիվ գործընկերային ստուգման նախնական այց Հայկական ԱԷԿ-ում
2025 թվականի հունիսի 8-ից 11-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում (ՀԱԷԿ) կայացավ Կորպորատիվ գործընկերային ստուգման նախնական այց՝ Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (ՇԿՀԱ) փորձագետների մասնակցությամբ։
Այցի շրջանակներում ՇԿՀԱ փորձագետները ծանոթացան կայանի արտադրական գործընթացներին, իրականացրին մի շարք տեխնիկական շրջայցեր, ինչպես նաև անցկացրեցին հարցազրույցներ ղեկավար կազմի և մասնագիտական անձնակազմի ներկայացուցիչների հետ։ Նմանատիպ հանդիպումներն ու քննարկումները հնարավորություն տվեցին ՇԿՀԱ թիմին նախնական պատկերացում կազմել ՀԱԷԿ-ի կառավարման համակարգի, անվտանգության մշակույթի և գործառնական մոտեցումների վերաբերյալ։
Այցի ընթացքում մասնագետները կատարեցին դիտարկումներ, որոնք հետագայում կծառայեն որպես հիմք հիմնական գործընկերային ստուգման պատրաստման համար։ Նախնական այցն ունի կարևոր նշանակություն՝ որպես ՀԱԷԿ-ի և ՇԿՀԱ-ի միջև համագործակցության հերթական փուլ։
Հայկական ԱԷԿ-ը բարձր է գնահատում նմանօրինակ համագործակցությունները, որոնք խթանում են անվտանգության մշակույթի խորացումը, կազմակերպական արդյունավետության բարձրացումը և շահագործման գերազանցության ապահովումը՝ համաձայն միջազգային լավագույն փորձի։

Предварительный визит корпоративной партнерской проверки на Армянской атомной электростанции
С 8 по 11 июня 2025 года на Армянской атомной электростанции (ААЭС) состоялся предварительный визит Корпоративной партнерской проверки с участием экспертов Всемирной ассоциации организаций, эксплуатирующих атомные электростанции (ВАО АЭС).
В ходе визита эксперты ВАО АЭС ознакомились с производственными процессами станции, провели ряд технических туров, а также провели интервью с руководством и с представителями профессионального состава. Такие встречи и обсуждения позволили команде ВАО АЭС получить предварительное представление о системе управления ААЭС, культуре безопасности и подходах к эксплуатации.
В ходе визита специалисты выполнили наблюдения, которые в дальнейшем послужат основой для подготовки к основной партнерской проверке. Предварительный визит имеет большое значение, как очередной этап сотрудничества Армянской АЭС и ВАО АЭС.
Армянская АЭС высоко ценит подобные виды сотрудничества; они способствуют углублению культуры безопасности, повышению организационной производительности и обеспечению эксплуатационного совершенства в соответствии с передовой международной практикой.