ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ԱԷՄԳ-Ի ԳԼԽԱՎՈՐ ԿՈՆՖԵՐԱՆՍԻ 66-ՐԴ ՆՍՏԱՇՐՋԱՆԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻՆ
Ս/թ սեպտեմբերի 27-ից 29-ը «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը, ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում, մասնակցել է ք. Վիեննայում կայացած Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր կոնֆերանսի 66-րդ նստաշրջանին։
Միջոցառման ընթացքում ԱԷՄԳ մասնակից երկրների ներկայացուցիչների թվում զեկույցով հանդես է եկել նաև հայկական պատվիրակության ղեկավար Հ. Վարդանյանը։ Նա ընդգծել է Հայաստանի և ԱԷՄԳ-ի տարբեր կառույցների միջև վերջինիս գործունեության գրեթե բոլոր բնագավառներում սերտ ու արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը, անդրադարձել է հատկապես ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի մինչև 2026թ. շահագործման ժամկետի երկարացման հաջողությամբ իրականացված նախագծին, ինչպես նաև ՀՀ տարածքում անվտանգության ժամանակակից պահանջներին լիովին համապատասխանող նոր միջուկային էներգաբլոկների կառուցման ծրագրին։
Գլխավոր կոնֆերանսի 66-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը հանդիպել է ատոմային տեխնոլոգիաների՝ խաղաղ և անվտանգ նպատակներով օգտագործման բնագավառի ԱՄՆ պատասխանատու ներկայացուցիչների հետ։ Ամերիկյան մասնագետների հետ քննարկվել են նշված բարդ ու կարևորագույն ոլորտի տարաբնույթ ասպեկտներ, նախանշվել են հայ-ամերիկյան արդեն երկարամյա համագործակցության հետագա զարգացման հնարավոր ուղղությունները ժամանակակից մոտեցումների առումով։ Հանդիպումը բավականին արդյունավետ է եղել. առաջարկվել է շարունակել և գործնական բնույթ հաղորդել արդեն ձեռք բերված բանավոր համաձայնություններին։

УЧАСТИЕ В РАБОТАХ 66-ՕЙ СЕССИИ ГЕНЕРАЛЬНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ МАГАТЭ
С 27 по 29 сентября 2022г. генеральный директор ЗАО "ААЭК" Эдуард Мартиросян в составе делегации, возглавляемой заместителем министра территориального управления и инфраструктур РА Акопом Варданяном, принял участие в проведенной в городе Вена 66-ой сессии Генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ).
В ходе мероприятия в числе представителей государств-членов МАГАТЭ с докладом выступил также руководитель армянской делегации А. Варданян. Он подчеркнул важность тесного и эффективного сотрудничества между различными структурами Армении и МАГАТЭ практически во всех сферах деятельности последнего, в частности затронул тему успешно реализованного проекта по продлению срока эксплуатации энергоблока №2 ААЭС до 2026 года, а также проекта по строительству на территории Республики Армения новых атомных энергоблоков, полностью соответствующих современным требованиям безопасности.
В рамках 66-ой сессии Генеральной конференции армянская делегация встретилась с ответственными представителями США из области безопасного использования ядерных технологий в мирных целях. С американскими специалистами были обсуждены различные аспекты указанной сложной и важнейшей сферы, были намечены возможные направления дальнейшего развития уже многолетнего армяно-американского сотрудничества с точки зрения современных подходов. Встреча была достаточно эффективной, было предложено продолжить и придать практический характер уже достигнутым устным договоренностям.