ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՇԱՀԱԳՈՐԾՈՂ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԱՍՈՑԻԱՑԻԱՅԻ ՆԻՍՏԻՆ
Որպես ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի Կառավարիչների խորհրդի նախագահ՝ «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը սույն թվականի հոկտեմբերի 23-ից 28-ը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Աբու Դաբի քաղաքում մասնակցել է ՇԿՀԱ Ռազմավարության, կառավարման և նշանակումների կոմիտեի նիստին:
Հանդիպմանը, որին ներկա են գտնվել նաև ասոցիացիայի ղեկավար կազմը և տարածաշրջանային հինգ կենտրոնների նախագահները, քննարկվել են ՇԿՀԱ անդամակցության, նոր անդամների ներգրավման և նրանց աջակցության, ինչպես նաև այդ գործընթացում որոշ հիմնավորված փոփոխություններ մտցնելու վերաբերյալ մի շարք հարցեր: Քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է ասոցիացիայի արժեքավոր դերը՝ էներգաբլոկների անվտանգ շահագործման և շահագործման ժամկետի օպտիմալացման ապահովման հարցերում:
Նիստի ընթացքում լսվել են նաև տարածաշրջանային հինգ կենտրոնների հաշվետվությունները՝ անցկացված գործընկերային ստուգումների և «Կատարելության կուրս» նախաձեռնության վերաբերյալ:
Ծրագրի համաձայն կազմակերպվել է նաև տեխնիկական շրջայց Բարակայի ԱԷԿ, որի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել տեղում ծանոթանալու ԱԷԿ-ի չորս էներգաբլոկների շահագործման առանձնահատկություններին և անձնակազմի հետ անմիջական քննարկելու ԱԷԿ-ների միջև իրական նախագծային, դասավորվածքային և կոնստրուկտորական տարբերությունների վերաբերյալ առանձին հարցեր:

УЧАСТИЕ В ЗАСЕДАНИИ ВСЕМИРНОЙ АССОЦИАЦИИ ОРГАНИЗАЦИЙ, ЭКСПЛУАТИРУЮЩИХ АТОМНЫЕ СТАНЦИИ
Как председатель Совета управляющих Московского центра ВАО АЭС, генеральный директор ЗАО «ААЭК» Э. Мартиросян с 23 по 28 октября с.г. в городе Абу-Даби Объединенных Арабских Эмиратов принял участие в заседании Комитета по стратегии, управлению и назначениям.
В ходе встречи, на которой также присутствовали руководители ассоциации и председатели СУ пяти региональных центров, был обсужден ряд вопросов, касающихся членства в ВАО АЭС, привлечения новых членов и оказания им поддержки, а также внесения некоторых обоснованных изменений в этот процесс. Во время обсуждений была подчеркнута ценная роль ассоциации в обеспечении безопасной эксплуатации и оптимизации срока эксплуатации энергоблоков.
На заседании также были заслушаны отчеты пяти региональных центров по проведенным партнерским проверкам и инициативе “Курс на совершенство”.
Согласно программе также был организован технический тур на АЭС “Барака”, в ходе которого участники имели возможность ознакомиться с особенностями работы четырех энергоблоков АЭС и непосредственно с персоналом обсудить отдельные вопросы, касающиеся реальных проектных, компоновочных и конструкторских различий между атомными станциями.