Մասնակցություն ՇԿՀԱ հերթական նիստին
Սույն թվականի ապրիլի 9-ից 14-ը «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը՝ որպես Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (ՇԿՀԱ) Մոսկովյան կենտրոնի կառավարիչների խորհրդի նախագահ, մասնակցել է Ճապոնիայի Տոկիո քաղաքում կայացած ՇԿՀԱ կոմիտեների և Կառավարիչների խորհրդի նիստին:
Մասնակցել են նաև Շանհայի, Լոնդոնի, Տոկիոյի և Ատլանտյան կենտրոնների ղեկավարները և խորհրդի նախագահները:
ՇԿՀԱ-ի գործադիր տնօրեն Նաոկի Չիգուսան իր ելույթներում գնահատել Է կիբեռտարածության անվտանգության ապահովման, «Ընթացք դեպի կատարելություն» նպատակներին հասնելու հարցերի հետ կապված առկա իրավիճակը: Վերջինս խորհրդակցության մասնակիցներին կոչ արեց հատուկ ուշադրություն դարձնել տվյալների բարելավված մոնիտորինգի գործընթացի համընդհանուր ներդրման անհրաժեշտությանը (մինչև 2025 թվականի վերջը)՝ ընթացիկ և կանխատեսվող կատարողականը արդյունավետ արտացոլելու համար:
Հանդիպման ժամանակ նշվել է առանձին գրասենյակների ակտիվությունը՝ նշանակալի իրադարձություններին հետևելու հարցում:
Քննարկումներն ու բանակցություններն ընթացել են առողջ և կառուցողական, բարենպաստ աշխատանքային մթնոլորտում, և բավականին արդյունավետ են եղել նպատակին հասնելու տեսանկյունից:

УЧАСТИЕ В ОЧЕРЕДНОМ ЗАСЕДАНИИ ВАО АЭС
С 9 по 14 апреля, 2024 года генеральный директор ЗАО «ААЭК» Эдуард Мартиросян в качестве председателя Совета управляющих Московского центра Всемирной ассоциации организаций, эксплуатирующих атомные электростанции (ВАО АЭС) принял участие в заседании Совета управляющих ВАО АЭС, состоявшемся в Токио, Япония.
Также присутствовали руководители Шанхайского, Лондонского, Токийского и Атлантского центров и председатели советов.
Исполнительный директор ВАО АЭС Наоки Чигуса в своих выступлениях оценил текущую ситуацию по обеспечению безопасности в киберпространстве, касательно достижения целей “Курса на совершенство”. Он призвал участников совещания обратить особое внимание на необходимость всеобщего внедрения (к концу 2025 года) улучшенного процесса мониторинга данных, чтобы эффективно отражать текущую и прогнозируемую производительность.
На встрече была отмечена активность отдельных офисов по отслеживанию важных событий.
Обсуждения и переговоры прошли в здоровой и конструктивной, благоприятной рабочей атмосфере и были довольно эффективными с точки зрения достижения цели.