Մասնակցություն ՇԿՀԱ հերթական նիստին
Սույն թվականի ապրիլի 9-ից 14-ը «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը՝ որպես Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (ՇԿՀԱ) Մոսկովյան կենտրոնի կառավարիչների խորհրդի նախագահ, մասնակցել է Ճապոնիայի Տոկիո քաղաքում կայացած ՇԿՀԱ կոմիտեների և Կառավարիչների խորհրդի նիստին:
Մասնակցել են նաև Շանհայի, Լոնդոնի, Տոկիոյի և Ատլանտյան կենտրոնների ղեկավարները և խորհրդի նախագահները:
ՇԿՀԱ-ի գործադիր տնօրեն Նաոկի Չիգուսան իր ելույթներում գնահատել Է կիբեռտարածության անվտանգության ապահովման, «Ընթացք դեպի կատարելություն» նպատակներին հասնելու հարցերի հետ կապված առկա իրավիճակը: Վերջինս խորհրդակցության մասնակիցներին կոչ արեց հատուկ ուշադրություն դարձնել տվյալների բարելավված մոնիտորինգի գործընթացի համընդհանուր ներդրման անհրաժեշտությանը (մինչև 2025 թվականի վերջը)՝ ընթացիկ և կանխատեսվող կատարողականը արդյունավետ արտացոլելու համար:
Հանդիպման ժամանակ նշվել է առանձին գրասենյակների ակտիվությունը՝ նշանակալի իրադարձություններին հետևելու հարցում:
Քննարկումներն ու բանակցություններն ընթացել են առողջ և կառուցողական, բարենպաստ աշխատանքային մթնոլորտում, և բավականին արդյունավետ են եղել նպատակին հասնելու տեսանկյունից:

PARTICIPATION IN ANOTHER WANO MEETING
From April 9 to 14, 2024, Eduard Martirosyan, General Director of HAEK CJSC, as Chairman of the Governing Board of the Moscow Center of the World Association of Organizations Operating Nuclear Power Plants (WANO), participated in a meeting of the WANO Governing Board held in Tokyo, Japan.
The heads of the Shanghai, London, Tokyo and Atlanta Centers and the Сhairmen of the Councils were also present.
In his speeches, WANO Executive Director Naoki Chigusa assessed the current safety ensuring situation in cyberspace regarding the achievement of the goals of the “Action for Excellence”. He urged the meeting participants to pay special attention to the need for a comprehensive implementation (by the end of 2025) of an improved data monitoring process in order to effectively reflect current and projected performance.
At the meeting, the active performance of individual offices in significant events tracking was emphasized.
The discussions and negotiations took place in a wholesome and constructive, favorable working ambience and were quite effective in terms of achieving the goal set.