ՄԵԾԱՄՈՐ-ՊՈԼՅԱՐՆԻԵ ԶՈՐԻ, ՀԱԷԿ-ԿՈԼԱՅԻ ԱԷԿ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՎՈՒՄ Է
Մեծամոր քաղաք կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ս/թ մարտի 24-ին Հայկական ԱԷԿ-ում էր ՌԴ Մուրմանսկի նահանգի Պոլյարնիե Զորի քաղաքապետ Մաքսիմ Պուխովի գլխավորած պատվիրակությունը՝ Մեծամոր համայնքի ղեկավար Վ. Խաչատրյանի ուղեկցությամբ։
Հյուրերը նախ ճանաչողական շրջայց են կատարել ՀԱԷԿ-ի տարածքում, Տուրբինային արտադրամասում և բլոկի կառավարման վահանակում ծանոթացել էլեկտրաէներգիայի արտադրության տեխնոլոգիական շղթայում ներառված հիմնական և օժանդակ համակարգերի ու սարքավորումների աշխատանքին, տեղեկացել թիվ 2 էներգաբլոկում իրականացված արդիականացման մեծածավալ աշխատանքներին։
Շրջայցից հետո կայացած խորհրդակցության օրակարգային թեման ինչպես Մեծամոր-Պոլյարնիե Զորի, այնպես էլ ՀԱԷԿ-Կոլայի ԱԷԿ տասնամյակների սերտ գործընկերային և բարեկամական համագործակցությունն էր, որը տարեցտարի ավելի է ընդլայնվում։
Երկու քաղաքներն ըստ էության մեծ ընդհանրություն ունեն՝ հիմնվելով որպես կառուցվող ատոմային կայաններին կից ավաններ, ուր պիտի բնակվեին նախ շինարարական աշխատանքներում ներգրավված, հետո արդեն ատոմակայաններում աշխատող մասնագետները։ Հետագայում 2-ն էլ քաղաքի կարգավիճակ են ստացել, իսկ ավելի ուշ հռչակվել են քույր քաղաքներ։ Ավելին՝ Պոլյարնիե Զորի քաղաքում գտնվող Կոլայի ԱԷԿ-ի օրինակով (ՋՋԷՌ-440 տիպի ռեակտորով, գրեթե նույն նորմատիվային բազայով) է կառուցվել Հայկական ԱԷԿ-ը, որի գործող տուրբինները տեղափոխվել են այս քաղաքից։ Կոլայի ԱԷԿ-ում է ստեղծվել հատուկ ստորաբաժանում, ուր պատրաստվել են մասնագետներ նոր կառուցվող Հայկական ԱԷԿ-ի համար։ Ինչպես նախկինում, այնպես էլ թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման հսկայածավալ աշխատանքներում մեծապես ներգրավվել են «Ատոմէներգոռեմոնտ» ԲԸ մասնաճյուղ հանդիսացող «Կոլատոմէներգոռեմոնտ» ընկերության մեծ թվով մասնագետներ, որոնք բնակվում են ՌԴ վերոնշյալ քաղաքում։
ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման աշխատանքներում ևս նախատեսվում է կիրառել Կոլայի ԱԷԿ-ի ակտուալ փորձը, քանի որ այնտեղ հաջողությամբ իրականացվել է երկու էներգաբլոկների շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման ծրագիրը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել հնարավորինս աջակցել քաղաքների միջև ամենատարբեր ոլորտներում տարաբնույթ միջոցառումների կազմակերպմանն ու անցկացմանը, ինչն ավելի կնպաստի թե՛ ատոմային կայանների, և թե՛ նրանց կից քաղաքների միջև համագործակցության ամրապնդմանն ու հետագա զարգացմանը։

In the framework of a working visit to the city of Metsamor on March 24, 2023, a delegation led by Maksim Pukhov, the mayor of Polyarniye Zori, Murmansk Region of the Russian Federation, accompanied by the head of the Metsamor community V. Khachatryan, visited the Armenian NPP.
The visitors first made a study walkdown of the ANPP territory, in the Turbine Department and the Main Control Room they were introduced to the functions of the main and auxiliary systems and equipment comprised in the technological circuit of electricity production, and learned about the large-scope modernization activities carried out at Unit 2.
The topic of the agenda of the meeting, which took place after the walkdown, was the long-term close and friendly cooperation of Metsamor-Polyarniye Zori, as well as the ANPP-Kola NPP, which is expanding every year.
Both cities essentially have a lot in common, as they were settlements adjacent to the NPP under construction, where specialists participating in construction work, and then specialists working at the NPP, had to live. Later, both received the status of a city, and then they were announced as twin cities. Moreover, the Armenian NPP was built on the example of the Kola NPP located in the city of Polyarniye Zori (with a WWER-440 type reactor, practically with the same regulatory basis), the operating turbines of which were delivered from this city. It was at the Kola NPP that a special department was established, where specialists were trained for the Armenian NPP under construction. As before, during the implementation of large-scope modernization activities of Unit 2 as well, a large number of specialists of the company "Kolatomenergoremont" (which is a branch of "Atomenergoremont" JSC) living in the above-mentioned city of the Russian Federation, were involved.
It is also planned to apply the actual experience of the Kola NPP in performance of ANPP Unit 2 operating life re-extension activities, since they have successfully implemented the Program of Operating Life Re-Extension for Two Power Units.
At the end of the meeting, the parties expressed their willingness to support to the maximum the organization and holding of various events between the cities in various fields, which will contribute to the enhancement and further development of cooperation between the nuclear plants and the cities adjacent to them.