ՄԵԾԱՄՈՐ-ՊՈԼՅԱՐՆԻԵ ԶՈՐԻ, ՀԱԷԿ-ԿՈԼԱՅԻ ԱԷԿ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՎՈՒՄ Է
Մեծամոր քաղաք կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ս/թ մարտի 24-ին Հայկական ԱԷԿ-ում էր ՌԴ Մուրմանսկի նահանգի Պոլյարնիե Զորի քաղաքապետ Մաքսիմ Պուխովի գլխավորած պատվիրակությունը՝ Մեծամոր համայնքի ղեկավար Վ. Խաչատրյանի ուղեկցությամբ։
Հյուրերը նախ ճանաչողական շրջայց են կատարել ՀԱԷԿ-ի տարածքում, Տուրբինային արտադրամասում և բլոկի կառավարման վահանակում ծանոթացել էլեկտրաէներգիայի արտադրության տեխնոլոգիական շղթայում ներառված հիմնական և օժանդակ համակարգերի ու սարքավորումների աշխատանքին, տեղեկացել թիվ 2 էներգաբլոկում իրականացված արդիականացման մեծածավալ աշխատանքներին։
Շրջայցից հետո կայացած խորհրդակցության օրակարգային թեման ինչպես Մեծամոր-Պոլյարնիե Զորի, այնպես էլ ՀԱԷԿ-Կոլայի ԱԷԿ տասնամյակների սերտ գործընկերային և բարեկամական համագործակցությունն էր, որը տարեցտարի ավելի է ընդլայնվում։
Երկու քաղաքներն ըստ էության մեծ ընդհանրություն ունեն՝ հիմնվելով որպես կառուցվող ատոմային կայաններին կից ավաններ, ուր պիտի բնակվեին նախ շինարարական աշխատանքներում ներգրավված, հետո արդեն ատոմակայաններում աշխատող մասնագետները։ Հետագայում 2-ն էլ քաղաքի կարգավիճակ են ստացել, իսկ ավելի ուշ հռչակվել են քույր քաղաքներ։ Ավելին՝ Պոլյարնիե Զորի քաղաքում գտնվող Կոլայի ԱԷԿ-ի օրինակով (ՋՋԷՌ-440 տիպի ռեակտորով, գրեթե նույն նորմատիվային բազայով) է կառուցվել Հայկական ԱԷԿ-ը, որի գործող տուրբինները տեղափոխվել են այս քաղաքից։ Կոլայի ԱԷԿ-ում է ստեղծվել հատուկ ստորաբաժանում, ուր պատրաստվել են մասնագետներ նոր կառուցվող Հայկական ԱԷԿ-ի համար։ Ինչպես նախկինում, այնպես էլ թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման հսկայածավալ աշխատանքներում մեծապես ներգրավվել են «Ատոմէներգոռեմոնտ» ԲԸ մասնաճյուղ հանդիսացող «Կոլատոմէներգոռեմոնտ» ընկերության մեծ թվով մասնագետներ, որոնք բնակվում են ՌԴ վերոնշյալ քաղաքում։
ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման աշխատանքներում ևս նախատեսվում է կիրառել Կոլայի ԱԷԿ-ի ակտուալ փորձը, քանի որ այնտեղ հաջողությամբ իրականացվել է երկու էներգաբլոկների շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման ծրագիրը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել հնարավորինս աջակցել քաղաքների միջև ամենատարբեր ոլորտներում տարաբնույթ միջոցառումների կազմակերպմանն ու անցկացմանը, ինչն ավելի կնպաստի թե՛ ատոմային կայանների, և թե՛ նրանց կից քաղաքների միջև համագործակցության ամրապնդմանն ու հետագա զարգացմանը։

ПРОДОЛЖАЕТСЯ СОТРУДНИЧЕСТВО МЕЦАМОР-ПОЛЯРНЫЕ ЗОРИ, ААЭС-КОЛЬСКАЯ АЭС
В рамках рабочего визита в город Мецамор 24 марта 2023г. Армянскую АЭС посетила делегация во главе с Максимом Пуховым, мэром города Полярные Зори Мурманской области Российской Федерации, в сопровождении главы Мецаморской общины В. Хачатряна.
Посетители сначала совершили ознакомительный обход территории ААЭС, в помещениях турбинного цеха и блочного щита управления ознакомились с работой основных и вспомогательных систем и оборудования, входящих в технологическую цепь производства электроэнергии, и узнали о масштабных работах по модернизации, проведенных на энергоблоке №2.
Темой повестки совещания, состоявшегося после обхода, стало многолетнее тесное и дружеское сотрудничество Мецамор-Полярные Зори, а также ААЭС-Кольская АЭС, которое расширяется с каждым годом.
У обоих городов по существу много общего, поскольку они были населенными пунктами, примыкающими к строящимся АЭС, где должны были проживать специалисты, участвующие в строительных работах, а затем и специалисты, работающие на АЭС. Позже оба получили статус города, а затем были объявлены городами-побратимами. Более того, Армянская АЭС была построена по примеру Кольской АЭС, расположенной в городе Полярные Зори (с реактором типа ВВЭР-440, практически с той же нормативной базой), действующие турбины которой были доставлены из этого города. Именно на Кольской АЭС было создано специальное подразделение, где готовили специалистов для строящейся Армянской АЭС. Как и прежде, так и во время реализации масштабных работ по модернизации энергоблока № 2 было привлечено большое количество специалистов компании «Колатомэнергоремонт», являющейся филиалом АО «Атомэнергоремонт», проживающих в вышеуказанном городе Российской Федерации.
В работах по повторному продлению срока эксплуатации энергоблока № 2 ААЭС также планируется применить имеющийся опыт Кольской АЭС, поскольку там была успешно реализована программа повторного продления срока эксплуатации двух энергоблоков.
В завершение встречи стороны выразили готовность максимально поддержать организацию и проведение различных мероприятий между городами в различных сферах, которые будут способствовать укреплению и дальнейшему развитию сотрудничества между атомными станциями и прилегающими к ним городами.