ՄԵԿՆԱՐԿԵՑ ՊՆՎ-2023-Ը
Ս/թ մայիսի 5-ին՝ ժամը 01:45, ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկը կանգնեց ամենամյա պլանային նախազգուշական վերանորոգման` 75 օր տևողությամբ:
ՊՆՎ-2023-ի ընթացքում նախատեսվում է իրականացնել հետևյալ հիմնական աշխատանքները՝
- ռեակտորի միջին վերանորոգում՝ ակտիվ գոտու լրիվ բեռնաթափմամբ,
- թիվ 2 և 3 գլխավոր շրջանառու պոմպերի հիմնանորոգում,
- թիվ 2 և 3 շոգեգեներատորների հիմնանորոգում,
- տուրբագեներատորների ընթացիկ վերանորոգում,
- շոգետուրբինների ընթացիկ վերանորոգում:
Վերը նշված հիմնական աշխատանքներից բացի, իրականացվելու են անվտանգային որոշ համակարգերի արդիականացմանն ուղղված աշխատանքներ, ինչպես օրինակ՝ պատասխանատու սպառիչների հովացման համակարգի խողովակաշարերի փոխարինում:
Նախատեսվող աշխատանքներում ՀԱԷԿ-ի հիմնական արտադրամասերի աշխատակիցներից բացի ներգրավված են ատոմակայանների համակարգերի և սարքավորումների վերանորոգման հարուստ փորձ ունեցող մասնագետներ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Խորվաթիայից, Չեխիայից և այլ երկրներից:
Վերանորոգման գործընթացն իրականացվելու է ՀՀ Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի մասնագետների վերահսկողության ներքո:

OUTAGE -2023 STARTED
On May 5, 2023 at 01:45 the ANPP Unit 2 was shut down for annual outage-2023 which will last 75 days.
The following main activities are scheduled to be performed during outage-2023:
- reactor intermediate maintenance with a complete core unloading,
- major overhaul of reactor coolant pumps №2 and №3,
- major overhaul of steam generators №2 and №3,
- routine maintenance of turbine generators,
- routine maintenance of steam turbines.
In addition to the above major works, activities aimed at modernization of some of the safety systems will be carried out, such as replacing the pipelines of the Essential Load Cooling System.
Besides the employees of the ANPP main departments, specialists from the Russian Federation, Croatia, Czech Republic, Slovakia and other countries, who have an extensive experience of performing maintenance of NPP systems and equipment, will participate in the scheduled activities.
The outage process will be carried out under the supervision of specialists from the RA Committee for Nuclear Safety Regulation.