Մոսկվայում անցկացվում է ՇԺԵ ծրագրի իրականացման համատեղ կորդինացնող կոմիտեի նիստ
Այսօր՝ ս/թ. դեկտեմբերի 26-ին, ՀՀ ՏԿԵ փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը և «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ. Վարդանյանը Մոսկվայում մասնակցում են ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման (ՇԺԵ) նպատակով ՌԴ և ՀՀ միջև կնքված միջպետական համաձայնագրի իրականացման վերահսկման և աշխատանքների համակարգման համատեղ կորդինացնող կոմիտեի 10-րդ նիստին:
Նիստն անցկացվում է ՌԴ «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կ.Կոմարովի և ՀՀ ՏԿԵ փոխնախարար Հ. Վարդանյանի համանախագահությամբ: ՀՀ պատվիրակության կազմում են «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Վահրամ Պետրոսյանը, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ-ֆինանսական տնօրեն Էռնեստ Ճաղարյանը և գլխավոր տնօրենի գլխավոր խորհրդական Գերա Սևիկյանը:
Ամփոփվում են ՇԺԵ ծրագրի շրջանակներում 2019 թվականին իրականացված արդիականացման աշխատանքները, նախագծի բյուջեի կատարման ընթացքը և քննարկվում են մինչև 2021 թվականի վերջը նախատեսվող աշխատանքների պլանը, ինչպես նաև աշխատած միջուկային վառելիքի տեղափոխման և վերահսկման խնդիրները:

The Session of the Joint Coordinating Committee for Implementation of the LTO Program is being Held in Moscow
Today, on 26 December, 2019 Hakob Vardanyan, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructures of the RA and Movses Vardanyan, General Director of the «HAEK» CJSC are participating in the 10th session of the Joint Coordinating Committee for supervision of implementation of the interstate agreement concluded between the RF and the RA in view of the ANPP Unit 2 Long-Term Operation (LTO) and for coordination of activities. The session is jointly chaired by K. Komarov, First Deputy General Director of the «Rosatom» State Corporation of the RF and H. Vardanyan, Deputy Minister of TAI of the RA. The RA delegation includes Vahram Petrosyan, the Chairman of the «HAEK» CJSC Board of Directors, Ernest Tshagharyan, the «HAEK» CJSC Deputy General Director, Financial Director and Gera Sevikyan, the Chief Adviser to the «HAEK» CJSC General Director.
The modernization activities performed in 2019 in the framework of the LTO program, the process of the project budget implementation are being summarized, the plan of work scheduled till the end of 2021, as well as the issues related to spent nuclear fuel transportation and control are being discussed.