Մոսկվայում անցկացվում է ՇԺԵ ծրագրի իրականացման համատեղ կորդինացնող կոմիտեի նիստ
Այսօր՝ ս/թ. դեկտեմբերի 26-ին, ՀՀ ՏԿԵ փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը և «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ. Վարդանյանը Մոսկվայում մասնակցում են ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման (ՇԺԵ) նպատակով ՌԴ և ՀՀ միջև կնքված միջպետական համաձայնագրի իրականացման վերահսկման և աշխատանքների համակարգման համատեղ կորդինացնող կոմիտեի 10-րդ նիստին:
Նիստն անցկացվում է ՌԴ «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կ.Կոմարովի և ՀՀ ՏԿԵ փոխնախարար Հ. Վարդանյանի համանախագահությամբ: ՀՀ պատվիրակության կազմում են «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Վահրամ Պետրոսյանը, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ-ֆինանսական տնօրեն Էռնեստ Ճաղարյանը և գլխավոր տնօրենի գլխավոր խորհրդական Գերա Սևիկյանը:
Ամփոփվում են ՇԺԵ ծրագրի շրջանակներում 2019 թվականին իրականացված արդիականացման աշխատանքները, նախագծի բյուջեի կատարման ընթացքը և քննարկվում են մինչև 2021 թվականի վերջը նախատեսվող աշխատանքների պլանը, ինչպես նաև աշխատած միջուկային վառելիքի տեղափոխման և վերահսկման խնդիրները:

В Москве проводится заседание Совместного координационного комитета по реализации программы ПСЭ
Сегодня, 26 декабря 2019г. заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Акоб Варданян и генеральный директор ЗАО «ААЭК» Мовсес Варданян принимают участие в 10-ом заседании Совместного координационного комитета по контролю выполнения межгосударственного соглашения, заключенного между РФ и РА с целью продления срока эксплуатации (ПСЭ) энергоблока №2 ААЭС, и координации работ. Заседание проводится под сопредседательством первого заместителя генерального директора Госкорпорации «Росатом» РФ К. Комарова и заместителя министра ТУИ РА А. Варданяна. В состав делегации РА входят председатель совета директоров ЗАО «ААЭК» Ваграм Петросян, заместитель генерального директора ЗАО «ААЭК», финансовый директор Эрнест Джагарян и главный советник генерального директора ЗАО «ААЭК» Гера Севикян.
Подытоживаются работы по модернизации, выполненные в 2019 году в рамках программы ПСЭ, ход исполнения бюджета проекта, и обсуждаются план работ, предусмотренных до конца 2021, а также вопросы, связанные с транспортировкой и контролем отработавшего ядерного топлива.