Նախարար Պապիկյանը ծանոթացել է նաև փոքր մոդուլային ռեակտորների ոլորտի զարգացումներին
Աբու Դաբիում Համաշխարհային էներգետիկ 24-րդ կոնգրեսի աշխատանքների ընթացքում նախարար Սուրեն Պապիկյանին ներկայացվել են փոքր մոդուլային ռեակտորների ոլորտի զարգացումները` հաշվի առնելով Հայաստանում դրանք կիրառելու հեռանկարները։
Սկզնաղբյուրը `www.arminfo.am
Նախարար Պապիկյանն Աբու Դաբիում մասնակցում է Համաշխարհային էներգետիկ 24-րդ կոնգրեսի աշխատանքներին
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը Համաշխարհային էներգետիկ 24-րդ կոնգրեսի շրջանակներում սեպտեմբերի 9-ին հանդիպել է Համաշխարհային էներգետիկ խորհրդի նախագահ Յ. Դևիդ Կիմի հետ։ Հանդիպմանը քննարկվել են կազմակերպության և Հայաստանի ազգային կոմիտեի միջև համագործակցության հետագա ուղղությունները: Հայաստանի էներգետիկ հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու նպատակով նախարար Պապիկյանը Դևիդ Կիմին հրավիրել է Հայաստան:
Ինչպես Արմինֆո-ին հաղորդեցին նախարարության մամուլի ծառայությունից, ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպան Մհեր Մկրտումյանի ուղեկցությամբ նախարար Պապիկյանը շրջել է կոնգրեսի էքսպո-ցուցահանդեսի տաղավարներով, միջուկային էներգետիկային վերաբերող ընկերությունների տաղավարներում ծանոթացել միջուկային ոլորտում տեխնոլոգիաների առաջընթացին: Մասնավորապես՝ նախարարին ներկայացվել են փոքր մոդուլյար ռեակտորների ոլորտի զարգացումները` հաշվի առնելով Հայաստանում դրանք կիրառելու հեռանկարները։
Նշենք, որ համաշխարհային էներգետիկ 24-րդ Կոնգրեսը նպատակաուղղված է Էներգետիկայի ոլորտով շահագրգիռ միջազգային կողմերի միավորմանը, ներառյալ կառավարությունները, մասնավոր եւ պետական կորպորացիաները, գիտական շրջանակներն ու ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին:
Սպասվում է, որ միջոցառմանը ներկա կլինեն ավելի քան 15 000 մասնակիցներ, ավելի քան 250 բարձրաստիճան զեկուցողներ, 72 նախարար, 500 գլխավոր տնօրեններ, ԶԼՄ-ների 1000 ներկայացուցիչներ, ցուցահանդեսային տարածքը կկազմի 40 000 քառակուսի մետր եւ կընդգրկի ամբողջ էներգետիկ սպեկտրը: Համաշխարհային էներգետիկ կոնգրեսը համաշխարհային էներգետիկ խորհրդի գլխավոր գլոբալ իրադարձությունն է, որն առաջարկում է յուրահատուկ հարթակ համաշխարհային էներգետիկ առաջատարների համար՝ ուսումնասիրելու նոր էներգետիկ հեռանկարները, նորարարությունների կրիտիկական ոլորտները եւ նոր ռազմավարությունները: Համաշխարհային էներգետիկ կոնգրեսը առաջին անգամ է անցկացվում Մերձավոր Արեւելքում՝ ավելի քան 90 տարի առաջ Համաշխարհային էներգետիկ խորհրդի ստեղծումից ի վեր: Ազդեցիկ էներգետիկ միջոցառումը ընդգրկում է գլոբալ էներգետիկ օրակարգի բոլոր ասպեկտները:

Minister Papikyan also Became Familiar with the Developments in the Field of Small Modular Reactors
In Abu Dhabi in the framework of the activities of the 24th World Energy Congress the minister was presented with the developments in the field of small modular reactors, taking into account the prospects of their application in Armenia.
SEE THE DETAILS ON`www.arminfo.am
Suren Papikyan attends the 24th World Energy Congress in Abu Dhabi
RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan participated in the 24th World Energy Congress in Abu Dhabi, which is held from September 9 to 12, 2019 under the patronage of the UAE President Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan.
According to the press service of the department, on September 9, Minister Papikyan met with the Chairman of the World Energy Congress Young Kim David Kim, with whom they discussed further areas of cooperation between the Organization and the National Committee of Armenia. Papikyan invited Young Kim David Kim to Armenia to get acquainted with the country's energy capabilities on the spot.
Together with the Ambassador of Armenia to the UAE, Mher Mkrtumyan, Minister Papikyan walked through the pavilions of the Congress expo exhibition and got acquainted with the progress of technologies in the nuclear field. In particular, the Minister was presented with the development in the field of small modular reactors, taking into account the prospects of their application in Armenia. To note, the 24th World Energy Congress is aimed at bringing together international stakeholders in the field of energy, including governments, private and public corporations, academia and media representatives. It is expected that the event will be attended by more than 15,000 participants, more than 250 senior speakers, 72 ministers, 500 general directors, 1,000 media representatives; the exhibition area will be 40,000 square meters and will cover the entire energy spectrum. The World Energy Congress is the main global event of the World Energy Council, offering a unique platform for world energy leaders to explore new energy prospects, critical areas of innovation and new strategies. The World Energy Congress is being held in the Middle East for the first time since the creation of the World Energy Council over 90 years ago. An influential energy event covers all aspects of the global energy agenda.