Նախարար Պապիկյանը ծանոթացել է նաև փոքր մոդուլային ռեակտորների ոլորտի զարգացումներին
Աբու Դաբիում Համաշխարհային էներգետիկ 24-րդ կոնգրեսի աշխատանքների ընթացքում նախարար Սուրեն Պապիկյանին ներկայացվել են փոքր մոդուլային ռեակտորների ոլորտի զարգացումները` հաշվի առնելով Հայաստանում դրանք կիրառելու հեռանկարները։
Սկզնաղբյուրը `www.arminfo.am
Նախարար Պապիկյանն Աբու Դաբիում մասնակցում է Համաշխարհային էներգետիկ 24-րդ կոնգրեսի աշխատանքներին
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը Համաշխարհային էներգետիկ 24-րդ կոնգրեսի շրջանակներում սեպտեմբերի 9-ին հանդիպել է Համաշխարհային էներգետիկ խորհրդի նախագահ Յ. Դևիդ Կիմի հետ։ Հանդիպմանը քննարկվել են կազմակերպության և Հայաստանի ազգային կոմիտեի միջև համագործակցության հետագա ուղղությունները: Հայաստանի էներգետիկ հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու նպատակով նախարար Պապիկյանը Դևիդ Կիմին հրավիրել է Հայաստան:
Ինչպես Արմինֆո-ին հաղորդեցին նախարարության մամուլի ծառայությունից, ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպան Մհեր Մկրտումյանի ուղեկցությամբ նախարար Պապիկյանը շրջել է կոնգրեսի էքսպո-ցուցահանդեսի տաղավարներով, միջուկային էներգետիկային վերաբերող ընկերությունների տաղավարներում ծանոթացել միջուկային ոլորտում տեխնոլոգիաների առաջընթացին: Մասնավորապես՝ նախարարին ներկայացվել են փոքր մոդուլյար ռեակտորների ոլորտի զարգացումները` հաշվի առնելով Հայաստանում դրանք կիրառելու հեռանկարները։
Նշենք, որ համաշխարհային էներգետիկ 24-րդ Կոնգրեսը նպատակաուղղված է Էներգետիկայի ոլորտով շահագրգիռ միջազգային կողմերի միավորմանը, ներառյալ կառավարությունները, մասնավոր եւ պետական կորպորացիաները, գիտական շրջանակներն ու ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին:
Սպասվում է, որ միջոցառմանը ներկա կլինեն ավելի քան 15 000 մասնակիցներ, ավելի քան 250 բարձրաստիճան զեկուցողներ, 72 նախարար, 500 գլխավոր տնօրեններ, ԶԼՄ-ների 1000 ներկայացուցիչներ, ցուցահանդեսային տարածքը կկազմի 40 000 քառակուսի մետր եւ կընդգրկի ամբողջ էներգետիկ սպեկտրը: Համաշխարհային էներգետիկ կոնգրեսը համաշխարհային էներգետիկ խորհրդի գլխավոր գլոբալ իրադարձությունն է, որն առաջարկում է յուրահատուկ հարթակ համաշխարհային էներգետիկ առաջատարների համար՝ ուսումնասիրելու նոր էներգետիկ հեռանկարները, նորարարությունների կրիտիկական ոլորտները եւ նոր ռազմավարությունները: Համաշխարհային էներգետիկ կոնգրեսը առաջին անգամ է անցկացվում Մերձավոր Արեւելքում՝ ավելի քան 90 տարի առաջ Համաշխարհային էներգետիկ խորհրդի ստեղծումից ի վեր: Ազդեցիկ էներգետիկ միջոցառումը ընդգրկում է գլոբալ էներգետիկ օրակարգի բոլոր ասպեկտները:

Министр Папикян также ознакомился с развитиями в сфере малых модульных реакторов
В Абу-Даби в рамках работ 24-ого Всемирного энергетического конгресса министру было представлено развитие в сфере малых модульных реакторов, учитывая перспективы их применения в Армении.
ПОДРОБНОСТИ НА`www.arminfo.am
Сурен Папикян принял участие в работе 24-го Всемирного энергетического конгресса в Абу-Даби
Министр территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян принял участие в работе 24-го Всемирного энергетического конгресса в Абу-Даби, который проходит с 9 по 12 сентября 2019г под патронатом президента ОАЭ шейха Халифы бен Заида Аль Нахайяна.
Как сообщает пресс-служба ведомства, 9 сентября министр Папикян провел встречу с председателем Всемирного энергетического конгресса Янгхуном Дэвидом Кимом, с которым обсудили дальнейшие направления сотрудничества между Организацией и Национальным комитетом Армении. Папикян пригласил Янгхуна Дэвида Кима в Армению, чтобы на месте ознакомиться с энергетическими возможностями страны.
Вместе с Послом Армении в ОАЭ Мгером Мкртумяном министр Папикян прошелся по павильонам экспо-выставки Конгресса, и ознакомился с прогрессом технологий в атомной сфере. В частности, министру было представлено развитие в сфере малых модулярных реакторов, учитывая перспективы их применения в Армении.
Отметим, что 24-й Всемирный энергетический конгресс нацелен на объединение международных заинтересованных сторон в области энергетики, включая правительства, частные и государственные корпорации, научные круги и представителей СМИ.
Ожидается, что мероприятие посетят более 15 000 участников, более 250 высокопоставленных докладчиков, 72 министра, 500 генеральных директоров, 1000 представителей СМИ; выставочная площадь составит 40 000 квадратных метров и охватит весь энергетический спектр. Всемирный энергетический конгресс является главным глобальным событием Всемирного энергетического совета, предлагающим уникальную платформу для мировых энергетических лидеров для изучения новых энергетических перспектив, критических областей инноваций и новых стратегий. Всемирный энергетический конгресс проводится на Ближнем Востоке впервые с момента создания Всемирного энергетического совета более 90 лет назад. Влиятельное энергетическое мероприятие охватывает все аспекты глобальной энергетической повестки дня.