Նախարար Սուրեն Պապիկյանը և ՀՀ-ում ՌԴ ԴԵՍՊԱՆ ՍԵՐԳԵՅ ԿՈՊԻՐԿԻՆԸ ԱՅՑԵԼԵԼ ԵՆ ՀԱԷԿ
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը և Հայաստանում Ռուսաստանի Արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը դեկտեմբերի 10 -ին այցելել են Հայկական ատոմային էլեկտրակայան (ՀԱԷԿ): Նրանց ուղեկցել են Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը և ՀԱէԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման և արդիականացման աշխատանքների կապալառու «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալի պաշտոնակատար Վլադիմիր Բրեդովը:
Նախարար Պապիկյանը և դեսպանը շրջայց են կատարել ՀԱԷԿ-ի տուրբինային արտադրամասում, եղել կենտրոնական ղեկավարման վահանակում, ծանոթացել կայանի շահագործման ժամկետի երկարացման ու արդիականացման նախագծի իրականացման ընթացքին։
Այնուհետև ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը և «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալի պաշտոնակատար Վլադիմիր Բրեդովը համատեղ պարգևատրել են ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի իրականացման գործում մեծ ներդրում ունեցած աշխատակիցներին:
Լրագրողների համար կազմակերպվեց ճեպազրույց. հարցերին պատասխանում էին Սուրեն Պապիկյանը, Սերգեյ Կոպիրկինը, Հակոբ Վարդանյանը և Մովսես Վարդանյանը:
Փաստվեց, որ ՇԺԵ ծրագրով 2018-2019թ. արդիականացվել են էլեկտրաէներգիայի արտադրության սխեմայում ընդգրված բոլոր սարքավորումներն ու համակարգերը. տուրբին, գեներատոր, տրանսֆորմատոր և այլն:
Անվտանգությանն առնչվող աշխատանքները կատարվելու են 2020-2021 թթ. ընթացքում՝ ֆինանսական աղբյուրները չորոշելու պատճառով: ՌԴ և ՀՀ միջպետական պայմանագրի ժամկետի երկարացման հարցը քննարկման փուլում է:
Ինչպես նշեց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ.Վարդանյանը, անվտանգության բարձրացման փաթեթից արդիականացվել են ղեկավարման ու պաշտպանության համակարգի էլեկտրասարքավորումները և կատարվել է ռեակտորի իրանի գործիքային հետազոտություն՝ համաձայն ՀՀ Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի (ՄԱԿԿ) ներկայացրած պահանջների: Կատարվել է նաև շոգեգեներատորների թիվ 23 կոմպոզիտային եռակցման կարանների (ремонт композитных сварных швов №23) և ռեակտորի վերին բլոկի հանգույցների վերանորոգում:
Էներգաբլոկի հետագա շահագործման թույլտվություն ստանալու համար ՀՀ ՄԱԿԿ-ին է ներկայացվել նաև օգտագործած վառելքի պահման ավազանների անվտանգության հիմնավորումը:
Բոլոր աշխատանքները կատարվել են ՀԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգության բարձրացման և Էլեկտրաէներգիայի արտադրության (10-12%) արդյունավետության բարձրացման նպատակով, առանց միջուկային վառելիքի լրացուցիչ ծախսի:

МИНИСТР СУРЕН ПАПИКЯН И ПОСОЛ РФ В РА СЕРГЕЙ КОПЫРКИН ПОСЕТИЛИ ААЭС
Министр территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян и Чрезвычайный и Полномочный Посол России в Армении Сергей Копыркин 10 декабря посетили Армянскую атомную электростанцию (ААЭС). Их сопровождали генеральный директор Армянской АЭС Мовсес Варданян и Владимир Бредов, исполняющий обязанности заместителя генерального директора Акционерного общества «Русатом Сервис», являющегося подрядчиком при реализации работ по продлению срока эксплуатации и модернизации ААЭС.
Министр Папикян и посол посетили турбинный цех ААЭС, помещение блочного щита управления, ознакомились с ходом реализации проекта по продлению срока эксплуатации и модернизации станции.
Посол РФ в Армении отметил, что Россию и Армению исторически связывают особые, союзнические отношения. В советские годы усилиями армянских и российских специалистов построена отличающаяся особой технологией Армянская АЭС.
Затем Посол РФ Сергей Копыркин и исполняющий обязанности заместителя генерального директора АО «Русатом Сервис» Владимир Бредов совместно вручили награды сотрудникам Армянской АЭС, которые внесли весомый вклад в дело реализации проекта по продлению строка эксплуатации станции.
Для журналистов была организована пресс-конференция: на вопросы отвечали Сурен Папикян, Сергей Копыркин, Акоп Варданян и Мовсес Варданян. Было отмечено, что в рамках программы ПСЭ в 2018-2019гг. были модернизированы все системы и оборудование, входящие в схему выработки электроэнергии: турбина, генератор, трансформатор и т.д.
Работы, связанные с безопасностью, будут выполнены в период 2020-2021гг. по причине неопределения финансовых источников. Вопрос продления срока действия межгосударственного договора, заключенного между РФ и РА, находится на стадии рассмотрения.
Как отметил главный советник генерального директора ЗАО «ААЭК» Гера Севикян, из пакета мероприятий по повышению безопасности была выполнена модернизация электрооборудования системы управления и защиты реактора, и было проведено инструментальное обследование корпуса реактора в соответствии с требованиями Комитета по регулированию ядерной безопасности (КРЯБ) РА. Был выполнен также ремонт композитных сварных швов №23 парогенераторов и узлов верхнего блока реактора.
Для получения разрешения на дальнейшую эксплуатацию энергоблока в КРЯБ РА было также представлено обоснование безопасности бассейнов выдержки отработанного топлива.
Все работы были выполнены с целью повышения безопасности эксплуатации ААЭС и повышения эффективности выработки электроэнергии (10-12%) без дополнительного расхода ядерного топлива.