Նախարար Սուրեն Պապիկյանը և ՀՀ-ում ՌԴ ԴԵՍՊԱՆ ՍԵՐԳԵՅ ԿՈՊԻՐԿԻՆԸ ԱՅՑԵԼԵԼ ԵՆ ՀԱԷԿ
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը և Հայաստանում Ռուսաստանի Արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը դեկտեմբերի 10 -ին այցելել են Հայկական ատոմային էլեկտրակայան (ՀԱԷԿ): Նրանց ուղեկցել են Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը և ՀԱէԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման և արդիականացման աշխատանքների կապալառու «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալի պաշտոնակատար Վլադիմիր Բրեդովը:
Նախարար Պապիկյանը և դեսպանը շրջայց են կատարել ՀԱԷԿ-ի տուրբինային արտադրամասում, եղել կենտրոնական ղեկավարման վահանակում, ծանոթացել կայանի շահագործման ժամկետի երկարացման ու արդիականացման նախագծի իրականացման ընթացքին։
Այնուհետև ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը և «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալի պաշտոնակատար Վլադիմիր Բրեդովը համատեղ պարգևատրել են ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի իրականացման գործում մեծ ներդրում ունեցած աշխատակիցներին:
Լրագրողների համար կազմակերպվեց ճեպազրույց. հարցերին պատասխանում էին Սուրեն Պապիկյանը, Սերգեյ Կոպիրկինը, Հակոբ Վարդանյանը և Մովսես Վարդանյանը:
Փաստվեց, որ ՇԺԵ ծրագրով 2018-2019թ. արդիականացվել են էլեկտրաէներգիայի արտադրության սխեմայում ընդգրված բոլոր սարքավորումներն ու համակարգերը. տուրբին, գեներատոր, տրանսֆորմատոր և այլն:
Անվտանգությանն առնչվող աշխատանքները կատարվելու են 2020-2021 թթ. ընթացքում՝ ֆինանսական աղբյուրները չորոշելու պատճառով: ՌԴ և ՀՀ միջպետական պայմանագրի ժամկետի երկարացման հարցը քննարկման փուլում է:
Ինչպես նշեց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ.Վարդանյանը, անվտանգության բարձրացման փաթեթից արդիականացվել են ղեկավարման ու պաշտպանության համակարգի էլեկտրասարքավորումները և կատարվել է ռեակտորի իրանի գործիքային հետազոտություն՝ համաձայն ՀՀ Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի (ՄԱԿԿ) ներկայացրած պահանջների: Կատարվել է նաև շոգեգեներատորների թիվ 23 կոմպոզիտային եռակցման կարանների (ремонт композитных сварных швов №23) և ռեակտորի վերին բլոկի հանգույցների վերանորոգում:
Էներգաբլոկի հետագա շահագործման թույլտվություն ստանալու համար ՀՀ ՄԱԿԿ-ին է ներկայացվել նաև օգտագործած վառելքի պահման ավազանների անվտանգության հիմնավորումը:
Բոլոր աշխատանքները կատարվել են ՀԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգության բարձրացման և Էլեկտրաէներգիայի արտադրության (10-12%) արդյունավետության բարձրացման նպատակով, առանց միջուկային վառելիքի լրացուցիչ ծախսի:

The Minister Suren Papikyan and Sergey Kopyrkin, the RF Ambassador to the RA Visited the Armenian NPP
Suren Papikyan, the Minister of Territorial Administration and Infrastructures of the RA and Sergey Kopyrkin, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Russia to Armenia visited the Armenian NPP (ANPP) on 10 December. They were accompanied by Movses Vardanyan, the Armenian NPP General Director and Vladimir Bredov, the Acting Deputy General Director of the «Rusatom Service» JSC which is the contractor for implementation of activities aimed at the ANPP life extension and modernization.
The Minister Papikyan and the Ambassador visited the ANPP Turbine Department, the Main Control Room, they became familiar with the progress of implementation of the plant life extension and modernization project.
The Ambassador of the RF to Armenia noted that Armenia and Russia were historically bound by special allied relationship. In the Soviet years by efforts of the Armenian and Russian specialists the Armenian NPP was constructed which was distinct in a special technology.
Subsequently Sergey Kopyrkin, the RF Amabassador and Vladimir Bredov, the Acting Deputy General Director of the «Rusatom Service» JSC jointly handed out awards to the Armenian NPP employees who had contributed greatly to the implementation of the plant life extension project.
A press briefing was organized for the journalists: Suren Papikyan, Sergey Kopyrkin, Hakob Vardanyan and Movses Vardanyan answered the questions. It was stated that in the framework of LTO program within the period of 2018-2019 all the systems and equipment included in the electricity generation scheme: turbine, generator, transformer, etc., were modernized.
The activities related to safety will be performed within the period of 2020-2021 due to non-identification of financial sources. The issue of extending the validity period of the interstate contract concluded between the RF and the RA is at the stage of discussion.
As mentioned by Gera Sevikyan, the Adviser to the “HAEK” CJSC General Director, out of the set of safety improvement activities, modernization of the reactor control and protection system electrical equipment was implemented and instrumental survey of the reactor vessel was performed in compliance with the requirements of the RA Committee for Nuclear Safety Regulation (CNSR). Repair of the SG composite weld seams №23 and reactor upper unit components was also performed.
To obtain an authorization for further operation of the unit a justification of safety of the spent fuel storage pools was also submitted to the CNSR of the RA.
All the activities were implemented with a view to improve the ANPP operation safety and to enhance the effectiveness of electricity generation (10-12%) without additional consumption of nuclear fuel.