ՇԿՀԱ ՄԿ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԺՈՂՈՎԸ ԵՎ ԿԱՌԱՎԱՐԻՉՆԵՐԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԻՍՏԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ
2023թ. ապրիլի 18-ին Երևանում անցկացվեցին ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի (այսուհետ՝ ՇԿՀԱ ՄԿ) անդամ կազմակերպությունների հերթական ընդհանուր ժողովը և ՇԿՀԱ ՄԿ Կառավարիչների խորհրդի նիստը։
Ընդհանուր ժողովի ընթացքում հաստատվեց ՇԿՀԱ ՄԿ 2022 թվականի տարեկան հաշվետվությունը, և ձևավորվեց ՇԿՀԱ ՄԿ Կառավարիչների խորհրդի և ՇԿՀԱ ՄԿ Վերստուգիչ հանձնաժողովի նոր կազմը:
Կառավարիչների խորհրդի նիստի ընթացքում քննարկվեցին «Ուղղությունը դեպի կատարելություն» նախագծի ակտուալ հարցերը, ՇԿՀԱ ՄԿ գործընկերային ստուգումների արդյունքները և ՇԿՀԱ ՄԿ գործունեությունն ընդհանուր առմամբ՝ աշխարհում տիրող ներկա իրավիճակով պայմանավորված պայմաններում:
ՇԿՀԱ ՄԿ տնօրեն Վ. Աքսյոնովը շնորհավորեց և Հայկական ԱԷԿ-ում ՇԿՀԱ ՄԿ ներկայացուցիչ Ս. Կենջեցյանին հանձնեց ՇԿՀԱ-ի Lոնդոնյան գրասենյակի պարգևը, որը շնորհվեց ատոմային էլեկտրակայանների շահագործման բարելավման գործում ունեցած ներդրման համար:
2023 թվականի ապրիլի 19-ին մասնակիցները տեխնիկական այց կատարեցին Հայկական ԱԷԿ։ Այցի ընթացքում մասնակիցները Հայկական ԱԷԿ-ի ղեկավարության հետ քննարկեցին մի շարք արտադրական հարցեր և կիսվեցին արտադրական գործունեության տարբեր ուղղություններում առկա փորձով։
Միջոցառումներին, բացի ՇԿՀԱ ՄԿ և ՇԿՀԱ ՄԿ անդամ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից, մասնակցեցին ՇԿՀԱ-ի Lոնդոնյան գրասենյակի և Ռոսատոմի տեխնիկական ակադեմիայի ներկայացուցիչները:

ОБЩЕЕ СОБРАНИЕ И ЗАСЕДАНИЕ СОВЕТА УПРАВЛЯЮЩИХ ВАО АЭС-МЦ В АРМЕНИИ
18 апреля 2023г. в г. Ереван были проведены очередные Общее собрание организаций-членов Московского центра ВАО АЭС (далее - ВАО АЭС-МЦ) и заседание Совета управляющих ВАО АЭС-МЦ.
На Общем собрании был утвержден годовой отчет ВАО АЭС-МЦ за 2022 год и сформирован новый состав Совета управляющих ВАО АЭС-МЦ и Ревизионной комиссии ВАО АЭС-МЦ.
На Совете управляющих были обсуждены актуальные вопросы проекта “Курс на совершенство”, результаты партнерских проверок ВАО АЭС-МЦ и деятельности ВАО АЭС-МЦ в целом в условиях, обусловленных текущей обстановкой в мире.
Директор ВАО АЭС-МЦ Аксёнов В.И. поздравил и передал представителю ВАО АЭС-МЦ на Армянской АЭС Кенджецяну С.Р. награду Лондонского офиса ВАО АЭС, присужденную за вклад в совершенствование эксплуатации атомных электростанций.
19 апреля 2023 г. участники посетили с техническим визитом Армянскую АЭС. В ходе визита участники обсудили с руководством Армянской АЭС ряд производственных вопросов и поделились опытом по различным направлениям производственной деятельности.
Кроме представителей ВАО АЭС-МЦ и организаций-членов ВАО АЭС-МЦ, в мероприятиях приняли участие представители Лондонского офиса ВАО АЭС и «Технической Академии Росатома».