ՇԿՀԱ ՄԿ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԺՈՂՈՎԸ ԵՎ ԿԱՌԱՎԱՐԻՉՆԵՐԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԻՍՏԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ
2023թ. ապրիլի 18-ին Երևանում անցկացվեցին ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի (այսուհետ՝ ՇԿՀԱ ՄԿ) անդամ կազմակերպությունների հերթական ընդհանուր ժողովը և ՇԿՀԱ ՄԿ Կառավարիչների խորհրդի նիստը։
Ընդհանուր ժողովի ընթացքում հաստատվեց ՇԿՀԱ ՄԿ 2022 թվականի տարեկան հաշվետվությունը, և ձևավորվեց ՇԿՀԱ ՄԿ Կառավարիչների խորհրդի և ՇԿՀԱ ՄԿ Վերստուգիչ հանձնաժողովի նոր կազմը:
Կառավարիչների խորհրդի նիստի ընթացքում քննարկվեցին «Ուղղությունը դեպի կատարելություն» նախագծի ակտուալ հարցերը, ՇԿՀԱ ՄԿ գործընկերային ստուգումների արդյունքները և ՇԿՀԱ ՄԿ գործունեությունն ընդհանուր առմամբ՝ աշխարհում տիրող ներկա իրավիճակով պայմանավորված պայմաններում:
ՇԿՀԱ ՄԿ տնօրեն Վ. Աքսյոնովը շնորհավորեց և Հայկական ԱԷԿ-ում ՇԿՀԱ ՄԿ ներկայացուցիչ Ս. Կենջեցյանին հանձնեց ՇԿՀԱ-ի Lոնդոնյան գրասենյակի պարգևը, որը շնորհվեց ատոմային էլեկտրակայանների շահագործման բարելավման գործում ունեցած ներդրման համար:
2023 թվականի ապրիլի 19-ին մասնակիցները տեխնիկական այց կատարեցին Հայկական ԱԷԿ։ Այցի ընթացքում մասնակիցները Հայկական ԱԷԿ-ի ղեկավարության հետ քննարկեցին մի շարք արտադրական հարցեր և կիսվեցին արտադրական գործունեության տարբեր ուղղություններում առկա փորձով։
Միջոցառումներին, բացի ՇԿՀԱ ՄԿ և ՇԿՀԱ ՄԿ անդամ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից, մասնակցեցին ՇԿՀԱ-ի Lոնդոնյան գրասենյակի և Ռոսատոմի տեխնիկական ակադեմիայի ներկայացուցիչները:

WANO MC GENERAL MEETING AND GOVERNING BOARD MEETING IN ARMENIA
On April 18, 2023 the regular General Meeting of member organizations of the WANO Moscow Center (hereinafter referred to as WANO-MC) and the WANO-MC Governing Board meeting were held in Yerevan.
At the General Meeting the WANO-MC annual report for 2022 was approved and a new composition of the WANO-MC Board of Governors and the WANO-MC Audit Committee was formed.
The Board of Governors discussed the topical issues of the «Action for Excellence» project, the results of the WANO-MC peer reviews and the WANO-MC activities in general under the conditions caused by the current situation in the world.
V. Aksenov, WANO MC Director congratulated and handed over a WANO London Office award to S. Kenjetsyan, WANO-MC representative at the Armenian NPP for his contribution to improvement of the operation of nuclear power plants.
On April 19, 2023 the participants paid a technical visit to the Armenian NPP. During the visit the participants discussed a number of production issues with the management of the Armenian NPP and shared their experience in various areas of performance.
Besides the representatives of the WANO Moscow Centre and member organizations of the WANO-MC, the events were attended by the WANO London office and Rosatom Technical Academy representatives.