Պլանային նախազգուշական վերանորոգման շրջանակներում աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով Հայկական ԱԷԿ կժամանեն արտասահմանյան մասնագետներ
Շարունակվող կարանտինի պայմաններում էներգետիկ ձեռնարկությունները չեն կարող դադարեցնել իրենց աշխատանքը: Հայկական ԱԷԿ-ում սկսվել է ամենամյա պլանային նախազգուշական վերանորոգումը (ՊՆՎ-2020), որը չի կարող իրականացվել առանց օտարերկրյա կապալառու կազմակերպությունների մասնագետների մասնակցության: Ելնելով ոլորտի առանձնահատկությունից` աշխատակիցները չեն կարող այդ աշխատանքներն իրականացնել հեռավար եղանակով, նրանք պետք է ներկա գտնվեն կայանում:
2020թ. ՊՆՎ համար Հայկական ԱԷԿ կժամանեն մասնագետներ Ռուսաստանից, Չեխիայից, Ուկրաինայից, Խորվաթիայից և Սլովակիայից: Արդեն Հայկական ԱԷԿ են այցելել նաև Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) ներկայացուցիչները:
ԱԷԿ-ի աշխատակիցների և արտասահմանյան մասնագետների առողջության ապահովման համար ստեղծվել են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները: Կայանում խստորեն իրականացվում են սանիտարահակահամաճարակային միջոցառումներ` վիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով: ՀԱԷԿ-ի և կապալառու կազմակերպությունների բոլոր աշխատակիցներն ապահովված են անհատական պաշտպանության անհրաժեշտ միջոցներով` բժշկական դիմակներով, ձեռնոցներով, ախտահանիչ միջոցներով:
«Այս տարի կայան կժամանի 120 մասնագետ, նրանց գործուղման աշխատանքներն սկսվել էին նախօրոք: Մենք ստացել ենք բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը և անձնակազմի ցուցակը, ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության թույլտվությունը` մասնագետների երկիր ժամանելու և Հայկական ԱԷԿ մուտք գործելու վերաբերյալ: Բոլոր մասնագետներն ունեն առողջական վիճակի մասին տեղեկանք: Հայաստան ժամանելուն պես կիրականացվի նաև թեստավորում», - նշեց Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը:
Արտասահմանյան մասնագետների այցի և կարանտինի ժամանակահատվածի համար սահմանվել է աշխատանքի և հանգստի հատուկ ռեժիմ, որը ներառում է աշխատակիցների առողջության մշտական վերահսկում: Այսպիսով, մասնագետների համար կանցկացվեն ամենօրյա ջերմաչափում և բուժզննում, տրամադրվել է առանձին տրանսպորտ և ճաշարանում սնվելու հնարավորություն` համաձայն գրաֆիկի:
«Մեզ համար նույնպես շատ կարևոր է ապահովել աշխատանքների որակյալ իրականացումը պլանային նախազգուշական վերանորոգման շրջանակներում և մեր աշխատակիցների ու ԱԷԿ-ի աշխատակիցների առողջության ապահովումը: Հայաստան ժամանելուց հետո բժշկական թեստավորման ժամանակահատվածում աշխատակիցների համար կկազմակերպվի մեկուսացում: Դա թույլ կտա ապահովել սանիտարական անվտանգությունը և կարանտինի պահանջների կատարումը», - ասաց Յուրի Սվիրիդենկոն` Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի ռուսական կողմի ղեկավարը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 1-ին Հայկական ԱԷԿ-ը կանգնել է հերթական պլանային նախազգուշական վերանորոգման: Կայանի երկրորդ էներգաբլոկում իրականացվող աշխատանքները կտևեն 65 օր: Հայկական ԱԷԿ-ը միակն է տարածաշրջանում և ապահովում է երկրում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ավելի քան մեկ երրորդը:

Foreign specialists are visiting the Armenian NPP to perform activities in the framework of the plant outage
Under the conditions of the ongoing quarantine period the energy providers can’t give pause to their activity. The annual 2020 outage has been started at the Armenian NPP which is impossible without participation of foreign specialists. They shall be present at the site as far as the work can’t be done remotely due to the specific nature of this area.
The Armenian NPP will be visited by specialists from Russia, Czech Republic, Ukraine, Croatia, and Slovakia to participate in the 2020 outage activities. Also the representatives of the International Atomic Energy Agency (IAEA) have already visited the plant.
All required conditions are established for health of the Armenian NPP employees and foreign specialists. Sanitation and epidemic prevention measures are strictly observed at the plant to prevent viral shedding. All employees of the Armenian NPP and contractors are provided with necessary personal protective equipment (medical face masks, gloves, and disinfecting agents).
“This year 120 specialists will come to the plant, the secondment arrangements have been started beforehand. We received all required documents and lists of personnel, a permit from the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure for the country entry and access of specialists to the Armenian NPP. All specialists have doctor's certificates. Also, on the day of arrival to Armenia the testing of specialists will be carried out”, - stated Movses Vardanyan, General Director of the Armenian NPP.
For the quarantine period and arrival of foreign experts, special operation and rest arrangements were implemented including also continuous control of the employees’ health. Daily measurement of body temperature and medical examination, individual transportation and meal service in canteen will be arranged for personnel in compliance with the schedule.
“For us it is also very important to ensure proper implementation of activities in the framework of the plant outage and ensure health care for our employees and the ANPP employees. On the day of arrival to Armenia the isolation period will be arranged for our employees for the time of medical testing. It will allow ensuring sanitary safety and observance of all quarantine requirements”, - said Yuri Sviridenko, Leader of the Armenian NPP life extension project from the Russian side.
Let us recall that on July 1 the Armenian NPP was shutdown for the regular annual outage. The activities at the Unit 2 will last for 65 days. The Armenian NPP is the only nuclear plant in the area. It produces more than one third of power in the country.