Պլանային նախազգուշական վերանորոգման շրջանակներում աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով Հայկական ԱԷԿ կժամանեն արտասահմանյան մասնագետներ
Շարունակվող կարանտինի պայմաններում էներգետիկ ձեռնարկությունները չեն կարող դադարեցնել իրենց աշխատանքը: Հայկական ԱԷԿ-ում սկսվել է ամենամյա պլանային նախազգուշական վերանորոգումը (ՊՆՎ-2020), որը չի կարող իրականացվել առանց օտարերկրյա կապալառու կազմակերպությունների մասնագետների մասնակցության: Ելնելով ոլորտի առանձնահատկությունից` աշխատակիցները չեն կարող այդ աշխատանքներն իրականացնել հեռավար եղանակով, նրանք պետք է ներկա գտնվեն կայանում:
2020թ. ՊՆՎ համար Հայկական ԱԷԿ կժամանեն մասնագետներ Ռուսաստանից, Չեխիայից, Ուկրաինայից, Խորվաթիայից և Սլովակիայից: Արդեն Հայկական ԱԷԿ են այցելել նաև Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) ներկայացուցիչները:
ԱԷԿ-ի աշխատակիցների և արտասահմանյան մասնագետների առողջության ապահովման համար ստեղծվել են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները: Կայանում խստորեն իրականացվում են սանիտարահակահամաճարակային միջոցառումներ` վիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով: ՀԱԷԿ-ի և կապալառու կազմակերպությունների բոլոր աշխատակիցներն ապահովված են անհատական պաշտպանության անհրաժեշտ միջոցներով` բժշկական դիմակներով, ձեռնոցներով, ախտահանիչ միջոցներով:
«Այս տարի կայան կժամանի 120 մասնագետ, նրանց գործուղման աշխատանքներն սկսվել էին նախօրոք: Մենք ստացել ենք բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը և անձնակազմի ցուցակը, ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության թույլտվությունը` մասնագետների երկիր ժամանելու և Հայկական ԱԷԿ մուտք գործելու վերաբերյալ: Բոլոր մասնագետներն ունեն առողջական վիճակի մասին տեղեկանք: Հայաստան ժամանելուն պես կիրականացվի նաև թեստավորում», - նշեց Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը:
Արտասահմանյան մասնագետների այցի և կարանտինի ժամանակահատվածի համար սահմանվել է աշխատանքի և հանգստի հատուկ ռեժիմ, որը ներառում է աշխատակիցների առողջության մշտական վերահսկում: Այսպիսով, մասնագետների համար կանցկացվեն ամենօրյա ջերմաչափում և բուժզննում, տրամադրվել է առանձին տրանսպորտ և ճաշարանում սնվելու հնարավորություն` համաձայն գրաֆիկի:
«Մեզ համար նույնպես շատ կարևոր է ապահովել աշխատանքների որակյալ իրականացումը պլանային նախազգուշական վերանորոգման շրջանակներում և մեր աշխատակիցների ու ԱԷԿ-ի աշխատակիցների առողջության ապահովումը: Հայաստան ժամանելուց հետո բժշկական թեստավորման ժամանակահատվածում աշխատակիցների համար կկազմակերպվի մեկուսացում: Դա թույլ կտա ապահովել սանիտարական անվտանգությունը և կարանտինի պահանջների կատարումը», - ասաց Յուրի Սվիրիդենկոն` Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի ռուսական կողմի ղեկավարը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 1-ին Հայկական ԱԷԿ-ը կանգնել է հերթական պլանային նախազգուշական վերանորոգման: Կայանի երկրորդ էներգաբլոկում իրականացվող աշխատանքները կտևեն 65 օր: Հայկական ԱԷԿ-ը միակն է տարածաշրջանում և ապահովում է երկրում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ավելի քան մեկ երրորդը:

На Армянскую АЭС приедут зарубежные специалисты для работ в рамках планово-предупредительного ремонта
В условиях продолжающегося карантина предприятия энергетики не могут остановиться. На Армянской АЭС стартовал ежегодный планово-предупредительный ремонт (ППР-2020), который не может проводиться без участия специалистов зарубежных подрядных организаций. Из-за специфики сферы эти работы не могут проводиться сотрудниками удаленно, они должны присутствовать на станции.
Для ППР-2020 на Армянскую АЭС приедут специалисты из России, Чехии, Украины, Хорватии и Словакии. Также на станцию уже приехали представители Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ).
Для обеспечения здоровья сотрудников АЭС и зарубежных специалистов созданы все необходимые условия. На станции строго соблюдаются санитарно-противоэпидемические мероприятия для недопущения распространения вируса. Все сотрудники ААЭС и подрядных организаций обеспечены необходимыми индивидуальными средствами защиты – медицинскими масками, перчатками, дезинфицирующими средствами.
«В этом году к нам приедет 120 специалистов, работы по их командированию начались заранее. Мы получили все необходимые документы и список персонала, разрешение от Министерства территориального управления и инфраструктур РА на приезд в страну и допуск специалистов на Армянскую АЭС. У всех сотрудников есть справки о состоянии здоровья. Также будет проведено тестирование по приезду в Армению», - отметил генеральный директор Армянской АЭС Мовсес Варданян.
На период карантина и приезда зарубежных специалистов введен особый режим работы и отдыха, включающий в себя постоянный контроль за здоровьем сотрудников. Так для персонала будут проводиться ежедневное измерение температуры и медосмотр, организован отдельный транспорт и питание в столовой в соответствии с графиком.
«Для нас также очень важно обеспечить качественное проведение работ в рамках планово-предупредительного ремонта и сохранение здоровья наших сотрудников и сотрудников АЭС. По прибытию в Армению на время медицинского тестирования для сотрудников будет организован период изоляции. Это позволит обеспечить санитарную безопасность и соблюдение всех требований карантина», - сказал Юрий Свириденко, руководитель проекта по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС с российской стороны.
Напомним, 1 июля Армянская АЭС остановилась на очередной планово-предупредительный ремонт. Работы на втором энергоблоке станции продлятся 65 дней. Армянская АЭС – единственная в регионе и производит более трети всей электроэнергии в стране.