Պլանային նախազգուշական վերանորոգումից հետո ՀԱԷԿ-ը միացավ ՀՀ Էներգահամակարգին
Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի ՏԳ-3, 4 տուրբագեներատորները 2020 թվականի պլանային նախազգուշական վերանորոգումից (ՊՆՎ-2020) հետո գործարկվեցին, և օգոստոսի 23-ին ժամը 13:30 ՀԱԷԿ-ը միացավ Հայաստանի միասնական էներգահամակարգին:
Ներկայումս ՀԱԷԿ-ը բեռնվածք է կրում` ըստ դիսպետչերական գրաֆիկի:
Կայանում և նրա հարակից տարածքում ճառագայթային ֆոնը գտնվում է էներգաբլոկների բնականոն շահագործմանը համապատասխանող մակարդակի վրա և չի գերազանցում ճառագայթման բնական ֆոնը:
Ռեակտորն աշխատանքային պարամետրերի բերելուց և ՏԳ-3, 4 տուրբագեներատորները (կրում են 385 ՄՎտ բեռնվածք) ընդհանուր էլեկտրացանցին միացնելուց հետո 2020թ-ի ՊՆՎ-ն համարվում է ավարտված:
Ինչպես հայտնի է, արդեն հինգերորդ տարին է, ինչ ՀԱԷԿ-ը համատեղում է ստանդարտ ՊՆՎ-ներով նախատեսվող վերանորոգման աշխատանքները ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի իրականացման հետ, քանի որ այս ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների մեծ մասը տեխնոլոգիապես հնարավոր է իրականացնել միայն կանգնած էներգաբլոկի դեպքում:
Պլանային նախազգուշական վերանորոգման ընթացքում կատարվել են աշխատանքներ,
որոնց արդյունքներն էապես բարձրացրել են էներգաբլոկի շահագործման անվտանգությունն ու հուսալիությունը:
ՀԱԷԿ-ի անձնակազմի արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ ՊՆՎ 2020-ի աշխատանքներն ավարտվել են նախատեսվածից 12 օր շուտ:
Հարկ է նշել, որ այս պլանային նախազգուշական վերանորոգման հաջող ավարտը հնարավոր դարձավ միայն շնորհիվ ողջ գործընթացի հստակ կազմակերպման և Հայկական ԱԷԿ-ի անձնակազմի` վերջնական արդյունքի հասնելու նպատակաուղղվածության, ինչպես նաև, ինչը ոչ պակաս կարևոր է, շնորհիվ փոխըմբռնման, ներգրավված ռուսական, չեխական, սլովակական, ուկրաինական, խորվաթական և հայկական կազմակերպությունների հետ առողջ գործնական փոխհարաբերությունների, որոնք ձևավորվել են արդեն մի քանի տարվա համատեղ աշխատանքի ընթացքում:

После планово-предупредительного ремонта ААЭС была подключена к энергосистеме РА
Турбогенераторы ТГ-3, 4 энергоблока №2 Армянской АЭС после планово-предупредительного ремонта 2020г. (ППР-2020) были введены в действие, и 23 августа в 13:30 ААЭС была подключена к единой энергосистеме Армении.
В настоящее время ААЭС несет нагрузку согласно диспетчерскому графику.
Радиационный фон на станции и прилегающей территории находится на уровне, соответствующем нормальной эксплуатации энергоблоков, и не превышает естественный радиационный фон.
С выводом реактора на рабочие параметры и включением турбогенераторов ТГ3, 4 (несут нагрузку 385МВт) в общую электросеть ППР 2020 года считается завершенным.
Как известно, уже пятый год ААЭС совмещает ремонтные работы, предусмотренные стандартными ППР, с реализацией Программы продления срока эксплуатации ААЭС, поскольку большая часть работ в этом направлении технологически доступна только на остановленном энергоблоке.
В ходе планово-предупредительного ремонта были выполнены работы, результаты которых существенно повысили безопасность и надежность эксплуатации энергоблока.
Благодаря эффективной работе персонала ААЭС работы ППР 2020 года были завершены на 12 дней раньше предусмотренного срока.
Следует отметить, что успешное завершение этого планово-предупредительного ремонта оказалось возможным только благодаря четкой организации всего процесса и нацеленности персонала Армянской АЭС на конечный результат, а также, в немалой степени, благодаря взаимопониманию, здоровым, деловым взаимоотношениям с привлеченными российскими, чешскими, словацкими, украинскими, хорватскими и армянскими организациями, сложившимся на протяжении уже нескольких лет совместной работы.