Ամենամյա պլանային նախազգուշական վերանորոգման (ՊՆՎ) ծավալներից բացի, ՊՆՎ-2023-ի շրջանակներում իրականացվել են մի շարք միջոցառումներ՝ ուղղված կայանի շահագործման անվտանգության բարձրացմանը: Աշխատանքներում ներգրավվել են թե ՀԱԷԿ-ի հիմնական արտադրամասերի աշխատակիցները, թե փորձառու այլ մասնագետներ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Խորվաթիայից, Չեխիայից, Սլովակիայից և այլ երկրներից:
Իրականացվել են թիվ 2 էներգաբլոկի 2ԳՇՊ-1÷6 պոմպային ագրեգատների շրջակապի խողովակաշարերի փոխարինման, ռեակտորային տեղակայանքի հերմետիկ սրահի կիպացման, բորի հանգույցի օդահովացման նոր համակարգի մոնտաժման, ՏԱ-ի մեքենասրահի I և II անցուղիների ՊՍՀՀ հենակախովի համակարգի և խողովակաշարերի ապամոնտաժման/մոնտաժման, դեպի թիվ 1 հովացման աշտարակ տանող շրջանառու ջրատարների հատվածամասերի ապամոնտաժման/մոնտաժման և այլ աշխատանքներ:
ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի շրջանակներում ՊՆՎ-2023-ի ընթացքում իրականացվել են էներգաբլոկի համակարգերում տեղակայված MAW տիպի փականների փոխարինում նոր տիպի փականներով և ռեակտորային տեղակայանքի հերմետիկ սրահի օդահովացման 2Р-1, 2В-2, 2В-4 համակարգերի ագրեգատների փոխարինում: Բացի այդ, կատարվել են թիվ 3-4 տուրբագեներատորների օժանդակ սարքավորումների մոնտաժման աշխատանքներ:

In addition to the scope of the annual outage, as part of outage-2023 a number of activities were implemented which were aimed at improving the safety of the plant operation. The employees of the main departments of the ANPP, as well as other experienced specialists from the Russian Federation, Croatia, the Czech Republic, Slovakia and other countries were involved in the work.
Activities on replacement of Unit 2 2RCP-1÷6 pump units wraparound pipelines, improvement of reactor facility confinement leak-tightness, installation of a new system of boron unit air-cooling, installation/dismantling of the I and II channel ELCS pipelines and support & suspension system in the turbine hall, installation/dismantling of sections of the circulating water pipelines to cooling tower №1 and other activities were performed.
In the framework of the ANPP Unit 2 life extension project, during outage-2023 MAW type valves installed in the unit systems were replaced with valves of a new type and units 2Р-1, 2В-2, 2В-4 of the air-cooling systems of the reactor facility confinement were replaced. In addition, work on installation of auxiliary equipment of turbine generators №3 and №4 was performed.