ՊՆՎ-ԻՑ ՀԵՏՈ ՀԱԷԿ-Ը ՄԻԱՑԱՎ ՀՀ ԷՆԵՐԳԱՀԱՄԱԿԱՐԳԻՆ
Սեպտեմբերի 8-ին ժամը 11:48 Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի N3 տուրբագեներատորը 2019թ-ի պլանային նախազգուշական վերանորոգումից (ՊՆՎ-2019) հետո դուրս եկավ հզորության էներգետիկ մակարդակ և միացվեց Հայաստանի միասնական էներգահամակարգին:
Ներկայումս ՀԱԷԿ-ը բեռնվածք է կրում` ըստ դիսպետչերական ժամանակացույցի:
Կայանում և նրա հարակից տարածքում ճառագայթումային ֆոնը գտնվում է էներգաբլոկների բնականոն շահագործմանը համապատասխանող մակարդակի վրա և չի գերազանցում բնական ֆոնային արժեքները:
Ռեակտորը աշխատանքային պարամետրերի բերելուց և N3 տուրբագեներատորը (կրում է 236ՄՎտ բեռնվածք) ընդհանուր էլեկտրացանցին միացնելուց հետո 2019թ-ի ՊՆՎ-ն համարվում է ավարտված:
Ինչպես հայտնի է, արդեն չորրորդ տարին է, ինչ ՀԱԷԿ-ը համատեղում է ստանդարտ ՊՆՎ-ների պրոֆիլակտիկ վերանորոգման աշխատանքները ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի իրականացման հետ, քանի որ այս ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների մեծ մասը տեխնոլոգիապես հնարավոր է իրականացնել միայն կանգնած էներգաբլոկի դեպքում:
Կատարվել են մեծ ծավալի աշխատանքներ:
Իրականացվել են.
- ռեակտորից միջուկային վառելիքի լրիվ բեռնաթափումը, նրա լվացումը և նախապատրաստումը վերահսկման անցկացմանը,
- ռեակտորի իրանի գործիքային հետազոտում և արդյունքների նախնական վերլուծություն,
- անվտանգության 1-ին և 2-րդ դասի տարրերի գործիքային հետազոտման ավարտը նախնական եզրակացությամբ,
- ռեակտորի կառավարման և պաշտպանության համակարգի (ԿՊՀ) չորս անցուղիների վերականգնողական նորոգում ռեակտորի վերին բլոկում,
- ռեակտորի կառավարման և պաշտպանության համակարգի (ԿՊՀ) արդիականացում (էլեկտրասարքավորումների փոխարինում),
- վթարային իրավիճակներում ռեակտորային բաժանմունքի շենքի ամբողջականությունն ապահովող սպրինկլերային (ցայտաջրմուղային) համակարգի արդիականացում,
- միջուկային վառելիքի ջերմային էներգիան դեպի տուրբիններն ուղղվող «սուր շոգու» էներգիայի կերպափոխող առաջին կոնտուրի խողովակաշարերի և սարքավորումների ջերմամեկուսիչների փոխարինման ավարտը,
- անվտանգության 2-րդ և 3-րդ դասի համակարգերի առանձին պոմպերի, արմատուրի, խողովակաշարերի տարրերի փոխարինում,
- հուսալի սնուցման համակարգի ուժային կուտակիչների բլոկների փոխարինում:
Այս աշխատանքների արդյունքներն էապես բարձրացնում են էներգաբլոկի շահագործման անվտանգությունն ու հուսալիությունը:
Իրականացվել և պլանավորվում են իրականացվել ոչ պակաս մասշտաբային աշխատանքներ էլեկտրաէներգիայի գեներացման համակարգերի վրա (մեքենասրահում):
Ավարտվել են №3 տուրբինի արդիականացման աշխատանքները, որոնք սկսվել էին անցյալ տարի (ՊՆՎ-2018), մասնավորապես.
- փոխարինվել են տուրբինի կոնդենսատորները,
- փոխարինվել է երեք խտուցքահան պոմպ,
- փոխարինվել են անվտանգության 3-րդ և 4-րդ դասի համակարգերի առանձին պոմպեր, արմատուր, խողովակաշարերի տարրեր (տուրբին-գեներատոր №3 բլոկի օժանդակ համակարգեր):
Շարունակվում են աշխատանքները տուրբին-գեներատոր-տրանսֆորմատոր երկրորդ լրակազմի սարքավորումների վրա, մասնավորապես, բարձր ճնշման գլանի (ԲՃԳ), երկու ցածր ճնշման գլանի (ՑՃԳ), №4 տուրբինի երեք խտուցքահան պոմպի, №4 տուրբագեներատորի և օժանդակ համակարգերի տարրերի փոխարինում:
Այս աշխատանքներով կավարտվի տուրբինային արտադրամասում մեքենասրահի սարքավորումների արդիականացումը, որի արդյունքում սպասվում է էներգաբլոկի թողարկման հզորության զգալի աճ (մոտավորապես 10%) օգտակար գործողության գործակցի հաշվին:
Հարկ է նշել, որ այս հսկայական պլանների հաջող ավարտը հնարավոր դարձավ միայն շնորհիվ ողջ գործընթացի հստակ կազմակերպման և Հայկական ԱԷԿ-ի անձնակազմի` վերջնական արդյունքի հասնելու նպատակաուղղվածության, ինչպես նաև, ինչը ոչ պակաս կարևոր է, շնորհիվ փոխըմբռնման, ներգրավված ռուսական կազմակերպությունների հետ առողջ գործնական փոխհարաբերությունների, որոնք ձևավորվել են արդեն մի քանի տարվա համատեղ աշխատանքի ընթացքում: Ավարտված ՊՆՎ-ի տարբեր ժամանակահատվածներում կայանում աշխատել է այդ կազմակերպությունների 200-ից 600 մասնագետ, և նրանք բոլորը ցուցաբերում են բարձր պրոֆեսիոնալիզմ և, ինչը հատկապես արժեքավոր է, ՀԱԷԿ-ում սպեցիֆիկ իրավիճակների ըմբռնում ու ծագող խնդիրները լուծելու պատրաստակամություն:

ПОСЛЕ ППР ААЭС БЫЛА ПОДКЛЮЧЕНА К ЭНЕРГОСИСТЕМЕ РА
8-ого сентября в 11:48 турбогенератор N3 энергоблока-2 Армянской АЭС после планово- предупредительного ремонта 2019г. (ППР 2019г.) вышел на энергетический уровень мощности и подключен к единой энергосистеме Армении.
В настоящее время ААЭС несет нагрузку согласно диспетчерскому графику.
Радиационный фон на станции и прилегающей территории находится на уровне, соответствующем нормальной эксплуатации энергоблоков и не превышает естественных фоновых природных значений.
С выводом реактора на рабочие параметры и включением турбогенератора №3 (несет нагрузку 236 МВТ) в общую электросеть ППР-2019 считается завершенным.
Как известно, уже четвертый год ААЭС совмещает профилактические ремонтные работы стандартных ППР с реализацией Программы продления срока эксплуатации ААЭС, поскольку большая часть работ в этом направлении технологически доступна только на остановленном энергоблоке.
Выполнен огромный объем работ, на который в обычных условиях требуется в два-три раза больше времени, чем мы располагали.
Выполнены:
- полная выгрузка ядерного топлива из реактора, промывка и подготовка его к контролю,
- инструментальное обследование корпуса реактора и предварительный анализ результатов,
- завершение инструментального обследования элементов 1-го и 2-го классов безопасности с предварительным заключением,
- восстановительный ремонт четырех каналов системы управления и защиты (СУЗ) реактора на верхнем блоке реактора,
- модернизация (замена электрооборудования) системы управления и защиты (СУЗ) реактора,
- модернизация спринклерной системы, обеспечивающей целостность здания реакторного отделения при аварийных ситуациях,
- завершение замены теплоизоляции трубопроводов и оборудования системы первого контура, преобразующего тепловую энергию ядерного топлива в энергию “острого пара”, направляемого на турбины,
- замена отдельных насосов, арматуры, элементов трубопроводов систем 2-го и 3-го классов безопасности,
- замена блоков аккумуляторов системы надежного питания.
Результаты этих работ существенно повышают безопасность и надежность эксплуатации энергоблока.
Не менее масштабные работы выполнены и планируется выполнить на системах генерации электроэнергии (в машзале).
Завершены работы по модернизации турбины №3, которые были начаты в прошлом году (ППР-2018г.), в частности:
- заменены конденсаторы турбины,
- заменены три конденсатных насоса,
- заменены отдельные насосы, арматура, элементы трубопроводов систем 3-го и 4-го классов безопасности (вспомогательных систем блока турбина-генератор №3).
Продолжаются работы на оборудовании второго комплекта турбина-генератор-трансформатор, в частности, замена ЦВД, двух ЦНД, трех конденсатных насосов турбины №4, замена турбогенератора №4 и элементов вспомогательных систем.
Этими работами завершится модернизация оборудования машзала в турбинном цеху, в результате которой ожидается ощутимое повышение отпускной мощности энергоблока (около 10%) за счет коэффициента полезного действия.
Следует отметить, что успешное завершение столь грандиозных планов оказалось возможным только благодаря четкой организации всего процесса и нацеленности персонала Армянской АЭС на конечный результат, а также, в немалой степени, благодаря взаимопониманию, здоровым, деловым взаимоотношениям с привлеченными российскими организациями, сложившимся на протяжении уже нескольких лет совместной работы. В разные периоды завершенного ППР на станции работали от 200 до 600 специалистов этих организаций и все они демонстрируют высокий профессионализм и, что особенно ценно, понимание специфических особенностей ситуации на ААЭС и готовность решать возникающие проблемы.