ՓՈՐՁԻ ՓՈԽԱՆԱԿՈՒՄ ՆՎԱԷԿ-Ի ՄԱՍՆԱԳԵՏՆԵՐԻ ՀԵՏ
"Հովացման ջրի համակարգի ջրաքիմիական ռեժիմ" թեմայի շուրջ փորձի փոխանակման նպատակով ս/թ նոյեմբերի 8-ից 10-ը ՀԱԷԿ-ում էին Նովովորոնեժի ԱԷԿ-ի մասնագետները:
Բենչմարքինգի նպատակը հովացման ջրի համակարգի ջրաքիմիական ռեժիմի վերաբերյալ ՀԱԷԿ-ի և Նովովորոնեժի ԱԷԿ-ների շահագործման փորձի փոխանակումն էր:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հարցեր՝ խողովակաշարերի և սարքավորումների ներքին մակերևույթների բիոցիդային մշակման և կենսաբանական բուսապատման, նստվածքների առկայության տեսակետից ջրահովացման աշտարակների, տուրբինների կոնդենսատորների, ջերմափոխանակման սարքավորումների ներքին մակերևույթների վիճակի, ինչպես նաև սարքավորումների մաքրման ընդունելի մեթոդների վերաբերյալ:
ՆՎԱԷԿ-ի փորձագետները ՀԱԷԿ-ի տեխնիկական ղեկավարներին և մասնագետներին ներկայացրել են ՋՋԷՌ-1200 տիպի ռեակտորով էներգաբլոկների հովացման աշտարակների շահագործման վերաբերյալ պրեզենտացիաներ:
Այցի շրջանակներում Նովովորոնեժի ԱԷԿ-ի մասնագետներին ընդունել է «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Մ. Վարդանյանը:

EXPERIENCE EXCHANGE WITH THE NVNPP SPECIALISTS
On 8-10 November, 2022 the visit of Novovoronezh NPP specialists to the ANPP took place with the view of exchanging experience on water chemistry of the cooling water system.
The purpose of the benchmarking was to share the operating experience of the ANPP and NVNPP specialists in the area of water chemistry of the cooling water system.
During the meeting issues related to the biocidal treatment and biofouling of the internal surface of pipelines and equipment, the condition of the internal surfaces of cooling towers, turbine condensers, heat-exchange equipment in terms of deposits, as well as the acceptable methods of equipment cleaning were discussed.
The NVNPP experts delivered presentations on the operation of cooling towers of nuclear power units with WWER-1200 reactors for the technical managers and specialists of the ANPP.
In the framework of the visit M. Vardanyan, First Deputy General Director of the HAEK CJSC - Director of the ANPP received the specialists of the Novovoronezh NPP.