ՓՈՐՁԻ ՓՈԽԱՆԱԿՈՒՄ ՆՎԱԷԿ-Ի ՄԱՍՆԱԳԵՏՆԵՐԻ ՀԵՏ
"Հովացման ջրի համակարգի ջրաքիմիական ռեժիմ" թեմայի շուրջ փորձի փոխանակման նպատակով ս/թ նոյեմբերի 8-ից 10-ը ՀԱԷԿ-ում էին Նովովորոնեժի ԱԷԿ-ի մասնագետները:
Բենչմարքինգի նպատակը հովացման ջրի համակարգի ջրաքիմիական ռեժիմի վերաբերյալ ՀԱԷԿ-ի և Նովովորոնեժի ԱԷԿ-ների շահագործման փորձի փոխանակումն էր:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հարցեր՝ խողովակաշարերի և սարքավորումների ներքին մակերևույթների բիոցիդային մշակման և կենսաբանական բուսապատման, նստվածքների առկայության տեսակետից ջրահովացման աշտարակների, տուրբինների կոնդենսատորների, ջերմափոխանակման սարքավորումների ներքին մակերևույթների վիճակի, ինչպես նաև սարքավորումների մաքրման ընդունելի մեթոդների վերաբերյալ:
ՆՎԱԷԿ-ի փորձագետները ՀԱԷԿ-ի տեխնիկական ղեկավարներին և մասնագետներին ներկայացրել են ՋՋԷՌ-1200 տիպի ռեակտորով էներգաբլոկների հովացման աշտարակների շահագործման վերաբերյալ պրեզենտացիաներ:
Այցի շրջանակներում Նովովորոնեժի ԱԷԿ-ի մասնագետներին ընդունել է «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Մ. Վարդանյանը:

ОБМЕН ОПЫТОМ СО СПЕЦИАЛИСТАМИ НВАЭС
С 8 по 10 ноября 2022 года на ААЭС находились специалисты Нововоронежской АЭС с целью обмена опытом по теме "Воднохимический режим системы охлаждающей воды".
Цель бенчмаркинга заключалась в обмене эксплуатационным опытом специалистов ААЭС и НВАЭС в области воднохимического режима системы охлаждающей воды.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся биоцидной обработки и биологического обрастания внутренней поверхности трубопроводов и оборудования, состояния внутренних поверхностей градирен, конденсаторов турбин, теплообменного оборудования с точки зрения наличия отложений, а также приемлемым методам очистки оборудования.
Эксперты НВАЭС представили техническим руководителям и специалистам ААЭС презентации по эксплуатации градирен энергоблоков с реакторами типа ВВЭР-1200.
В рамках визита специалистов Нововоронежской АЭС принял первый заместитель генерального директора ЗАО “ААЭК” - директор ААЭС М.Варданян.