ՓՈԽԸՄԲՌՆՄԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ ԵՎ АО “РУСАТОМ ОВЕРСИЗ” ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԻՋԵՎ
ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում եռօրյա այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում էր գտնվում “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը:
ԱՄԷ Դուբայ քաղաքում կայացած համաշխարհային «ЭКСПО-2020» ցուցահանդեսի շրջանակներում ս/թ հունվարի 20-ին ստորագրվել է Փոխըմբռնման հուշագիր՝ АО “Русатом Оверсиз” ընկերության՝ ի դեմս նախագահ Եվգենի Պակերմանովի, և “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ ընկերության՝ ի դեմս գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի, միջև:
Այս հուշագրով Հայաստանի Հանրապետությունում՝ Հայկական ատոմային գործող էլեկտրակայանի հրապարակում, նոր էներգաբլոկների կառուցման շրջանակներում հնարավոր համագործակցության վերաբերյալ ուսումնասիրությունների և դիտարկումների սկիզբ է դրվում:
Համաձայն Հուշագրի՝ պետք է համատեղ աշխատանքային խումբ ստեղծվի, որը կզբաղվի փոխանակված տեղեկատվության գնահատմամբ, նախագծի շուրջ կողմերի համագործակցության առավել օպտիմալ տարբերակների, ինչպես նաև նախագծի իրագործման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի մշակմամբ:

MEMORANDUM OF UNDERSTANDING BETWEEN THE HAEK CJSC AND THE “RUSATOM OVERSEAS” JSC
As a member of the delegation headed by Gnel Sanosyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructures, Eduard Martirosyan, General Director of the HAEK CJSC paid a three-day visit to the United Arab Emirates.
In the framework of the World Exhibition «EXPO-2020» which was held in Dubai, UAE, on 20 January, 2022 a Memorandum of Understanding was signed between the “Rusatom Overseas”, JSC, through the president Evgeny Pakermanov, and the HAEK CJSC, through the General Director Eduard Martirosyan.
This memorandum will launch studies and reviews related to possible cooperation in the framework of construction of new NPP units in the Republic of Armenia, namely on site of the operating Armenian Nuclear Power Plant.
According to the Memorandum a joint working group is to be established. This group will be engaged in assessment of the exchanged information, development of the most optimal options of cooperation under the project, as well as development of the documents required for implementation of the project.