ՓՈԽԸՄԲՌՆՄԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ ԵՎ АО “РУСАТОМ ОВЕРСИЗ” ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԻՋԵՎ
ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում եռօրյա այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում էր գտնվում “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը:
ԱՄԷ Դուբայ քաղաքում կայացած համաշխարհային «ЭКСПО-2020» ցուցահանդեսի շրջանակներում ս/թ հունվարի 20-ին ստորագրվել է Փոխըմբռնման հուշագիր՝ АО “Русатом Оверсиз” ընկերության՝ ի դեմս նախագահ Եվգենի Պակերմանովի, և “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ ընկերության՝ ի դեմս գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի, միջև:
Այս հուշագրով Հայաստանի Հանրապետությունում՝ Հայկական ատոմային գործող էլեկտրակայանի հրապարակում, նոր էներգաբլոկների կառուցման շրջանակներում հնարավոր համագործակցության վերաբերյալ ուսումնասիրությունների և դիտարկումների սկիզբ է դրվում:
Համաձայն Հուշագրի՝ պետք է համատեղ աշխատանքային խումբ ստեղծվի, որը կզբաղվի փոխանակված տեղեկատվության գնահատմամբ, նախագծի շուրջ կողմերի համագործակցության առավել օպտիմալ տարբերակների, ինչպես նաև նախագծի իրագործման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի մշակմամբ:

МЕМОРАНДУМ О ВЗАИМОПОНИМАНИИ МЕЖДУ ЗАО “ААЭК И АО “РУСАТОМ ОВЕРСИЗ”
В составе делегации, возглавляемой министром территориального управления и инфраструктур РА Гнелем Саносяном, с трехдневным визитом в Объединенных Арабских Эмиратах находился генеральный директор ЗАО “ААЭК” Эдуард Мартиросян.
В рамках Всемирной выставки «ЭКСПО-2020», состоявшейся в городе Дубай ОАЭ, 20 января 2022г. был подписан Меморандум о взаимопонимании между АО “Русатом Оверсиз” в лице президента Евгения Пакерманова и ЗАО “ААЭК” в лице генерального директора Эдуарда Мартиросяна.
Данный меморандум положит начало изучениям и рассмотрениям, касающимся возможного сотрудничества в рамках строительства новых энергоблоков в Республике Армения, а именно на площадке действующей Армянской атомной электростанции.
Согласно меморандуму должна быть создана совместная рабочая группа, которая будет заниматься оценкой информации, которой обмениваются стороны, разработкой наиболее оптимальных вариантов сотрудничества в рамках проекта, а также документов, необходимых для реализации проекта.