Պրոֆեսոր. ՀԱԷԿ շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի շրջանակներում օգտագործվել է 200 մլն դոլար
Հայաստանը բանակցություններ է վարում Ռուսաստանի Դաշնության հետ ՝ Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրին նախկինում տրամադրված 270 մլն դոլար վարկից չօգտագործված ֆինանսական ռեսուրսների ներգրավման շուրջ: Այս մասին սեպտեմբերի 26-ին մամուլի ասուլիսում հայտնել է <Հայկական ԱԷԿ> ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ,<Հայատոմ> ԳՀԻ գլխավոր տնօրեն, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահրամ Պետրոսյանը ։
Նրա խոսքով ՝ երկարաձգման նախագծի շրջանակներում օգտագործվել է 200 մլն դոլար, մնացած 70 մլն դոլարի շուրջ բանակցություններ են ընթանում: Այդ միջոցները, շարունակել է պրոֆեսորը, անհրաժեշտ են ծրագիրն ավարտելու համար։ Մասնավորապես՝ պահանջվում է հովացման համակարգի կապիտալ վերանորոգում, անհրաժեշտ է իրականացնել ռեակտորի կորպուսի մետաղի թրծում, կատարելագործել վթարային սառեցման համակարգը։ Այդ աշխատանքների իրականացումը նախատեսված է 2021 թվականին: Բանակցությունների բացասական ելքի դեպքում, շարունակել է Վահրամ Պետրոսյանը, հայկական կողմը ստիպված կլինի իր սեփական ռեսուրսները հայթայթել ։
Պատասխանելով ԱրմԻնֆո-ի հարցին՝ Վահրամ Պետրոսյանը հայտնել է, որ ներկայումս աշխատանքներ են տարվում ՀԱԷԿ հետագա գործունեության մասին հաշվետվության մշակման ուղղությամբ՝ կարգավորողի կողմից հերթական լիցենզիա ստանալու նպատակով, հաշվի առնելով կայանում իրականացվող ծրագիրը: Նա հիշեցրել է, որ գործող լիցենզիայի ժամկետը լրանում է 2021 թվականին ։ Որպես կանոն՝ Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեն հավանություն է տալիս ԱԷԿ-ի շահագործմանը 10 տարի ժամկետով ։ Հաշվետվության կազմման աշխատանքներն արդեն սկսվել են, այն իրականացվում է ԱՄՆ-ի աջակցությամբ, շարունակել է պրոֆեսորը ՝ հավելելով, որ պատրաստ են հաշվետվության առաջին երկու գլուխները, որոնք սեպտեմբերի 25-ին ուղարկվել են ԱԷԿ: Հաշվետվության շուրջ աշխատանքն ավարտելուց հետո փաստաթուղթը կուղարկվի կարգավորող մարմնին ՝ 10 տարի ժամկետով հերթական լիցենզիա ստանալու համար ։
Վահրամ Պետրոսյանը չի բացառել ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը երկարացնելու հնարավորությունը նաև 2026 թվականից հետո: <Կայանը կարող է առանց խնդիրների աշխատել նաեւ մինչեւ 2036 թվականը>, - ասել է նա ՝ հավելելով, որ ռեակտորի կորպուսի հետազոտությունների արդյունքներով կարելի է պնդել դրա լավ վիճակի մասին:
Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի հիմնական նպատակներ են ռեսուրսի վերականգնումը եւ կայանի աշխատանքի երկարացումը մինչեւ 10 տարի (մինչեւ 2026 թվականը), ԱԷԿ-ի անվտանգության և արդյունավետության բարձրացումը: Ընթացիկ տարում նախատեսվում է փոխարինել երկրորդ տուրբոգեներատորը, ավտոմատ կառավարման համակարգը, նորոգման աշխատանքներ իրականացնել հովարաններում: Բացի այդ, կիրականացվեն ռեակտորի գմբեթի մշակման նախապատրաստական աշխատանքներ, որի վրա կկատարվի ջերմամշակում (թրծում) ՝ նեյտրոնային հոսքերին դիմադրելու համար դրա ամրությունը բարձրացնելու նպատակով: Նախագծի բոլոր աշխատանքները կավարտվեն 2021 թվականի վերջին։
Հայկական ատոմակայանը բաղկացած է երկու բլոկից, խորհրդային (ռուսական) ԲԲԷՌ ռեակտորներով: Առաջին բլոկը գործարկվեց 1976-ին, երկրորդը`1980-ին: 1989-ի մարտին, Սպիտակի երկրաշարժից հետո կանգնեցվեց կայանի աշխատանքը: 1995-ի նոյեմբերին վերագործարկվեց ատոմակայանի 407.5 ՄՎտ հզորությամբ երկրորդ էներգաբլոկը: 2014-ի մարտին Հայաստանի կառավարությունը որոշեց երկարաձգել երկրորդ էներգաբլոկի գործողության ժամկետը 10 տարով՝ մինչև 2026 թվականը: Աշխատանքների ավարտը նախատեսվում է 2019 թվականին: Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը 270 մլն դոլար պետական արտահանման վարկ է տրամադրել Հայաստանին, ինչպես նաև այդ նպատակով 30 մլն դոլարի դրամաշնորհ:

Профессор: В рамках проекта по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС использовано $200 млн
АрмИнфо. Армения ведет переговоры с Российской Федерацией на предмет привлечения неиспользованных финансовых ресурсов с кредита в $270 млн, ранее предоставленных на программу по продлению срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС. Об этом 26 сентября на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель Совета директоров ЗАО <Армянская АЭС", генеральный директор НИИ "Арматом", доктор технических наук, профессор Ваграм Петросян.
По его словам, в рамках проекта по продлению было использовано $200 млн, по оставшимся $70 млн идут переговоры. Эти средства, продолжил профессор, необходимы для завершения программы. В частности, требуют капитального ремонта градирни, необходимо провести отжиг металла корпуса реактора, усовершенствовать систему аварийного охлаждения зоны. Проведение этих работ запланировано на 2021 год. При отрицательном исходе переговоров, продолжил Ваграм Петросян, армянской стороне придется изыскивать свои собственные ресурсы.
Отвечая на вопрос АрмИнфо, Ваграм Петросян сообщил, что в настоящее время идет работа над разработкой отчета о дальнейшей деятельности
Армянской АЭС в целях получения очередной лицензии со стороны регулятора, с учетом реализуемой на станции программы. Он напомнил, что срок действующей лицензии истекает в 2021 году. Как правило, Комитет по регулированию ядерной безопасности дает добро на эксплуатацию АЭС сроком на 10 лет. Работа над составлением отчета уже началась, она ведется при содействии США, продолжил профессор, добавив, что готовы первые две главы отчета, которые 25 сентября направлены на АЭС. После завершения работы над отчетом документ будет направлен регулятору для получения очередной лицензии сроком на 10 лет.
Ваграм Петросян не исключил возможности продления срока эксплутатации АЭС и после 2026 года. "Станция может без проблем отработать и до 2036 года", - сказал он, добавив, что по результатам обследований корпуса реактора, можно утверждать о его хорошем состоянии.
Основными задачами проекта, финансируемого Российской Федерацией, по продлению срока эксплуатации 2-го энергоблока Армянской АЭС являются восстановление ресурса и продление работы станции до 10 лет (до 2026 года), повышение уровня безопасности и эффективности АЭС. В текущем году предусмотрено заменить на станции второй турбогенератор, автоматическую систему управления, провести ремонтные работы на градирнях. Кроме того, будут осуществлены работы к подготовке к обработке купола реактора, на котором будет проведена температурная обработка (отжиг), чтобы повысить его прочность для сопротивления нейтронным потокам. Сам отжиг будет проведен в 2020 году. Все работы по проекту будут завершены к концу 2021 года.
Армянская АЭС состоит из двух блоков с советскими (российскими) реакторами ВВЭР. Первый блок был введен в эксплуатацию в 1976 году, второй - в 1980. В марте 1989 года после Спитакского землетрясения, унесшего жизни 25 тыс человек, работа станции была остановлена. В ноябре 1995 года в связи с острейшим энергетическим кризисом был задействован второй энергоблок станции мощностью 407,5 МВт. В марте 2014 года правительство Армении приняло решение о продлении срока эксплуатации второго энергоблока на 10 лет - до 2026 года. Правительство Российской Федерации выделило Армении на эти цели государственный экспортный кредит на сумму $270 млн. и грант в $30 млн.