ՇԱՐՈՒՆԱԿՎՈՒՄ Է ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԱՄՆ ՊԵՏԴԵՊԱՐՏԱՄԵՆՏԻ ՀԵՏ
ԱՄՆ պետդեպարտամենտը շարունակում է ակտիվ աջակցել ՀԱԷԿ-ում մի շարք նախագծերի իրականացմանը: Ընթացիկ նախագծերի և հետագա համագործակցության վերաբերյալ քննարկումներին էր նվիրված ս/թ հուլիսի 6-ին կայացած աշխատանքային հանդիպումը: Համավարակով պայմանավորված տևական դադարից հետո դարձյալ Հայկական ԱԷԿ-ում էին ԱՄՆ կառավարության՝ մասնավորապես Էներգետիկայի դեպարտամենտի, PNNL-ի և WSC-ի ներկայացուցիչները: Հանդիպմանը ներկա էին նաև «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ և «Ատոմսերվիս» ԲԲԸ ներկայացուցիչները:
Նախագծերից կարևորագույնը, որն իրականացվում է ամերիկյան կողմի համաֆինանսավորմամբ, ուղղված է լիամասշտաբ վարժասարքի ներդրմանը: Աշխատանքները մասամբ կատարված են, ակտիվ և գործուն քայլեր են ձեռնարկվում նախագիծն ավարտին հասցնելու ուղղությամբ:
Այս փուլում հատկապես կարևորվեց նաև ՀԱԷԿ-ի օպերատիվ անձնակազմի ուսուցման գործընթացի կազմակերպումը լիամասշտաբ վարժասարքի միջոցով՝ թիվ 2 էներգաբլոկի անխափան ու բնականոն աշխատանքն ապահովելու համար:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվեցին նաև ՀԱԷԿ-ի հետագա շահագործմանը վերաբերող առանցքային այլ հարցեր, այն է՝ աշխատած վառելիքի չոր պահեստարանի նոր մոդուլի կառուցման, ճառագայթաակտիվ թափոնների ժամանակավոր պահման խնդիրները և այլն:
Հանդիպման ավարտին իր երախտագիտությունը հայտնելով ամերիկյան կողմի ներկայացուցիչներին՝ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը հույս հայտնեց, որ տարիների ընթացքում ձևավորված գործընկերային հարաբերություններն ավելի կամրապնդվեն:

ПРОДОЛЖАЕТСЯ СОТРУДНИЧЕСТВО С ГОСДЕПАРТАМЕНТОМ США
Государственный департамент США продолжает активно содействовать в реализации ряда проектов на ААЭС. Рабочая встреча, состоявшаяся 6 июля 2022г., была посвящена обсуждению текущих проектов и будущего сотрудничества. После долгой паузы, вызванной пандемией, на Армянской АЭС вновь побывали представители правительства США, в частности Департамента энергетики, PNNL и WSC. На встрече также присутствовали представители ЗАО «НИИ Арматом» и ОАО «Атомсервис».
Важнейший из проектов, который реализуется при софинансировании американской стороны, направлен на внедрение полномасштабного тренажера. Работы частично выполнены, предпринимаются активные и действенные шаги по завершению проекта.
На данном этапе была особо отмечена также важность организации процесса обучения оперативного персонала АЭС на полномасштабном тренажере для обеспечения бесперебойной и нормальной эксплуатации энергоблока №2.
В ходе совещания были обсуждены и другие ключевые вопросы, связанные с дальнейшей эксплуатацией ААЭС, а именно строительство нового модуля сухого хранилища отработавшего топлива, вопросы временного хранения радиоактивных отходов и др.
В завершение встречи, поблагодарив представителей американской стороны, генеральный директор Э. Мартиросян выразил надежду, что сложившиеся за эти годы партнерские отношения будут еще больше укрепляться.